Predstavujú súčasti nástrojov na stínanie stromov a opracovanie dreva. Pri ich výrobe bola použitá technika brúsenia, hladenia a vŕtania kameňa a rezania a vŕtania parohu.
Kamenná časť nástroja mohla byť vložená do drevenej alebo parohovej násady — prostredníka, v ktorom bol otvor pre drevené porisko. V nej bol nástroj pevne fixovaný živočíšnymi alebo rastlinnými šnúrami, používali sa aj prírodné lepidlá. Do nástrojov s vyvŕtaným otvorom bolo porisko vsadené priamo.
Vystavené nálezy sú časti nástrojov slúžiacich najmä na prácu s drevom. Ide o plochú kamennú sekerku (1) a fragment sekery s vyvŕtaným otvorom alebo sekeromlatu (2) z archeologického výskumu v roku 2023 a dve parohové násady (3, 4) nájdené v roku 2021. V súčasnosti sú podrobované ďalšiemu výskumu s cieľom zistiť presnejšie ich vek, funkciu a pôvod kamennej suroviny a parohu, z ktorých boli vyrobené.
Kurátori: Mgr. Peter Barta, PhD., Mgr. Jana Mellnerová, PhD.
Aj keď nie sú trvalo vystavené verejnosti, dokážu zaujať, prekvapiť či vzbudiť zvedavosť rovnako ako ich „slávnejší“ kolegovia v expozíciách. Zbierkové predmety uložené v depozitároch múzeí tvoria základný stavebný kameň ich činnosti a vo fonde Múzea mesta Bratislavy ich nájdete viac ako 120-tisíc.
Na jeho rôznorodosť, šírku a špecifiká chce poukázať aj výstavný projekt Z depozitára, ktorý bude viditeľný z nádvoria Starej radnice. Práve tam sa budete pravidelne stretávať s málo známymi objektmi či dielami, ktoré pre vás vybrali naše kurátorky a kurátori.