výstava

VyNIKAjú. Porcelán zo zariadení spoločného stravovania

Projekt VyNIKAjú predstavuje intervenciu do vstupného priestoru Apponyiho paláca. Nika, teda výklenok v stene, bola už od starovekého Ríma určená na prezentáciu.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

V našej muzeálnej nike v pravidelnej periodicite predstavíme rôzne typy zbierkových predmetov, ktoré vybraným kurátorským prístupom (ne)reagujú na jej architektonický rámec alebo kontext samotného mestského paláca. To, či predmety naozaj vyNIKAjú, dávame priestor zhodnotiť samotnému*nej návštevníkovi*čke.

Porcelán zo zariadení spoločného stravovania 

V období socializmu bolo preferované spoločné stravovanie na úkor stravovania doma. Slúžili na to podniky spoločného stravovania – školské a závodné jedálne, menzy v študentských domovoch, ale aj reštauračné zariadenia, lahôdky, bufety a mliečne bary vo verejnom priestore.

Spotrebné družstvo Jednota a podniky Zdroj a RAJ (Reštaurácie a jedálne) sa podieľali na prevádzkovaní gastronomických zariadení od 60. rokov 20. storočia. Kultúru stravovania a stolovania zvýrazňovali aj používaním kvalitného porcelánu československej výroby a pre obdobie socializmu netradične aj s využitím firemnej značky (loga).

Napriek tomu, že sa tento stolový riad vyrábal v obrovských sériách, išlo predsa len o úžitkový porcelán a jeho získanie do zbierok si vyžaduje mnoho úsilia – je to skôr výnimka ako pravidlo. 

Kurátorská koncepcia: PhDr. Elena Kurincová

   

 

Odporúčame

výstava

Anna Štefanovičová - Dear To Me

Súborom Dear To Me autorka nadväzuje na svoj dlhodobý záujem o bežné predmety dennej potreby, ktoré prevádza do svojho vlastného...Viac
5.3.2024 - 29.3.2024 / Galéria Čin Čin
odporúčame!
film

20 dní v Mariupole

Tím ukrajinských novinárov tlačovej agentúry AP uviazol v obliehanom meste Mariupol, kde sa snaží pokračovať v dokumentovaní...Viac
St 6.3.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Klimt & Bozk

10.3.2024 - 11.3.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
koncert

Trammed: Bungalovv (ARG/DE) + Kodiki (live)

Séria experimentálnej hudby Trammed tentoraz predstaví projekt Pabla Betasa, aktuálne v Berlíne usadeného člena labelu Infinite...Viac
Pi 15.3.2024 / T3 - kultúrny prostriedok
odporúčame!