výstava

Z depozitára: Štiepaná kamenná industria z hradu Devín

Súbor na nádvorí Starej radnice predstavuje 20 fragmentovaných i celých artefaktov, ktoré boli nájdené na hrade Devín v roku 2022. Aj keď ide o drobnotvaré, nenápadné a často neúplné nálezy v nepôvodnej polohe, sú priamym dokladom osídlenia dnešného areálu hradu niekedy od polovice 6. tisícročia do 2. tisícročia pred n. l., možno i skôr.

01.04.2023, So - 31.05.2023, St

Prvotnú úpravu suroviny dokladajú odštepy a úštepy s pôvodným povrchom silicitových okruhliakov. Výrobu, úpravu či opravu nástrojov dokladajú čepele, úštepy a odštepy s negatívmi po štiepaní. Niektoré artefakty majú výrobné chyby.

Najpočetnejšími nástrojmi sú čepieľky, ktoré bývali súčasťou zložených nástrojov, napr. žacích nožov na zber obilia. Surovina na výrobu devínskych kamenných nástrojov pochádza z blízkych (Malé Karpaty, dunajské štrky) i vzdialených zdrojov (Biele Karpaty).

Kurátorská koncepcia: Mgr. Peter Barta, PhD., Mgr. Jana Mellnerová, PhD.

Odporúčame

film

Tár

St 7.6.2023 / Kino Mladosť
odporúčame!
koncert

Michal Varga – akustický koncert Studňa

Slovenský spevák Michal Varga predstaví svoju novú tvorbu a piesne z nového albumu Studňa na koncerte 15. júna v koncertnej sieni...Viac
Št 15.6.2023 / Koncertná sieň Klarisky
odporúčame!
film

Úžasný Mauric (dabing)

Zo sveta Úžasnej Plochozeme a kníh Terryho Pratchetta prichádzajú do kín obľúbení hrdinovia v animovanej komédii pre celú rodinu...Viac
Kino Kultúrka Stupava / Kino Záhoran
KIDSTOWN odporúčame!
koncert

IAMX (GB)

Ut 26.9.2023 / Majestic music club
odporúčame!