výstava

Umelecké remeslá japonského regiónu Tóhoku

SNM predstaví umelecké remeslá japonského regiónu Tóhoku.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
31.07.2018 17:00, Ut

Slovenské národné múzeum v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska v SR a spoločnosťou Japan Foundation dňa 31. júla 2018 o 17.00 slávnostne otvorí novú výstavu Umelecké remeslá japonského regiónu Tóhoku. Výstava bude sprístupnená pre verejnosť od 1. augusta   do 30. septembra 2018 v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave.

Výstavný projekt autora Rjúiči Macubaru z dielne Japan Foundation bol zostavený na počesť regiónu Tóhoku, zasiahnutého v roku 2011 prírodnou katastrofou – zemetrasením a vlnami cunami. Udalosti mali na kraj známy horskými a prímorskými scenériami s bohatou miestnou kultúrou a históriou nedozerné následky. Katastrofa ťažko poznačila ľudovú kultúru a remeselnú výrobu, časť kultúrneho dedičstva sa stratila nenávratne. Tradičnú remeselnú výrobu v regióne „vrátila do života“ skupina umelcov združených okolo hnutia Mingei pod vedením Sóecu Janagiho. Umelci nadšení krásou remesiel neznámych ľudových majstrov cestovali po krajine a zbierali remeselné výrobky a nástroje, ponúkali poradenstvo ohľadom zachovávania tradičných vzorov a foriem, ale aj v oblasti vytvárania nových návrhov. Vďaka hnutiu Mingei sa tak tradícia miestnych ľudových remesiel zachovala do súčasnosti.

Výstava v Slovenskom národnom múzeu prezentuje odvetvia zaniknutej i obnovenej umeleckej remeselnej výroby regiónu Tóhoku – keramiku, lakované artefakty, textílie, liatinové predmety, výrobky z dreva, kôry, bambusu. Z pôvodne veľkého remeselného bohatstva predstavuje predovšetkým diela, ktoré sa pomerne dobre zachovali do súčasnosti. Návštevníkov zoznamuje s remeselnými technikami, funkčnou krásou náradia a výrobkov každodennej potreby používaných v Japonsku od nepamäti, ktoré vyzdvihujú ľudovú múdrosť národa, sedliacky rozum ľudí žijúcich v súlade s prírodou, ich zručnosť, šikovnosť a majstrovstvo dedené z generácie na generáciu. Okrem tradičnej výroby sú vystavené aj remeselné práce umelcov, ktorí sa majstrovstvom a tradičnými technikami miestnych remeselníkov inšpirovali a odrážajú tak kultúrnu klímu a ducha tohto pozoruhodného japonského regiónu.

Pôvodca výstavného projektu – nadácia Japan Foundation, je špecializovanou verejnou inštitúciou, založenou v roku 1972 na podporu a propagáciu porozumenia medzi krajinami prostredníctvom kultúrnych výmen. Vyvíja snahu o nadviazanie medzinárodného dialógu na poli umenia a kultúry, podporuje výučbu japonského jazyka v zahraničí, japonské štúdiá a intelektuálne výmeny. Nadácia aktívne spolupracuje s múzeami v zahraničí, poskytuje im širokú ponuku výstav zameraných na tradičné aj na súčasné umenie. Organizuje putovné výstavy zostavené z vlastných zbierkových fondov, ktoré cestujú po celom svete.

Odporúčame

kurz / workshop

Nová dráma/New Drama 2024: Wole Soyinka masterclass

Ut 14.5.2024 / Ifjú Szivek, Mostová 8
odporúčame!
koncert

Kosheen & Sian Evans (UK)

Pi 15.11.2024 / Majestic music club
odporúčame!
koncert

Songs We Know - Lash & Grey feat. Dan Bárta & Robert Balzar

Ut 11.6.2024 / DPOH
odporúčame!
divadlo

Divadlo SkRAT: Unavená žiadosť

Po 27.5.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!