výstava

Stano Filko - Biela ontológia

Transcendencia metafyzika. Výtvarní kritici hodnotia S. Filka ako najkomplexnejšieho a najradikálnejšieho autora slovenskej avantgardnej výtvarnej scény. Filko bol významným protagonistom alternatívneho, neoficiálneho umenia.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
27.10.2015 18:00, Ut

Kurátorka: Mira Keratová

S. Filko vo svojej tvorbe stiera hranicu medzi umením a životom, vytvára si vlastnú ľudskú i umeleckú filozofiu, integruje vlastné ego do univerzálnych (vesmírnych) vývojových súvislostí. Pre S. Filka je kozmológia a individuálna mytológia obľúbeným námetom. 

S. Filko vždy tvoril a tvorí multimediálne – maľba, grafika, kresba, koláže, asambláže, objekty, reliéfy. Začiatkom 60. rokov prišiel s odvážnym popieraním klasických výtvarných hodnôt. V rokoch 1964 – 1965 vytvoril napríklad približne 30 oltárov súčasnosti, dnes odborne vysoko cenených asamblážových reliéfov. Po roku 1965 sa venoval happeningom (spolu s A. Mlynárčikom), konceptu, landartu, environmentom, a to nezvyčajnými intermediálnymi postupmi, v ktorých do svojich diel integruje pohyb, svetlo, zvuk atď. Koncom 60.rokov svoje diela ešte viac a dôslednejšie dematerializoval. 

V 70. rokoch sa S. Filko stiahol do súkromia, nevystavoval, pôvodnú expresívnosť nahrádza minimalizmom v priestore. Koncom 70. rokov ešte na Slovensku a následne začiatkom 80. rokov v USA sa S. Filko opäť vrátil k expresívnej maľbe predovšetkým rozsiahlych cyklov, k objektom, inštaláciám atď. 

Po návrate na Slovensko sa S. Filko v 90. rokoch venoval najmä spojeniu objektu a architektúry, procesu konštitúcie jeho ateliéru ako múzea či archívu, „naddiela“, ktoré nadčasovo obsahuje záverečné dielo ako Filkovo „všetko“.

Odporúčame

letný festival

Colours of Ostrava 2022

13.7.2022 - 16.7.2022 / Ostrava / Dolní Vítkovice
odporúčame!
výstava

Akcia ZET - umenovedná výprava

19.11.2020 - 27.6.2021 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
iná akcia

Agresívne správanie u detí (webinár)

Detské psychologičky Lucia Lenická a Miroslava Kumančíková nás v edukatívnej online prednáške, určenej pre rodičov, učiteľov a...Viac
Ut 27.4.2021 / Online
odporúčame!
film

Crème de la Crème - online

Créme de la Créme sa v roku 2021 koná online na platforme Edisonline. Tešiť sa na franúczske filmové lahôdky môžete klasicky v...Viac
12.4.2021 - 18.4.2021 / edisonline.sk
odporúčame!