výstava

Nick Brandt (USA)

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2022. Kurátor: Lois Lammerhuber.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
02.11.2022 19:30, St

Nick Brandt sa v sérii Svitá nový deň venuje ľudskej neschopnosti významnejším spôsobom zmeniť svoj prístup k prírode a životnému prostrediu – ktorá nie je ničím novým. Svitá nový deň nastoľuje pravdepodobne najväčšiu krízu zo všetkých: klimatickú zmenu alebo, presnejšie, ruinovanie klímy, ktoré negatívne vplýva na každú žijúcu bytosť na našej planéte.

Ľudí v tejto sérii fotografií významne ovplyvňuje klimatická zmena. Krutou iróniou osudu však je, že títo jedinci patria k ľuďom s veľmi malým environmentálnym dosahom na planétu, no sú zároveň najzraniteľnejšími voči dôsledkom spôsobov, akými funguje dnešný priemyselný svet. 

Snímky z tejto série boli nafotografované v piatich rôznych prírodných rezerváciách a záchranných staniciach. Takmer všetky zvieratá, ktoré v nich žijú, tam sú umiestnené dlhodobo v dôsledku rôznych príčin vrátane pytliactva, ničenia ich prirodzeného prostredia či otravy. Tieto zvieratá už nikdy nebudú môcť byť vypustené späť do divokej prírody, pretože by neprežili. Keďže svoj život prežívajú v rezerváciách, zvykli si na ľudskú prítomnosť. 

Volanie po zmene - pretože nám ostáva už iba pár rokov na to, aby sme veci zmenili, kým sa nedostaneme do bodu, odkiaľ niet návratu - je dnes v mojej mysli nanešťastie iba zbožným prianím či dobre mienenou snahou dať ľuďom nádej. V roku 2021 už je neskoro, aby sme ničenie klímy zastavili.

Cena, ktorú platíme za to, že si strkáme hlavy do piesku a všetko popierame, je na viacerých úrovniach neakceptovateľná: environmentálne aj eticky, samozrejme, ale aj z čisto pragmatických dôvodov, tiež finančne, lebo výdavky na zmenu v súčasnosti by boli neporovnateľne menšie než to, čo budeme musieť zaplatiť za apokalyptické škody v nadchádzajúcich dekádach.

Čo ma vedie k ...  Ekocíde. Slovníková definícia je jednoznačná: „Deštrukcia prírody a životného prostredia zámernou alebo nedbanlivou ľudskou činnosťou.“ Slovo ekocída je odvodné od gréckeho termínu oikos, čo znamená dom alebo domov, a latinského caedere znamenajúceho rana, zabitie či vražda. Takže ekocídu môžeme doslovne preložiť ako zabíjanie vlastného domova, planéty Zem.

Text: Lois Lammerhuber

Vstupné: 5€

Pozrite si program celého festivalu Mesiac fotografie 2022.

Odporúčame

koncert

Sun Kil Moon (USA)

Po 6.3.2023 / Koncertná sieň Klarisky
odporúčame!
výstava

Od Nílu k Dunaju. Pamiatky ríše faraónov v Bratislave.

4.10.2022 - 30.4.2023 / Archeologické múzeum SNM
odporúčame!
koncert

Karol Mikloš & Emma Llure

So 11.2.2023 / Pink Whale
odporúčame!
party

Fašiangový Tanečný dom

Št 16.2.2023 / V-klub (Véčko)
odporúčame!