výstava

Peter Kľúčik - Bájne svety

Známy slovenský grafik Peter Kľúčik oslávil tento rok svoje jubileum (70) a aj pri tejto príležitosti vznikla výstava Bájne svety, ktorá predstavuje známe i menej známe grafické diela tohto autora.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Tvorbu Petra Kľúčika charakterizuje barokovosť scenérií a fantazijné prostredie s bohatou faunou a flórou, reálnou i bájnou. Bizarné tvory často ekovujú absurdnosť až iróniu, s ktorou sa autor rád pohráva. Naďaleko rozpoznateľný výtvarný rukopis je zároveň dôkazom autorovej bravúrnej kresliarskej zručnosti a schopnosti aj na malej ploche povedať veľmi veľa. Kľúčikove diela vás doslova vtiahnu do svojho fantazijného sveta, v ktorom takmer nenájdete prázdne miesto alebo voľnú plochu, pričom každá časť je dôsledne prepracovaná. Na prvý pohľad často zachytíme len určitú časť diela, hlavný príbeh a zážitok však prichádza až s postupným študovaním množstva detailov.

Na výstave sú predstavené známe grafické cykly (Tauromachia, Mapa sveta), autorove najväčšie grafické diela z 80-tych rokov (Daidalos a Ikaros, Vtáčia moc), ako aj menšie grafiky a ex librisy. Raritou tejto výstavy je dielo z cyklu Alica v ríši divov, ktoré bolo roky stratené a bude vystavené vôbec po prvýkrát.

Ako povedal sám autor, upozorniť na prírodu sa snaží cez jej „nekonečnú nevyčerpateľnú nádheru a rozmanitosť“. Nie je to však len krása, ktorá nás na jeho dielach priťahuje, ale aj správny pomer srandy, irónie, pozitívnej energie a prepracovanej výtvarnej techniky.

Kurátorka: Melita Fodor Gwerková

Vstup voľný

Odporúčame

výstava

Alexandra Geschwandtnerová - Priesvitné svety

„Priesvitné svety - záznamy z krajín, ktoré existujú len v očiach duše." Alexandra Geschwandtnerová nás svojimi obrazmi zavedie...Viac
2.6.2025 - 31.7.2025 / LAMPY, culture & club & coffee
odporúčame!
výstava

Jaroslava Bičovská - Kalifornský denník

Keď Jaroslava Bičovská v roku 2003 pristála s rodinou v kalifornskom mestečku Carmel by the Sea, netušila, ako hlboko ju toto...Viac
17.6.2025 - 1.9.2025 / Danubiana Meulensteen Art Museum
odporúčame!
výstava

Čas hier. Detstvo, hračky, hry

6.6.2025 - 28.2.2026 / Malokarpatské múzeum v Pezinku
KIDSTOWN odporúčame!
film

Queer

Režisér Luca Guadagnino prichádza s modernou filmovou adaptáciou slávneho románu Williama S. Burroughsa s Danielom Craigom v...Viac
Kino Film Europe / Kino Lumière
odporúčame!