výstava

7x7: Sedem slobodných úvah o umení

Projekt Sedem slobodných úvah o umení, kolektívne dielo kurátorov SNG, reaguje na rozmach online kultúry počas karanténnych opatrení pre pandémiu covid-19. Digitálna stopa SNG bola pomerne markantná už aj pred ňou, rozšírenie online ponuky v nových podmienkach bolo pre nás teda prirodzené. 

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Radikálny prechod mnohých kultúrnych foriem do virtuálneho prostredia sa však zároveň stal novou výzvou a položil aj celkom nové metodické otázky. V prostredí múzeí a galérií ide najmä o problém prezentácie umeleckého diela v origináli verzus jeho (digitálna) kópia. Autenticita priameho zážitku diváka stojí proti nekonečnej virtuálnej ponuke projektov na internete. Pre múzeá a galérie je odvrátenou stranou tejto mince veľká konkurencia iných zbierok, nehovoriac o úzkosti bezradného diváka, ktorú môže vyvolávať množstvo dostupného umenia bez patričného kurátorského rámca.

Výstavný projekt reaguje na úspešný cyklus tematických kurátorských článkov sprevádzaných ukážkami diel „7 vecí o..." na online platforme Slovenská náhradná galéria. Vybratých sedem kolekcií by sme radi podrobili špeciálnemu „cross-check-u": zostavy známe z internetu sa pokúsime zrekonštruovať naživo v kolekciách originálov, dominantne zo zbierok SNG. Keďže kolekcií na internete bolo oveľa viac, než je možné vystaviť, a naďalej pribúdajú nové, vo výbere uprednostníme historicky prierezové a vystaviteľné skupiny. Sedem mikro výstav ukáže na možnosti, ale aj na limity online kurátorskej práce, zároveň ale bude obsahovo do veľkej miery reflektovať aktuálny stav inštitúcie a spoločnosti. Za priaznivých okolností budeme niektoré kolekcie priebežne meniť a výstavu aj takto prispôsobíme tekutej dynamike jej virtuálneho východiska.

V jednotlivých výstavných miestnostiach budú mať návštevníci možnosť vidieť diela komentujúce rôzne témy či aspekty:
Iba oči (Katarína Bajcurová)
O jedle v galérii (Katarína Chmelinová)
Sedem (vz)rúšok o zložitých vzťahoch duše, tela a látky (Lucia G. Stach)
Zlato & umenie (Dušan Buran)
"Sedem vecí o…" Ladislav Mednyánszky a jeho denníky (Katarína Beňová)
Priateľstvo na ostrove Utópia (Aurel Hrabušický)
„Sedem vecí o…“ propagande v Zbierke plagátu a grafického dizajnu (Viera Kleinová)

- - - - - - - 
"Sedmičky", ktoré ste mohli vidieť na výstave 
Sedem grafických pohľadov na divadlo (Martin Čičo)
O uzdravujúcej sile prírody (Lucia Almášiová)
O zdravotníkoch medzi umelcami (Vladimíra Büngerová)

Články „7 vecí o…“ spojené s výstavou si môžete prečítať na platforme Slovenskej náhradnej galérie v časti Výstava Sedmičky.

Odporúčame

iná akcia

Bratislavské mestské dni v Múzeu mesta Bratislavy

20.4.2024 - 21.4.2024 / Múzeum mesta Bratislavy (MMB)
odporúčame!
koncert

Klady Kľudu feat. Silvia Josifoska & Kristína Prablesková

Št 18.4.2024 / Klub za zrkadlom
odporúčame!
film

Invalid

Ut 16.4.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
divadlo

Simone Sandroni: Let There Be Light

Záverečným predstavením Nu Dance Fest 2024 bude predstavenie vytvorené špeciálne na objednávku festivalu talianskym choregrafom a...Viac
Ne 14.4.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!