výstava

Umenie Fantastického Odhmotnenia

Trochu komplikovaný názov výstavy vychádza z jedného diela Júliusa Kollera. Neznamená to však, že výstava je venovaná ufológii či inej „záhadológii“ ako inšpiráciám umenia. Ide o príbeh konceptuálneho umenia na Slovensku, presnejšie jeho prvej, najdôležitejšej fázy v období 1963 – 1972.
odporúčame!
28.03.2024, Št - 11.08.2024, Ne

Na výstave uvidíte práce troch hlavných predstaviteľov tohto smeru – Júliusa Kollera, Stana Filka a Petra Bartoša, ale aj diela Milana Adamčiaka, Alexa Mlynárčika, Rudolfa Sikoru, Dezidera Tótha a ďalších. Sú to diela notoricky známe, ale aj zriedka vystavované či vôbec nevystavené, ktoré vznikali, až pokým celkom nevyhasli sweet sixties.

Prečo Umenie Fantastického Odhmotnenia? Chceli sme sa vyhnúť pojmu konceptualizmus, ktorý sa v posledných desaťročiach stal pojmom príliš širokým a nezreteľným, a zároveň pomenovať istú príznačnú črtu tohto typu umenia v našom kultúrnom prostredí.

Slovenský konceptualizmus totiž nebol hard core konceptualizmom alebo ultra-konceptualizmom, analytickým a systematickým smerom, vychádzajúcim z lingvistickej filozofie, tak ako ho poznáme zvlášť v anglosaských krajinách. Išlo skôr o voľnejší typ dematerializovaného umenia – umenia pojmov, ideí, plánov, projektov a myšlienkových konceptov, ktoré môže, ale nemusí byť zhmotnené v artefaktoch.

Na Slovensku sa odhmotnenosť v umení často prejavovala nepredvídateľným spôsobom, bola nesystematická, ale očarujúco nevyspytateľná a v istom zmysle aj fantastická. Z toho plynie jej neskoršie uznanie vo svete. Napokon aj hard core konceptualista Lawrence Weiner pripustil, že konceptuálni umelci sú skôr mystici ako racionalisti. U nás skôr transcendenti, pretože v bezvýhradne sekularizovanej spoločnosti takzvaného socializmu sa tento druh umenia stal médiom transcendencie.

Kurátor: Aurel Hrabušický

Odporúčame

divadlo

Konvergencie: Divadlo Štúdio tanca, Jozef Lupták, Konvergencie Ensemble

Ut 17.9.2024 / Design factory Jarovce
odporúčame!
film

Cinematik 2024

19. ročník divácky úspešného filmového festivalu Cinematik prinesie aj tento rok množstvo jedinečných filmových zážitkov aj...Viac
10.9.2024 - 15.9.2024 / Piešťany
odporúčame!
výstava

Vlastimil Herold - Takto alebo takto

Galéria dizajnu Satelit predstavuje tento rok v poradí druhého výnimočného slovenského autora. Vlastimil Herold bol jedným z...Viac
12.6.2024 - 28.7.2024 / Galéria dizajnu Satelit
odporúčame!
iná akcia

Koláž minulosti (rodinný program)

Št 25.7.2024 / Múzeum mesta Bratislavy (MMB)
KIDSTOWN odporúčame!