výstava

Volkswagen už 30 rokov "made in Slovakia"

Pozývame Vás na špeciálnu výstavu vozidiel pri príležitosti 30. výročia Volkswagen Slovakia v STM-Múzeu dopravy. Nahliadnite do sveta automobilového priemyslu a spoznajte bližšie vozidlá vyrobené na Slovensku.

Táto akcia sa konala v minulosti

Volkswagen Slovakia v spolupráci s STM-Múzeom dopravy v Bratislave pripravilo špeciálnu výstavu vozidiel pri príležitosti osláv 30. výročia podniku. Nahliadnite do sveta automobilového priemyslu a zoznámte sa s modernou históriou značky Volkswagen, ktorá na Slovensku pôsobí už 30 rokov.

- Špeciálna expozícia pri príležitosti 30. výročia spoločnosti

- 13 výnimočných vozidiel vyrobených od roku 1991 v bratislavskom závode

„V bratislavskom závode Volkswagen Slovakia sme v priebehu uplynulých troch desaťročí vyrobili viac ako šesť miliónov vozidiel piatich koncernových značiek, medzi ktorými boli aj skutočne unikátne kúsky. Viaceré z nich sú súčasťou našej zbierky historických a špeciálnych vozidiel a pri príležitosti 30. výročia sme sa rozhodli sprístupniť ich verejnosti. V spolupráci so STM – Múzeom dopravy sa nám podarilo umiestniť expozíciu do priestorov, ktoré dýchajú históriou a ponúknu návštevníkom výnimočný zážitok,“ povedal Jozef Grega, vedúci oddelenia komunikácie vo Volkswagen Slovakia.

V jednej výstavnej hale, ktorá sa rozlohou približuje veľkosti pôvodnej výrobnej haly, z ktorej začali v roku 1991 vychádzať prvé vozidlá, bude vystavených 13 automobilov piatich značiek Volkswagen, Audi, Porsche, ŠKODA a SEAT. Všetky boli vyrobené v bratislavskom závode Volkswagen Slovakia a nachádza sa medzi nimi aj funkčná štúdia Háčik – jediné vozidlo svojho druhu na svete. Ide o koncept terénneho vozidla, ktorý vychádza z modelov Golf III Syncro a Golf Variant. Háčik vznikol v roku 1996 z vlastnej iniciatívy zamestnancov bratislavského závodu. Zhotovili ho za tri mesiace, pričom si sami vyrobili všetky časti vrátane špeciálnych okien či interiéru.

Bratislavský závod týmto projektom ukázal svoje odborné schopnosti a remeselnú zručnosť a krátko na to získal jeden z najväčších investičných projektov v histórii podniku – výrobu SUV vozidiel.

Návštevníci múzea si budú môcť zblízka pozrieť aj úplne prvý Volkswagen vyrobený na Slovensku – Passat Variant z roku 1991, jubilejné jednomiliónte vozidlo, ktorým sa stal Volkswagen Touareg, prvé elektrické vozidlo koncernu Volkswagen e-up! z roku 2013 či karosériu prvého modelu Porsche, ktoré sa do roku 2017 vyrábalo v Bratislave bez podvozku.

Výber vystavených modelov zachytáva postupný vývoj a rozvoj podniku – ako z malej fabriky, v ktorej sa vozidlá vyrábali ručne, vyrástol moderný závod svetovej úrovne. S využitím najmodernejších technológií produkuje čoraz technologicky náročnejšie produkty, ktoré sa stali synonymom kvality a prémiovosti po celom svete. Históriou podniku a jednotlivými časťami výroby prevedú návštevníkov informačné panely.

Cez QR kód si budú môcť stiahnuť brožúrku s informáciami o všetkých vozidlách, ktoré má v zbierke Volkswagen Slovakia. Dostupná bude v slovenskom a anglickom jazyku.

Odporúčame

divadlo

Petra Fornayová a kol.: Zelená je tráva

Alebo načo umývať pohárik od jogurtu, keď niekto lieta štyrikrát za rok do Thajska. Docu-fiction predstavenie predstavuje...Viac
Pi 31.5.2024 / PAKT kultúrne centrum
odporúčame!
koncert

Dan Bárta & Illustratosphere (CZ)

Koncertná séria Dana Bártu a Illustratosphere, odkazujúca na nedávne vydanie remastrovaných reedícií prvých dvoch albumov.Viac
Št 27.6.2024 / Pink Whale - od piatku otvorené
odporúčame!
divadlo

Slúžky

Jean Genet: Slúžky. Čierna komédia a moderná klasika, ktorá skúma témy podriadenosti, identity a moci fantázie. Divadlo bez masky...Viac
28.5.2024 - 21.6.2024 / V-klub (Véčko)
od vás odporúčame!
výstava

Marko Blažo - Celý človek

Monografická výstava Marka Blaža (1972 – 2021) je pokusom vložiť košaté, až holisticky komplexné dielo tohto výnimočného umelca...Viac
16.2.2024 - 19.5.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
od vás odporúčame!