výstava

Umenie! Kreativita v časoch umelej inteligencie?

Vyhajpovaná, milovaná, obávaná – umelá inteligencia, technika a veda v umení? Päť rôznych umeleckých pozícií vyzýva k zamysleniu a diskusii. Mladí rakúski umelci a umelkyne prezentujú na výstave svoje diela na témy deepfakes, fake news, rozšírená a virtuálna realita ako aj možnosti a nebezpečenstvá umelej inteligencie.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
24.01.2024 17:00, St

Anna Pelz, Lukas Lex a Moritz Wildburger sú študentmi Univerzity úžitkového umenia vo Viedni a svoje práce prezentujú v rámci „AI kaviarne“. Kriticky sa zaoberajú sociálnymi, kultúrnymi a politickými rozmermi nových technológií, ku ktorým patrí aj umelá inteligencia, a ich transformačnou silou v našej spoločnosti. Tematizujú účinky vzájomného pôsobenia medzi človekom a strojom a tiež ľudské reakcie, napríklad strach a fetišizáciu, aby zviditeľnili jednotlivé aspekty a odtiene.

Vanessa Mazanik, Daniel Mazanik a Begi Guggenheim pochádzajú z prostredia mediálnej vedy, vesmírneho výskumu a sochárstva. Výsledkom interakcie týchto oblastí je ich „vznášajúca sa socha“. Ide o pokus narušiť starú logiku média sochy, ako nehybného a reprezentatívneho obrazu, a dosiahnuť harmóniu medzi čarom levitácie s fyzickou presnosťou.

Túto myšlienku rozširuje práca Vanessy Mazanik, ktorá prostredníctvom rozšírenej reality prenáša levitáciu z analógového do digitálneho priestoru.

Christian Eisenberger vytvoril prostredníctvom veľkého koberca z jedľových šišiek rozprestretého na podlahe intervenciu, ktorá účinne pôsobí na emócie pozorovateľa. V dôsledku rozličných vonkajších vplyvov vytvára koberec prekvapivé farebné efekty. Z binárnosti sa tak v priestore rozvíjajú znaky a plochy, ako aj komplexné významové a zmyslové súvislosti.

Umelkyne a umelci: Anna Pelz, Lukas Lex, Moritz Wildburger, Vanessa Mazanik, Daniel Mazanik, Begi Guggenheim, Christian Eisenberger

Kurátor: Andreas Schlichtner

Umelkyne a umelci predstavia jednotlivé diela aj osobne 15. februára 2024 o 15:00 (Vanessa Mazanik, Daniel Mazanik, Begi Guggenheim) a 28. februára 2024 o 14:00 (Anna Pelz, Moritz Wildburger a Lukas Lex).

Podujatie v slovenskom, nemeckom a anglickom jazyku.

Odporúčame

film

Piesne Zeme

Hornatá krajina Nórska tvorí monumentálne pozadie tohto filmového zážitku z prírody. Margreth Olin vytvorila ohromujúce filmové...Viac
22.4.2024 - 24.4.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
koncert

DakhaBrakha (UA) - 20th Anniversary Tour

Ukrajinské kvarteto DakhaBrakha tento rok oslavuje 20. výročie svojho vzniku veľkým turné, v rámci ktorého sa zastaví aj v...Viac
Št 12.12.2024 / Majestic music club
odporúčame!
standup / talkshow

Divadelný podcast Országh Hviezdoslav - Mesto a jeho identita

So 20.4.2024 / DPOH
odporúčame!
výstava

VyNIKAjú. Ukryté pod šatami

1.3.2024 - 31.5.2024 / Apponyiho palác MMB
odporúčame!