výstava

Zo zbierky Waldemara Andzelma /PL

Táto výstava bude prehliadkou širokého generačného zastúpenia, od renomovaných tvorcov až po príslušníkov najmladšej generácie.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
26.06.2019 17:00, St

Hlavným zámerom organizátorov podujatia je predstaviť čo najširšiu škálu možností konkrétneho a geometrického umenia. Geometrická abstrakcia predstavuje jeden princíp a nevyčerpateľné množstvo výtvarných možností. Za uplynulé storočie prešla zaujímavým vývojom, mnohými autorskými vkladmi, jedinečnými mutáciami, rôznymi syntézami a protikladnými silami, formálnymi i filozofickými ozvenami. Mnohí autori ju vývojovo posúvajú a obohacujú o nové dimenzie aj v súčasnosti. V rámci medzinárodnej spolupráce sa vytvára príležitosť k bližšiemu spoznávaniu iných kultúr prostredníctvom tak univerzálneho média, akým je výtvarné umenie.

- - - - - - - - 

Zbierku budujem už viac než 20 rokov. Spomínam si na môj prvý kontakt s abstraktnou maľbou. To bolo počas mojej návštevy u Jerzyho Stajudu. Všetci sme sa dívali na jeho akvarely roztrúsené po celej podlahe medzi dvoma veľkými klavírmi. Vtedy som si uvedomil zvláštny zväzok medzi autorom a zberateľom vznikajúci vďaka obrazom. Verím, že len formálne kontakty nemôžu byť jediným základom pre budovanie vzťahu.
 

Môj kontakt s prácou napríklad Berdyszaka, Gierowského, Kałuckiho, Tarasina, Grabowského, Winiarského alebo Kamojiho je ako zapojenie sa do osobného dialógu s týmito umelcami v metafyzickej rovine. Je to ako objavovanie nových pocitov, nových úvah a dosiahnutie stavu duševnej rovnováhy.
 

Umenie je všestranná spiritualita a každý jednotlivý akt koncentrácie je modlitbou k zmyslu našej existencie. Myslím si, že toto vyjadrenie odráža podstatu umenia všeobecne, podstatu umeleckého zážitku, čo platí aj pre moju zbierku.
 

Konverzácia s umeleckými dielami je ako cestovanie v čase. Nechcem zdobiť po sebe idúce interiéry svojou zbierkou; Nechcem, aby to bolo len príťažlivé. Chcem, aby mi pomohla vytvoriť priestor pre meditáciu, meditáciu v širokom a hlbokom zmysle slova, alebo oblasť vzdialenú od hluku a médií, čo umožní človeku zastaviť sa v čase bez umenia spolu s umením.

- Waldemar Andzelm

 

Prezentovaní autori zo zbierky:
Zofia Artymowska
Jan Berdyszak
Marcin Berdyszak
Jakub Ciężki
Jerzy Grabowski
Koji Kamoji
Jerzy Kałucki
Ryszard Winiarski

 

Berdyszak Jan                                          Kalucki Jerzy

Program Konkrétneho leta 2019
Výstava je súčasťou Staromestského kultúrneho leta

Odporúčame

koncert

Khoiba (CZ) & Nina Kohout & Neue Welt

So 16.3.2024 / Pink Whale
odporúčame!
divadlo

Generácia Z: Fantomas

Fantomas je treťou autorskou inscenáciou voľnej trilógie Generácia Z, zameranej predovšetkým na mladého diváka, ktorá vznikla...Viac
17.3.2024 - 10.4.2024 / DPOH
odporúčame!
koncert

Plnka: Mark Fell (UK) x Okkyung Lee (USA) + Daniel Thoth

Séria koncertov Plnka hľadá prieniky medzi experimentom, zvukovým umením a súčasným klubovým zvukom. Tentokrát výnimočné...Viac
St 13.3.2024 / Fuga
odporúčame!
divadlo

Terezka a Stratočas

Dobrodružná rozprávka o Bratislave pre deti a rodičov s pesničkami. Dvanásťročná Terezka trávi na mobile veľa času a niekedy...Viac
19.3.2024 - 7.4.2024 / DPOH
odporúčame!