výstava

Národná cena za komunikačný dizajn 2018

8. októbra 2018 bude na Fakulte architektúry STU otvorená výstava prác finalistov Národnej ceny za dizajn, ktorá je tento rok venovaná komunikačnému dizajnu. O niekoľko dní neskôr, 12. októbra budú v Novej Cvernovke vyhlásené mená víťazov 15. ročníka.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
08.10.2018 18:00, Po

8. októbra 2018 bude na Fakulte architektúry STU otvorená výstava prác finalistov Národnej ceny za dizajn, ktorá je tento rok venovaná komunikačnému dizajnu. O niekoľko dní neskôr, 12. októbra budú v Novej Cvernovke vyhlásené mená víťazov 15. ročníka. Kurátorka: Eva Kašáková

Výstava prác finalistov súťaže Národná cena za dizajn 2018 – komunikačný dizajn si zobrala za cieľ predstaviť verejnosti detaily tvorby grafických dizajnérov. Čo je to layout? Lacetka? Čo to znamená vybrať papier? Ako môže písmo ovplyvniť celý projekt? Návštevníkom chceme v skratke a prostredníctvom vybraných pojmov z praxe predviesť množstvo rozhodnutí, ktoré musí dizajnér urobiť pri svojej každodennej práci. Výstava bude prebiehať v priestoroch Fakulty architektúry na dvoch rôznych miestach. Prvá časť – uvítacia, ideová – bude vo foyer budovy, druhá časť – v priestoroch bývalej kotolne – bude mať podobu klasickej prehliadky prác finalistov.

Výstava predstaví 87 prác finalistov, ako aj víťazné práce, ktoré uspeli v kategóriách Profesionálny dizajn, Študentský dizajn, Dizajn s pridanou hodnotou a špeciálnou cenou poroty. Počas jej trvania sa budú konať komentované prehliadky výstavy, programy pre rodiny s deťmi aj rôzne odborné podujatia.

Národná cena za dizajn je ocenením, ktoré spoločne udeľujú Slovenské centrum dizajnu a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Od roku 2015 sa striedavo oceňuje produktový a komunikačný dizajn. Ten ročník patrí komunikačnému dizajnu a prácam, ktoré boli zrealizované v období počas rokov 2016 a 2017.

Sprievodný program Národnej ceny za dizajn 2018 – komunikačný dizajn:

In the Midl Design Forum*
konferencia
12.10.2018
13.00 – 17.00, Ateliér Svetlík, Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava

Šiesty ročník edukatívneho a networkingového podujatia In the Midl Forum je tematicky zameraný na spolupráce grafických dizajnérov a klientov.
Organizátor: In the Midl Forum
Prezentujúci: Michal Slovák a Lyra Chocolate, Miša Chmeličková a Curaprox, Martin Bajaník a YEME, a ďalší

Galavečer NCD 2018
12.10.2018
19.00, Nová Cvernovka, Račianska 78, Bratislava

Slávnostné vyhlásenie výsledkov Národnej ceny za dizajn 2018 – komunikačný dizajn.
Moderátor: Tomáš Hudák

Diskurz dizajnu: Grafický dizajnér autorom?
diskusia
18.10.2018
18.00, Galéria Medium VŠVU, Hviezdoslavovo nám. 18, Bratislava

Témou diskusného večera bude reflexia dizajnérskeho prístupu absolventov Katedry vizuálnej komunikácie. Z akého dôvodu sa vyvinula preferencia kultúrnej a estetickej hodnoty výstupu nad hodnotou komerčnou a komunikačnou?
Koncepcia: Anka Ulahelová
Moderátor: Braňo Matis
Hostia: Ján Šicko, Juraj Blaško, Ľubica Segečová, Martin Bajaník

Dizajnéri architektom
blok prednášok
24.10.2018
14.00, FA STU, Námestie slobody 19, Bratislava

Tematický prednáškový blok o spolupráci grafických dizajnérov s architektmi – od dizajnu výstav, cez orientačné systémy v budovách a verejných priestoroch až po knihy, katalógy, časopisy a ročenky architektúry.
Koncepcia: Eva Kašáková
Prednášajúci: Petr Babák / Laboratoř.cz, Lubica Segečová, Peter Liška a Matúš Lelovský

Komentovaná prehliadka výstavy NCD 2018
25.10.2018
17.30, FA STU, Námestie slobody 19, Bratislava

Komentovaná prehliadka výstavy pre širokú verejnosť s kurátorkou Evou Kašákovou  a prizvanými vystavujúcimi autormi.

Marek Cina: Papierová maskovačka*
workshop pre deti a ich starých rodičov
28.10.2018 (nedeľa)
16.00, FA STU, Námestie slobody 19, Bratislava

Medzigeneračný workshop papierových masiek bude zameraný na skladanie masiek v princípoch a návodoch, ktoré zostavil výtvarník Marek Cina. Príďte si vyrobiť vlastnú masku.
Autor: Marek Cina

Kedy bude mať štát dobrý dizajn?
panelová diskusia
7.11.2018 (streda)
17.30, FA STU, Námestie slobody 19, Bratislava

Panelová diskusia na tému verejného obstarávania grafického dizajnu, o jeho problémoch a hľadaní možných riešení, za účasti dizajnérov a obstarávateľov.
Koncepcia: Únia grafických dizajnérov Slovenska
Moderátor: Patrik Garaj

Písmo pre školy
panelová diskusia
14.11.2018
17.30 FA STU, Námestie slobody 19, Bratislava

Súčasné písané písmo, ktoré sa používa na školách, má mnoho nevýhod pre žiakov, učiteľov a grafických dizajnérov. Chceme preto spoločne hľadať riešenie v podobe nového spojitého, písaného písma.
Koncepcia: Martina Rozinajová
Moderátor: Tomáš Hujdič alias pán Mrkvička

Marek Cina: Papierová maskovačka*
workshop pre širokú verejnosť
21.11.2018
17.00, FA STU, Námestie slobody 19, Bratislava

Workshop papierových masiek pre širokú verejnosť bude zameraný na skladanie masiek v princípoch a návodoch, ktoré zostavil výtvarník Marek Cina. Príďte si vyrobiť vlastnú masku.
Autor: Marek Cina

Finisáž výstavy
komentovaná prehliadka výstavy a vyhlásenie Ceny verejnosti a Ceny detského návštevníka
25.11.2018
17.30, FA STU, Námestie slobody 19, Bratislava

Komentovaná prehliadka výstavy pre širokú verejnosť s kurátorkou Evou Kašákovou  a prizvanými vystavujúcimi autormi a vyhlásenie posledných dvoch cien – verejnosti a detského návštevníka.

Na všetky podujatia je vstup voľný.
* potrebná registrácia

--------------------

Národná cena za dizajn je ocenením, ktoré spoločne udeľujú Slovenské centrum dizajnu a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Od roku 2015 sa striedavo oceňuje produktový a komunikačný dizajn. Práve rok 2018 a 15. ročník súťaže patrí komunikačnému dizajnu a prácam, ktoré boli zrealizované v období počas rokov 2016 a 2017.

Do Národnej ceny za dizajn bolo možné prihlasovať práce v 3 kategóriách – Profesionálny dizajn, Študentský dizajn a Dizajn s pridanou hodnotou. Prihlásené práce následne v 2 kolách v priebehu mája a júna hodnotila odborná medzinárodná porota v zostave Eva Kašáková (SK), Juraj Blaško (SK), Ayşegül İzer (TR), Kathrin Pokorny – Nagel (A), Marek Pistora (CZ) a Sven Lindhorst – Emme (DE).

Výsledkom hodnotenia je výber prác, ktoré postúpili na výstavu, a voľba víťazov v jednotlivých kategóriách.   Rozhodnutia poroty a jej výber bude odborná aj laická verejnosť môže vidieť a zhodnotiť od 9. októbra do 25. novembra 2018 na výstave prác finalistov súťaže Národná cena za dizajn 2018 na Fakulte architektúry STU v Bratislave. Otvorenie výstavy prebehne 8. októbra o 18.00 vo foyer FA STU.

Najdôležitejším momentom Národnej ceny za dizajn je galavečer spojený so slávnostným vyhlásením výsledkov. Bude sa konať v piatok 12. októbra o 19.00 v priestoroch kultúrneho centra Nová Cvernovka na Račianskej ulici v Bratislave. Verejnosť sa dozvie mená víťazov v jednotlivých kategóriách a zároveň meno osobnosti, ktorá získa Cenu za kultúrny prínos v oblasti dizajnu.

Večernému odovzdávaniu bude opäť predchádzať podujatie In The Midl Forum – témou už 6. ročníka poldňovej konferencie je spolupráca medzi klientom a dizajnérom. K Národnej cene za dizajn je pripravený rad sprievodných podujatí, ktoré sú určené pre profesionálnych dizajnérov aj širšiu verejnosť. 

Novinkou 15. ročníka NCD je sprievodný web – na blogovej stránke sme zverejnili prehľad všetkých prác, ktoré postúpili na výstavu. Stránka obsahuje krátke popisy v slovenskom aj anglickom jazyku a fotografie prác všetkých  vystavujúcich.

Odporúčame

letný festival

Pop Messe 2021

23.7.2021 - 24.7.2021 / Areál za Lužánkami, Brno
odporúčame!
iná akcia

Festival tRadovania 2021: Program pre deti na Železnej studničke

So 26.6.2021 / Mlyn Klepáč
odporúčame!
divadlo

Divadlo DPM - Franz Kafka: Proces

Ako ťažké je pre nás akceptovať fakt, že chaos je poriadkom sveta? Naozaj sme odsúdení na zjednodušujúce riešenia?Viac
Po 21.6.2021 / A4 - priestor súčasnej kultúry
od vás odporúčame!
festival

Viva Musica! 2021

Leto v Bratislave bude patriť festivalu Viva Musica! V rámci desiatich koncertov opäť ponúkne to najlepšie z klasickej hudby.Viac
17.7.2021 - 31.7.2021 / Bratislava
odporúčame!