výstava

Straty a nálezy - finisáž

Výstava Straty a nálezy. Expedícia do minulosti a budúcnosti Schaubmarovho mlyna končí. SNG pre vás pripravila záverečný program na nedeľu 30. apríla.
Táto akcia sa konala v minulosti

10:00 – 11:30 Rodinný program: Stromy našej histórie
Rodina Schaubmarovcov žila v Schaubmarovom mlyne viac ako 100 rokov. Kto všetko v mlyne mlel múku, kto z nej piekol a aké deti tu vyrastali spoločne, objavíme s pomocou rodinného rodostromu a historických fotografií. A akú históriu má tvoja rodina? Spolu popátrame vo vlastnej pamäti a vytvoríme si základ nášho rodostromu. Ten bude môcť stále rásť vďaka spomienkam našich rodičov a ďalších príbuzných.

14:00 – 15:30 Detský expres: Cez materiály k dizajnu
Interaktívna komentovaná prehliadka pre deti výstavou Straty a nálezy
Na výstave Straty a nálezy spolu s deťmi preskúmame, čo sa z pôvodného mlynského stroja stratilo a čo nové v ňom môžeme nájsť dnes. Zistíme, aké materiály v mlyne sú najstaršie a ktoré sú naopak novinkou vo svete a čo všetko sa s nimi dá robiť.

15:00 – 16:00 O stratách a nálezoch: Biorevolúcia?!
Kukuričný škrob, odpadová vlna, celulóza, mycélium, ovocné šupky, slama, orobinec... Biomateriály sa dnes v hre o udržateľnú budúcnosť stávajú silným a presvedčivým argumentom. Jedným z lídrov výskumu, inovácií a aplikácie bioplastov je na Slovensku štúdio crafting plastics! Jeho spoluzakladateľka, výskumníčka, produktová a materiálová dizajnérka Vlasta Kubušová bude s kurátorkou Vierou Kleinovou diskutovať o možnostiach, ktoré tieto materiály na Slovensku aj v zahraničí prinášajú, ako aj o svojom výskume interaktívnych biomateriálov pre dizajn a architektúru.

16:00 – 17:00 Projekcia krátkych filmov: V hlavnej úlohe mlyn
Tri archívne krátke filmy na tému mlyn. Okrem výnimočného diela dejín slovenskej kinematografie Voda a práca od Martina Slivku uvidíte dva pomerne neznáme amatérske dokumentárne filmy rozprávajúce o stave vybraných mlynov v súdobej realite československej perestrojky. Výber dramaturgicky zastrešil Peter Zákuťanský. Trvanie projekcie: 30min

Voda a práca
réžia Martin Slivka, 1963
35 mm, 9min
Habánsky mlyn
réžia Vladimír Tomek, 1988
Super 8, 10min
Mlyny v obrazoch
réžia Ján Kuska, 1986
Super 8, 11min

17:00 – 18:00 Kurátorský výklad – Viera Kleinová
Čo si pamätá Schaubmarov mlyn a kam smeruje dnes? Príďte sa bližšie pozrieť na výstavu, ktorá sa z dramaturgie schaubmarovských titulov tak trochu vymyká.
Hlavným výskumným a prezentačným objektom je totiž samotný Schaubmarov mlyn. Jeho dejiny, súčasnosť aj budúcnosť. Výstavou vás prevedie jej kurátorka Viera Kleinová.

Vstup je voľný. 

Kapacita programu Stromy našej histórie je obmedzená a je potrebné zakúpiť si vstupenky v hodnote 4 €.

Hlavným výskumným a prezentačným objektom je totiž samotný Schaubmarov mlyn. Jeho dejiny, súčasnosť aj budúcnosť.

Výstava je skladačkou fragmentov, ktoré dávame dokopy spolu s pamätníkmi a pamätníčkami, s príbuznými, so susedmi, s historikmi, dizajnérkami, architektmi, fotografkami… Je záznamom procesu, v ktorom znovu roztáčame rozpadnuté mlynské koleso, hľadáme stratené príbehy mlynských predmetov, nechávame rozprávať autentické rodinné fotografie Schaubmarovcov.

Pamäť miesta chceme návštevníčkam a návštevníkom sprostredkovať viacerými formátmi – dôležitú úlohu zohrajú dizajnérske vstupy a experimenty.

Sylvia Jokelová vníma mlyn a známe i neznáme predmety v ňom ako rozhranie medzi prírodou a produktom. Svoj kritický koncept demonštruje „archeologickou“ expozíciou autentických a „rekonštruovaných“ mlynských artefaktov a 3D tlačiarňou chrliacou kukuričné zrná v paradoxnom reverznom procese. Vystačiť si s málom – to je idea, ktorá dnes hýbe svetom.

Pre Eriku Remencovú sa preto základným stavebným prvkom stala múka. Tvaruje z nej funkčné objekty, ktoré sú výsledkom minimálneho finančného nákladu a maximalistického výskumu. Svoj autorský recept predstaví v kolekcii suvenírov, ktoré navrhla špeciálne pre Schaubmarov mlyn.

Pre Volodymyra Serhachova je scénou jeho animátorskej intervencie konkrétny priestor v mlyne – ponoríme sa do jeho útrob, alebo presiahneme jeho múry?

V mlyne bude opäť fungovať mlynské koleso. Návrh Borisa Belana ale nie je replikou – na pôvodnom mieste sa koleso bude krútiť v nových tvaroch, súčasných rytmoch a rozmanitých funkciách.

Do výstavy zapájame autentické mlynské artefakty, fotografie, filmy, animácie, výpovede pamätníkov a pamätníčok. Divákov a diváčky vyzývame k aktívnej spoluúčasti. To, čo sme v mlyne našli – fragmenty spomienok, vecí, príbehov –, im ponúkneme ako straty alebo nálezy, ktoré môžu komentovať, vysvetliť, dopovedať, prijať či posunúť ďalej.

(Nielen) detskí návštevníci a návštevníčky sa budú môcť zabaviť s novým vzdelávacím boxom plným originálnych hracích prvkov a informácií o mlyne, ktorý koncepčne zostavila Terézia Parec. Svoju premiéru bude mať na výstave aj mlynologický slovník s pexesom, zaručene vám tak neunikne, čo sa skrýva za lubom alebo čo je to pemprlica.

Prostredníctvom výstavy ponúkame pohľad na prvé výsledky dlhodobého projektu novej, rekonštruovanej podoby mlynárskej expozície v Schaubmarovom mlyne. Mapujeme v nej vrstevnatú históriu mlyna. Pátrame v košatej, ale zabudnutej histórii rodiny Schaubmarovcov, ktorá na Cajle i v Pezinku zanechala nezmazateľnú stopu.

Zaujíma nás fenomén mlyna ako uzla v komunitnom živote minulosti. A hlavne to, čím môže byť pre ľudí, ktorí tu žijú a ktorí ho navštevujú, zaujímavý a dôležitý dnes.

Koncepcia výstavy: Viera Kleinová, Eva S. Kotláriková, Veronika Němcová, Terézia Parec
Dizajnérky a dizajnér: Sylvia Jokelová, Erika Remencová, Volodymyr Serhachov
Dizajn mlynského kolesa: Boris Belan
Koncept mlynského kolesa: Braňo Matis, Peter Liška
Grafický dizajn výstavy: Rudolf Vychovalý
Architektúra výstavy: Terézia Parec
Ilustrácie, animácie: Lívia Suchá
Foto/video: Juraj Starovecký, Ondrej Rychnavský
Grafický dizajn mlynologického slovníka a mlynského boxu: Ivana Palečková 

Odporúčame

film

Borromini a Bernini – výzva k dokonalosti

Cesta za krásami Ríma vo výnimočnom období baroka, kedy talianska metropola bola centrom západného umenia a kde musel byť každý...Viac
Kino Lumière / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
iná akcia

Stredoveké trhy na Bratislavskom hrade

Zažite atmosféru 14.storočia na nádvorí Bratislavského hradu. Brašnár, hrnčiar, tokár, minciar, pisár a ďalší vám ukážu svoje...Viac
8.12.2023 - 17.12.2023 / Historické múzeum SNM
odporúčame!
film

Láska nebeská

Po 20 rokoch od svojej premiéry sa do kín vracia kultový vianočný hit o rôznych podobách lásky s hviezdnym hereckým obsadením a...Viac
Kino Nostalgia / Kino Lumière / Slovenská národná galéria Bratislava / Kino Kultúrka Stupava / Kino Fil...
odporúčame!
film

Golda - Železná lady Izraela

Napínavá dráma, ktorá zachytáva, akým zodpovedným a kontroverzným rozhodnutiam musela čeliť Golda Meirová – známa aj ako „železná...Viac
Kino Lumière / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!