festival
literárna akcia

Novotvar 2018 - Medzinárodný literárny festival

Tretí ročník festivalu Novotvar, ktorý si kladie ambíciu predstavovať to najzaujímavejšie z aktuálnych trendov v súčasnej domácej i zahraničnej literatúre. 

 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Ako už napovedá názov festivalu, organizátori Novotvaru sa pri koncipovaní programu sústredili na novú literatúru – a to hneď z niekoľkých hľadísk. Predstavia sa autori, ktorým v uplynulom roku vyšla nová knižná publikácia, autori, ktorí bývajú zaraďovaní k progresívnemu prúdu súčasnej tvorby, ako aj najmladšia nastupujúca generácia autorov-debutantov.

Z domácich mien na Novotvare vystúpia napríklad básnici a poetky Veronika Dianišková, Mária Ferenčuhová, Michal Tallo, Viliam Nádaskay, finalistky ceny Anasoft litera 2018 Jana Micenková Mária Modrovich, držiteľka ceny René 2017 Ivana Gibová a prozaici Richard Pupala, finalista ceny Anasoft litera 2018 a Radovan Potočár, víťaz súťaže Poviedka 2015.

Na festivale vystúpia aj zahraniční hostia z viacerých krajín Európy: Francúzsko – Anne Kawala, Poľsko – Weronika Gogola a Zofia Baldyga, Maďarsko – Gábor Lanczkor, Česká republika – S.d.Ch. Luboš Svoboda, Ján Škrob a Sára Vybíralová. Rakúsko bude zastupovať prozaik a herec Josef Kleindienst. Hral napríklad v slovenskom filme Juraja Lehotského Nina po boku Róberta Rotha a Petry Fornayovej. Zo Slovinska zas pricestuje slovenským čitateľom známy básnik Primož Repar. Jedným z významných hostí festivalu bude i nemecký spisovateľ Michael Kumpfmüller, ktorý bol za svoju tvorbu ocenený prestížnou Döblinovou cenou. Na festivale predstaví svoj román Nádhera života, ktorý bol preložený do 25 jazykov. 

Autorské čítania prebiehajúce v A4 - priestore súčasnej kultúry na Karpatskej ulici doplnia viaceré sprievodné aktivity. Návštevníci sa môžu tešiť napríklad na koncert českej skupiny Ruce naší Dory. Program festivalu obohatí i prednáška filozofa Mareka Debnára o dištančnom čítaní a divadelné predstavenie Petry Fornayovej a Vladimíra Zboroňa Koniec Koniec.

Program:

Odporúčame

film

Desať dní, ktoré otriasli svetom + B-Complex

Klasický sovietsky nemý film v spojení s drumandbassovou hudbou? Len jediný raz a len na Febiofeste! Projekcia filmu Sergeja M...Viac
Ne 24.3.2019 / Café Berlinka SNG
odporúčame!
party

Balkan Bashavel

Jari je treba zatancovať, aby dorazila v plnej sile. Alebo váš obľúbený Balkan Bashavel sa vracia. A pretože od samého počiatku...Viac
Pi 22.3.2019 / Majestic music club
odporúčame!
trh / gastro

Náš trh v Schaubmarovom mlyne

So 6.4.2019 / Schaubmarov mlyn v Pezinku
odporúčame!
výstava

Z akadémie do prírody

Podoby krajinomaľby v strednej Európe 1860–1890. Výstava organizovaná Západočeskou galériou v Plzni a Slovenskou národnou...Viac
8.3.2019 - 30.6.2019 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!