výstava

Ó, šaty!

V roku 2017 SNG priniesla rozsiahly pohľad na módu socialistického Československa na výstave Nech šije! V aktuálnom projekte Ó, šaty! budú vo fokuse celkom súčasné odevné praktiky. V podaní slovenských odevných dizajnérov spustíme do vôd galérie umenia vlajkovú loď módneho návrhu: spoločenské šaty.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Kurátorka: Viera Kleinová

Dizajnérky/ dizajnéri:
Maja Božović Bažik, Pavol Dendis, Boris Hanečka, Marcel Holubec W, Martin Hrča, Lukáš Krnáč, Michaela Ľuptáková, Andrea Chrastinová Pojezdálová, Lenka Sršňová, Mária Štraneková

A hoci súčasná móda hľadí na dress code bez zbytočného rešpektu, odev pre zvláštnu, ritualizovanú chvíľu - môže to byť Ples v opere, Met Gala, svadba alebo maturitný večierok - si aj dnes nárokuje intenzívnu pozornosť dizajnéra i nositeľa. Formát spoločenských šiat je hedonistický, pompézny, hlasný - pre návrhára je zároveň jeho esenciálnou, profilovou výpoveďou. Konstantina Hlaváčková, česká odborníčka na módny dizajn, dodáva: „Dizajn večerných šiat je extenziou tela, či ešte presnejšie, ľudského údelu byť prostredníctvom svojho tela vradený do sveta a spoločnosti." Je to maximalistická verzia zvodnej ilúzie súladu osobnosti a jej prejavu.

Príležitosť ukázať práve túto fazetu módy a premiérovo uviesť silnú zostavu slovenského odevného dizajnu sme nedávno dostali prostredníctvom novej akvizície - daru, ktorý SNG venovala Nadácia Tatra banky. Súčasťou našej zbierky úžitkového umenia a dizajnu sa tak stala mimoriadna kolekcia šiat reprezentujúca desaťročie ocenenia Mladý módny tvorca, ktoré od roku 2010 prebieha ako súčasť Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. Defilujú v nej zvučné mená aj shooting stars slovenskej módnej scény, pracujúce so špecifickým zadaním - návrhom šiat pre moderátorku/múzu večera.

Desať pohľadov na súčasnú verziu spoločenského oblečenia sprostredkujeme od návrhov a kresieb, cez kooperácie so šperkármi, textilnými a grafickými dizajnérmi až po „dočasne definitívnu" verziu modelu. Tému spoločenského odevu zľahka previažeme s exkurzom do zbierok SNG, nahliadneme do mondénnej francúzskej módy, pozrieme si večerné róby realizmu i moderny, úbory nonkoformných múz či svadobné alebo abiturientské divy v šatách ich života.

Módu dnes môžeme prostredníctvom internetu a sociálnych sietí konzumovať extra intenzívne, módne kódy sme celkom slušne preformátovali. Šaty nielen nosíme, ale aj zdieľame, obrazy odevov ukazujeme, zbierame, hodnotíme. Glamour si môžeme virtuálne dožičiť hocikedy, aj keď v skutočnom svete sa na červenom koberci potkneme málokedy a nástrahy veľkej večernej toalety mnohé z nás nedostanú možnosť ofrflať nikdy.

-----------

Sprievodný program: 

8.10.2020 o 18.00 / Kurátorský výklad
10.10.2020, 17.10.2020, 24.10.2020 o 15.00 / Zoom: Zaostrené na dielo
18.10.2020 o 15.00 / Siesta v galérii: Ó, šaty!
23.10.2020 o 19.00 / Debris Company: Glitch x Ó, šaty!
25.10.2020 o 15.00 / Rodinná nedeľa: Pridaná hodnota

Odporúčame

koncert

Hooverphonic

Ut 5.10.2021 / Majestic music club
odporúčame!
iná akcia

Vláčik Záhoráčik (s cyklovozňom)

Máte radi výlety? A máte radi prírodu? Využite možnosť príjemnej záhoráckej prepravy s vláčikom Záhoráčikom. Aj tento rok vás...Viac
3.7.2021 - 19.9.2021 / Plavecké Podhradie
odporúčame!
divadlo

Noc na Broadway: The Only Helga Show

The Only Helga a jej hostia vás prevedú nocou na Broadway! Louis Band a náš showensemble budú hrať svetoznáme muzikálové melódie...Viac
30.7.2021 - 28.8.2021 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
festival

Uprising 2021 - Uprisingček

27.8.2021 - 28.8.2021 / Zlaté piesky
odporúčame!