výstava

Železo Zamat Nožnice: Ako padala totalita

​​​​​​​Sloboda nie je happyend… ale sľubný začiatok. To je skrytý leitmotív výstavy „Železo Zamat Nožnice: Ako padala totalita“, ktorú pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravilo občianske združenie Post Bellum a Nadácia Cvernovka.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
28.10.2019 18:00, Po

Výstavný tím: Boris Adamčík, Marian Jaslovský, Peter Liška, Braňo Matis, Boris Meluš, Filip Pavčík, Sandra Polovková
Výtvarníci: Paľo Čejka & Dzive (Natália Jarembáková, Slavomíra Ondrušová, Ivana Šáteková)

Prostredníctvom výstavy si môžete urobiť komplexný prehľad o vzniku, vývoji a páde železnej opony s dôrazom na dekonštrukciu režimu v Československu, Poľsku a Rumunsku.

Vo foyeri Novej Cvernovky vám veľké kalendárium mapujúce dobu od roku 1946 až po rok 1991 priblíži eróziu totality v celom jej zábere. Moderné dejiny však nie sú iba dátumy, udalosti, suché informácie. Sú to aj príbehy skutočných ľudí, ktorí boli súčasťou zmeny. S ich spomienkami na revolučné udalosti z Československa, Poľska a Rumunska sa budete môcť zoznámiť formou záznamov orálnej histórie.

Do atmosféry doby vás prenesie ambientná zvuková inštalácia Mariana Jaslovského, ako aj výber fotografií dizajnu z konca 80. rokov. Nebudú chýbať ani autentické reklamy a pohľady do lifestylových rubrík. K výstave vychádza publikácia vo forme novín s dobovými faximíliami a analýzou pôvodných dvanástich revolučných požiadaviek.

Rok 1989 patrí medzi najvýznamnejšie dejinné udalosti našej novodobej histórie. Do revolučných procesov sa však zákonite zavŕtalo aj viacero červotočov demokracie. I revolúciu robili len omylní ľudia. Účelom výstavy preto nie je heroizovať všetko, čo sa udialo, ale poskytnúť základné informačné východisko pre ďalšiu diskusiu.

Preto je súčasťou výstavy aj súčasná výtvarná reflexia revolučných udalostí. Tri umelkyne zo zoskupenia DZIVE – Natália Jarembáková, Slavomíra Ondrušová, Ivana Šáteková – budú v deň vernisáže živou kresbou reagovať na veľkoformátovú koláž z totalitných reálií od Paľa Čejku. Dokončovanie kresby bude prebiehať aj počas samotnej vernisáže.

Vernisáž výstavy sa uskutoční 28. októbra o 18.00, v deň výročia vzniku prvej Československej republiky. Situácia po páde železnej opony metaforicky nadväzuje po dlhých desaťročiach totality na líniu demokracie. Nič však nie je finálne, všetko sa odohráva v procese. Sloboda nie je nikdy happy end. Vždy iba začiatok.

Súčasťou výstavy sú i organizované vzdelávacie a zážitkové aktivity pre študentov a študentky základných a stredných škôl v realizácii Post Bellum (kontakt: silvia.hutarova@postbellum.sk) a občianskeho združenia Edudrama (kontakt: jurinova@edudrama.sk).

Odporúčame

party

Ajlávmjuzik: DJs MtotheG a FOM

Pi 7.8.2020 / Nová Cvernovka
odporúčame!
koncert

Viva Musica! Astor Piazzolla: Tango Nuevo

Pi 14.8.2020 / Stará tržnica
odporúčame!
letný festival

Pohoda 2021

Dvadsiaty štvrtý ročník Pohody sa presunul o rok. Všetky vstupenky ostávajú v platnosti. Zároveň tým, ktorí to potrebujú,...Viac
8.7.2021 - 10.7.2021 / planéta Zem
odporúčame!
koncert

Viva Musica! Lenka Molčányová: Baroque goes jazz

Št 13.8.2020 / Eurovea
odporúčame!