výstava

Roller a Lehocká pre národnú galériu (dar Tatra banky do zbierok SNG)

Tatra banka ako dlhoročný partner Slovenskej národnej galérie aj tento rok podporila slovenskú kultúru veľkorysým darom do zbierok SNG. Dve diela Denisy Lehockej a Petra Rollera vznikli pri tejto príležitosti špeciálne pre národnú galériu.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Peter Roller (1948) sa už viac ako dvadsať rokov venuje svojmu participatívnemu a altruistickému projektu Petrogramy. Na počiatku bol nájdený kamienok, ktorý umelec označil, pomaľoval znakmi a niekomu daroval. Okolo rokov 2010/2011 začal Roller maľované kamienky roznášať a umiestňovať po Bratislave a cez priateľov – „poslov“ sa dostali aj do sveta. Nájdené kamene, zväčša valúny a okruhliaky, pokrýva originálnym vzorom určeným pre SNG – zvláštnymi, tajomnými znakmi pripomínajúcimi čierno-bielu klaviatúru alebo noty. Niektoré z kameňov, značené červenou farbou, sú vzácnejšie a je ich menej. Pre SNG autor využil výhradne kamene z Dunaja, veď slovami geológa Václava Cílka je Dunaj najväčším umeleckým dielom Bratislavy.

Časť z týchto kameňov (kolekcia vystavená v interiéri) sa stane súčasťou zbierky galérie, istý počet je určený pre návštevníkov a návštevníčky. Autor ich bude počas trvania výstavy postupne umiestňovať v exteriéri galérie. Tí, ktorí svoj kamienok (šťastia) nájdu, si ho môžu odniesť so sebou domov. Petrogramy sú totiž kamene so sedimentovanou pamäťou a pre každého nálezcu sa môžu stať nielen zvláštnym umeleckým dielom, talizmanom s hádankou, ale aj spomienkou s odkazom na miesto, kde ho našiel.

Denisa Lehocká (1971) vytvára pre SNG monumentálnu stenu – priestorovú koláž a radikálnu inštaláciu, v ktorej sa odráža svet okolo nás. „Obyčajné“ materiály a techniky – sadru, prírodniny, mince, odliatky, textil či vyšívanie neinštaluje, ale ukladá a ladí dohromady tak, aby všetky predmety našli svoje správne, ale aj trochu nedokonalé miesto, aby ich nebolo priveľa ani primálo. Priestorová socha Bez názvu nie je autobiografickou spoveďou autorky, ale metaforou sveta a jeho aktuálneho prežívania. Na jej realizovanie oslovila Denisu Lehockú Slovenská národná galéria s ambíciou vytvoriť dielo pre konkrétne miesto v galérii. Inšpiráciou sa stal už existujúci projekt Monumentálky. Dotvorenie architektúry výtvarnými dielami a autorkina schopnosť naladiť sa na určitý priestor, uchopiť jeho danosti a prepojiť ich so svojím vnímaním sveta.

Kurátorky: Katarína Bajcurová, Alexandra Kusá

Vstupné: základné 4€ // zľavnené 2€ (ŤZP, Sprievod ŤZP, žiaci, študenti, seniori nad 62 rokov, držitelia karty ISIC, ITIC) // rodinné vstupné 10€ // dobrovoľné vstupné 5€ // Bratislava Card 50% zľava 2€ // deti do 6 rokov, držitelia preukazu AICA, ICOM, IAA, RGS, ZMS, študenti škôl výtvarného zamerania (VŠVU, Akadémia umení, ŠUPKA, Škola dizajnu), novinári (na základne novinárskeho preukazu): zdarma 

Odporúčame

vážna hudba

Potulky jazzom

So 13.4.2024 / Slovenská filharmónia
odporúčame!
divadlo

Kopny! Buchny! Ric!

Hra DPOH v réžii Gejzu Dezorza.Viac
26.3.2024 - 11.4.2024 / DPOH
odporúčame!
film

Chudiatko

Neuveriteľný príbeh o fantastickom vývoji Belly Baxterovej (Emma Stone), mladej ženy, ktorú oživil geniálny a neortodoxný vedec...Viac
Kino Lúky / Artkino Za zrkadlom / Kino Lumière / Kino Film Europe / Cinema City Aupark / Cinema City Vivo /...
odporúčame!
festival

Grape 2024

9.8.2024 - 10.8.2024 / letisko Trenčín
odporúčame!