iná akcia
prednáška / diskusia

7x7 / Kurátor & hosť

K výstave 7x7. Sedem slobodných úvah o umení, ktorú nájdete na 2. poschodí Esterházyho paláca sú pripravené 4 letné prednášky na rôzne témy. Príďte sa zoznámiť s umením s rôznej perspektívy.

odporúčame!

Dĺžka podujatia: 1 hod. a pol

1.7.2021, 18:00
Kurátor & hosť: Uzdravujúca sila prírody

Kurátorka Lucia Almášiová na príklade fotografií zo Zbierky fotomédií v kolekcii Sedem vecí o uzdravujúcej sile prírody priblíži zaujímavé fakty a súvislosti týkajúce sa rozvoja turistiky na území Slovenska. Hosťom diskusie bude Gabriel Hrustič, vedúci klinický psychológ Psychiatrickej nemocnice Philippa Pinela v Pezinku, s ktorým sa kurátorka porozpráva o vplyve trávenia voľného času v prírode na ľudské zdravie a psychiku, o význame plánovaného oddychu, ako sú kúpeľné pobyty a rekreácie, či o dovolenkách ako určitej forme vytrhnutia z bežnej rutiny.

22.7.2021, 18:00
Kurátor & hosť: Obraz o divadle

Aj dnes platí, že divadlo, ktoré sa odohráva tu a teraz, sa ťažko dokumentuje. O to viac to platilo v období pred vynájdením fotografie. Aké máme o divadle raného novoveku zachované vizuálne pramene a čo nám o ňom hovoria? A čo vieme o divadle z iných zdrojov? O (ne)možnostiach poskladať si obraz o divadle a o jeho formách a podobách v 16. - 18. storočí sa bude rozprávať kurátor zbierok starého umenia SNG Martin Čičo s Lukášom Kopasom z Divadelného ústavu. 

5.8.2021, 18:00
Kurátor & hosť: O väzbách umenia a jedla v baroku

Diskusia s kurátorkou Katarínou Kolbiarz Chmelinovou a poprednou historičkou Tünde Lengyelovou zo Slovenskej akadémie vied je venovaná postaveniu jedla v každodennom živote, ale i v umení raného novoveku. Priblíži jeho rôzne funkcie, dekoratívne i symbolické hodnoty. Poodhalí tajomstvá aristokratických i meštianskych kuchýň, módne trendy vo vtedajšom stravovaní či špecifickú pozíciu jedla v dobových slávnostiach.

19.8.2021, 18:00
Kurátor & hosť: Zlato – aura vzácnosti

Na tému zlata a jeho funkcie v dejinách umenia nazrieme medziodborovou optikou. Na pozadí kolekcie siedmich diel na výstave 7x7. Sedem slobodných úvah o umení budeme hovoriť skôr o periférnom využití zlata ako pozadia na obraze alebo v polychrómii sôch. V diskusii si budeme všímať aj oblasť historického zlatníctva a súčasného šperku, teda sféry, kde zlato tvorí základný umelecký i významový materiál a kde určovalo aj technologický postup.
Tematický večer spojíme s uvedením novej publikácie Zbierka a zberateľstvo a Zlato - aura vzácnosti, ktorá prináša výber textov z dvoch ročníkov medzinárodnej konferencie súčasného šperku ŠperkStret (2016/2018).

Viac informácií o výstave

Rezervácie: pokladna.ep@sng.sk
Vstupné 2 € / seniori, študenti, ZŤP 1 €

Odporúčame

koncert

Sharpe 2021

Priestory bratislavskej Novej Cvernovky prvý septembrový víkend ožijú hudobným festivalom a konferenciou. Sharpe prinesie...Viac
3.9.2021 - 4.9.2021 / Nová Cvernovka
odporúčame!
film

Kým sa skončí leto

Život je krásny aj preto, že sa nedá naplánovať. Keď sa šestnásťročná Milla zamiluje do problémového Mosesa, je to pre jej...Viac
Pi 13.8.2021 / Letné kino v Líščom údolí
odporúčame!
výstava

Martin Benka

1.1.2021 - 30.9.2021 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
divadlo

Účet

Pi 27.8.2021 / Štúdio L+S
odporúčame!