výstava

Tomáš Jetela - Sedimenty

Tomáš Jetela vo svojej tvorbe reflektuje témy dotýkajúce sa literatúry, popkultúry, detstva či pamäte, ktorá uchováva aj menej príjemné spomienky. Rozpúšťa idealizované obrazy mediálne známych postáv, detského sveta a bezproblémového života jednotlivca v spoločnosti orientovanej na úspech.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
29.02.2024 18:00, Št

Cez filter subjektívnej optiky ponúka expresívny maliarsky pohľad na ľudí, javy a udalosti, ktoré zažíva alebo pozoruje. Výsledkom je sugestívna a znepokojujúca maľba so štipkou irónie, spájajúca autorovu individiuálnu zainteresovanosť a triezvy nadhľad.

Z Jetelu sa stáva archeológ duše človeka i spoločnosti, ktorá je definovaná napätím medzi očakávaním a strachom zo zlyhania. Technikami koláže, dekoláže, vrstvenej olejomaľby, ale aj asamblážovými vstupmi do obrazu vytvára najčastejšie portréty a figurálne kompozície, v ktorých hlavné úlohy hrajú raz deti, inokedy mediálne známe, či filmové postavy, ale aj celkom anonymné bytosti. Status väčšiny z nich možno definovať ako osciláciu medzi stavom duše, ktorá je živá a stavom subjektu, z ktorého sa stáva duch, miznúci do sveta mimo reality.

Kurátorka: Zuzana Danková

Tomáš Jetela (*1986), absolvent pražskej AVU, je neprehliadnuteľným súčasným českým maliarom najmladšej generácie. Zaujal už ako diplomant cyklom malieb Knihovna (2010) a od svojho ukončenia štúdia svoju tvorbu pravidelne prezentuje najmä na pôde domácich galérií. V roku 2013 získal Cenu kritiky za mladú maľbu, udeľovanú výrazným postavám českej maľby do 30 rokov.

Odporúčame

výstava

Tereza Štětinová - Pozrieť sa na seba, ako keď sa oknom dívaš na záhradu

26.4.2024 - 31.5.2024 / Zahorian & Van Espen
odporúčame!
koncert

Princess Diana Of Wales (UK) + Sunk Heaven (USA) + Lénok

Trojkoncert experimentálnych projektov z Londýna, New Yorku a Slovenska.Viac
St 15.5.2024 / T3 - kultúrny prostriedok
odporúčame!
koncert

SHARPE

Koncerty v ikonických priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky, talentovaní umelci, diskusie aktuálnych tém hudobného a...Viac
25.4.2024 - 27.4.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!
výstava

Na kusy. Fragment a torzo vo výtvarnom umení

27.5.2023 - 28.4.2024 / Schaubmarov mlyn v Pezinku
odporúčame!