výstava

Nhớ: Priestor medzi jedným a druhým koncom

Ide o prvú výstavu umenia vietnamskej diaspóry na Slovensku. Táto výstava nás zároveň nabáda zamyslieť sa nad tým, že Slovensko je oveľa multikultúrnejšie a rôznorodejšie, ako si často myslíme.
Dátum vernisáže:
05.09.2023 19:00, Ut
06.09.2023, St - 13.10.2023, Pi

V období štátneho socializmu, od 50. do 80. rokov 20. storočia, bola mobilita vysokoškolského študentstva a migrujúcich pracovníkov*čiek (z ostatných krajín východného bloku a globálneho juhu) dôležitým aspektom hospodárskeho a politického budovania štátu v strednej a východnej Európe.

Výstava je zmyslovým priestorom a pozvánkou k dialógu, kde možno zdieľať a (znovu)objavovať osobné spomienky. Slovo Nhớ je tu metaforou toho, ako si človek žijúci v diaspóre vytvára svoj vlastný príbeh zložený zo spomienok a rôznych túžob po domove.

Cieľom výstavy síce nie je prerozprávať príbeh francúzskej kolonizácie, vietnamskej vojny či americkej angažovanosti vo Vietname, ale všetky tieto udalosti sa napriek tomu prelínajú v príbehoch, osobných rodinných spomienkach a transgeneračných traumách vystavujúcich umelcov*kýň.

Vo vystavených dielach sú náznaky traumy a straty, ale to, čo tieto diela celkovo spája a na čo sa táto výstava zameriava, je vzťah k rodinám. Hľadania osobných príbehov. Aké generačné traumy v sebe nosíme? Ako vzťah k rodinnej histórii informuje a formuje to, kým sme? Ako si uchovávame spomienky a ako ovplyvňujú naše súčasné emócie? Spomienky sa môžu stať formou odporu; spomínanie môže pôsobiť ako forma prezentácie diasporickej, inak nelineárnej histórie.

Táto medzinárodná skupinová výstava, hoci vychádza z príkladov a príbehov druhej generácie vietnamskej diaspóry, chce vyrozprávať komplexnejší príbeh o identite, kultúre, príslušnosti a o tom, ako nás formujú a ovplyvňujú naše rodiny, ako aj spoločnosť okolo nás.

Umelci*kyne: Maithu Bùi / Diana Cam Van Nguyen / Kimberly Nguyen / Kvet Nguyen / Minh Thang Pham / Anna Tran / Quynh Trang Tran / Nhu Xuan Hua

Kurátorky: Kvet Nguyen and Denisa Tomková

26.9. o 18:00 sa uskutoční komentovaná prehliadka výstavy s kurátorkou Denisou Tomkovou.

Výstava je súčasťou podujatia Epické jesenné otvorenia v Kunsthalle Bratislava. Pozrite si celý program.

Podujatie sa koná v rámci festivalu [fjúžn] festival 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

výstava

Z depozitára: Maximiliánova fontána

1.8.2023 - 30.9.2023 / Stará radnica MMB
odporúčame!
film

Houria

Alžír. Dvadsaťpäťročná Houria je nadaná tanečnica, ktorá sníva o tom, že sa stane členkou súboru alžírskeho štátneho baletu. Aby...Viac
24.9.2023 - 27.9.2023 / Kino Film Europe
odporúčame!
koncert

Lord Alex & 29.August

Bratislavská punkrocková legenda Lord Alex na Werande, na hrádzi hneď za Prístavným mostom.Viac
Pi 29.9.2023 / Weranda
odporúčame!
divadlo

New York City Night Show

Bestseller Hello. My name is Anča Pagáčová naživo! The Big Apple v malom červenom kabarete - zážitok na zožratie! Hudobné a...Viac
14.10.2023 - 27.10.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!