festival
literárna akcia

Novotvar - medzinárodný literárny festival 2023

Aj tento rok sa október stane bratislavským mesiacom literatúry. Prečo? Lebo VIII. ročník medzinárodného literárneho festivalu Novotvar, ktorý sa uskutoční 4. - 7. októbra v Pistoriho paláci, Českom centre, v priestoroch klubu Pink Whale na Dunaji a v ďalších kultúrnych centrách Bratislavy.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

 

Program

Streda 4.10.

Pistoriho Palác, Štefánikova 25

18:00 slávnostné otvorenie festivalu

19:00 prvý set: Mila Haugová (SK), Slávka Liptáková (SK), Jakub Spevák (SK), Louise Nealon (IRL), Anna Terék (HU), Ondrej Štefánik (SK,)

18:00 – 21:00  videoinštalácia: Agnieszka Słodownik
filmové premietanie: Marco Belocchi

17:00 – 21:00 Knižný trh Novotvaru: Artforum, Antikvariátik, Brak, Literárna bašta, Edícia Novotvar, Vlna / drewo a srd, KPTL, KK Bagala, Marenčin PT, SLC…

A4 - priestor súčasnej kultúry, Karpatská 2

21:00 DJ Źurek Biały & Ogórek Kiszony - otváracia párty festivalu

 

Štvrtok 5.10.

Staromestská knižnica, Blumentálska 10/a

10:00 Diana Mašlejová (SK): Zvieratká z Jakubovho kopca - prezentácia knihy pre deti

17:00 Viliam Nádaskay: Prednáška o súčasnej slovenskej poézii

České centrum, Český dům, Prepoštská 6

17:00 Fokus Vyšehradská literatúra – Česká literatúra: Pavla Horáková (CZ), Marek Šindelka (CZ)

Pistoriho Palác, Štefánikova 25

18:00 Fokus Vyšehradská literatúra: Vojtěch Němec (CZ), Zoltán Márió Nemes (HU), Olga Hund (PL)

19:00 Petra Fornayová: Putovanie M & H - divadelná hra

20:00 druhý set: Helen Mort (GB), Marco Belocchi (IT), Pavel Sibyla (SK), Agnieszka Słodownik (PL), Elena Medel (ES), Noé Tibor Kiss (HU)

18:00 – 21:00  videoinštalácia: Agnieszka Słodownik
filmové premietanie: Marco Belocchi

17:00 – 21:00 Knižný trh Novotvaru: Artforum, Antikvariátik, Brak, Literárna bašta, Edícia Novotvar, Vlna / drewo a srd, KPTL, KK Bagala, Marenčin PT, SLC…

 

Piatok 6.10.

Staromestská knižnica, Blumentálska 10/a

10:00 Slávka Liptáková (SK): Nová oktáva - prezentácia knihy pre mládež

Univerzitná knižnica v Bratislave, Klariská 5

10:00 Fokus Írska literatúra Rónán Hession (IRL), Louise Nealon (IRL): čítanie a diskusia so študentmi stredných škôl

Francúzsky inštitút, Sedlárska 7

10:00 Guillaume Decourt (FR): čítanie a diskusia so študentmi stredných škôl

Pistoriho Palác, Štefánikova 25

17:00 Fokus Vyšehradská literatúra – Maďarsko: Bázis: maďarská literatúra na Slovensku

18:00 Ja Lajos Kassák – prezentácia obsiahleho básnického výberu klasika svetovej avantgardy Lajosa Kassáka s účasťou prekladateľa Attilu Mervu, moderuje Michal Habaj

19:00 Ilija Trojanow (DE)

20:00 tretí set: Rónán Hession (IRL), Katarína Kucbelová (SK), Guillaume Decourt (FR), Mateusz Górniak (PL), Anita Harag (HU)

18:00 – 21:00  videoinštalácia: Agnieszka Słodownik
filmové premietanie: Marco Belocchi

17:00 – 21:00 Knižný trh Novotvaru: Artforum, Antikvariátik, Brak, Literárna bašta, Edícia Novotvar, Vlna / drewo a srd, KPTL, KK Bagala, Marenčin PT, SLC…

 

Sobota 7.10.

Pink Whale, Dvořákovo nábrežie

17:00 Kamil Zbruž (SK): Mystik & Magus – prezentácia kníh minimalistickej poézie

18:00 Fokus Vyšehradská literatúra – Česká literatúra: Pavla Horáková (CZ), Marek Šindelka (CZ)

19:00 Zlatá vlna 2023: slávnostné odovzdávanie ocenenia za poéziu spojené s čítaním nominovaných (Alena Brindová, Katarína Kucbelová, Juraj Kuniak, Anna Ondrejková, Ivan Štrpka)

20:00 Nylon Union - koncert

21:00 Vlado Nosáľ & Barbora Vojtašáková duo - koncert

22:00 DJ DADA - záverečná párty

-----

Viaceré, častokrát rôznorodé miesta konania vytvoria už tradične priestor pre škálu rozličných autorských poetík z rôznych kútov sveta. Medzi hlavné hviezdy tohto ročníka patrí Ilija Trojanow, autor románov Zberateľ svetov a Moc a vzdor, či Elena Medel, španielska autorka, ktorej posledná kniha Zázraky, vyšla v českom vydavateľstve Host. Tešiť sa môžete aj na írsky tandem Louise Nealon, ktorej knižný debut Snehová vločka získal ocenenie Nováčik roka na An Post Book Awards 2021, a Ronán Hession. Jeho druhý román Panenka, ktorý vyšiel aj v slovenskom preklade, sa dostal do finále ceny Írsky román roka. Známy je aj ako hudobník pod menom Mumblin’ Deaf Ro a knižný recenzent magazínu Irish Times.

Svieže hlasy z V4

Špeciálnou kategóriou tohto ročníka bude literatúra krajín vyšehradskej štvorky.

Z českých autorov a autoriek sa môžete tešiť na dvoch laureátov ceny Magnesia Litera, Mareka Šindelku a Pavlu Horákovú. Prvého menovaného môžete poznať aj ako úspešného filmového a komiksového scenáristu (film Okupace, komiks Svatá Barbora), druhú menovanú zasa ako etablovanú prekladateľku (do jej repertoáru patria preklady Thomasa Pynchona, či Kurta Vonneguta).

Poľskú scénu zastúpi predstaviteľ mladej generácie, spisovateľ, dramatik a kritik Mateusz Górniak, autor veľmi sviežej prózy Trash story. Progresívnosť poľskej scény ukáže taktiež Agniezska Słodownik. Poetka, videopoetka, kurátorka a zakladateľka jedného z prvých poľských kultúrnych webov Barmleczny.com.

Zaostávať nebude maďarská scéna v podaní Anity Harag. Autorka krátkych próz stihla za debutovú zbierku Évszakhoz képest hűvösebb získať hneď niekoľko ocenení, preklady do nemčiny, angličtiny a čoskoro aj slovenčiny.

Nemenej silné zastúpenie výrazných debutantov aj dlhodobo etablovaných autorov bude mať slovenská scéna s menami ako Katarína Kucbelová, Mila Haugová, Jakub Spevák, Slavka Liptáková či Ondrej Štefánik.

Slovenskú literárnu scénu obohatí slávnostné vyhlásenie V. ročníka ceny za poéziu Zlatá Vlna, ktorá sa udeľuje každoročne od roku 2019 za najzaujímavejšie básnické dielo vydané v predchádzajúcom roku. Vyhlásenie ceny bude spojené s čítačkou nominovaných autorov a autoriek.

Riaditeľ festivalu, Peter Brezňan dodáva: „Verím, že tento ročník zaujme široké spektrum návštevníkov. Na festivale vystúpi pestrá mozaika domácich i zahraničných, mladých, začínajúcich i renomovaných autorov a autoriek, ktorí dokázali vo svojich textoch invenčne a pútavo reflektovať dôležité aspekty súčasného života a podávajú neraz i znepokojivé, no potrebné správy o stave sveta.“ 

Okrem literatúry, hudba aj divalo 

Bohatý literárny program urobia ešte bohatším hudobné vystúpenia, divadelné predstavenia, inštalácie na pomedzí filmu, literatúry a súčasného výtvarného umenia.

Tešte sa na svieži indie rock dua Vlado Nosáľ & Barbara Vojtašáková, či energickú nálož v podobe koncertu skupiny Nylon Union, ktorá oživuje snový shoegazový zvuk a rozširuje ho o art popové registre.

Dosky, ktoré znamenajú svet budú zastúpené autorskou divadelnou hrou v réžii Petry Fornayovej Putovanie M & H. Herecký koncert troch hviezd alternatívneho divadla – Moniky Hassovej, Petry Fornayovej a Heidy Šinkovej.

V reprezentatívnych palácových sálach budete však môcť natrafiť aj na western založený na knihe Samuela Becketta Čakanie na Godota od talianskeho básnika a filmára Marca Belocchiho. Vtip a subverzia sú zas neoddeliteľnou súčasťou mnohých videoinštalácií poľskej umelkyne Agniezsky Słodownik.

Viac info o podujatí

Odporúčame

koncert

Emilíana Torrini (IS)

Nádherný hlas a piesne, za ktorými sa skrýva neobyčajný príbeh. Islandská hudobníčka a speváčka Emilíana Torrini nahrala nový...Viac
So 26.10.2024 / Majestic music club
odporúčame!
festival

Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľna 2024

18.10.2024 - 20.10.2024 / A4 Studio, Trnavská cesta 39
odporúčame!
výstava

Pozor, hranica! Devín v železnej opone 1948 – 1989

Nová výstava Múzea mesta Bratislavy s názvom Pozor, hranica! Devín v železnej opone 1948 – 1989 sa zameriava na dejiny hradu...Viac
18.5.2024 - 31.12.2024 / Hrad Devín MMB - Národná kultúrna pamiatka
odporúčame!
film

Vedenie domácnosti pre začiatočníkov

Je rodina to, do čoho sa narodíme, alebo niečo, čo si v priebehu života vybudujeme? Kto ju tvorí? A môže vôbec vzniknúť umelo?Viac
17.7.2024 - 20.7.2024 / Kino Lumière
odporúčame!