výstava

Miloš Karásek: Samovrava

Korzo Zálesie bude hostiť multimediálne dielo Samovrava, ktoré vzniklo ako spoločný projekt medzinárodne etablovaného umelca Miloša Karáska, fotografa Michala Zajačka a grafickej dizajnérky Nory Nosterskej.

Dátum vernisáže:
08.07.2021 18:00, Št
09.07.2021, Pi - 30.09.2021, Št
Korzo Zálesie

Projekt Samovrava pozostáva z niekoľkých rovín – rovnomennej básnickej zbierky a zo sady 12 videí a fotografií. Priamou inšpiráciou bola pre Karáska japonská poézia, konkrétne žáner haiku. "Vzniká tam poloha, ktorá je podobná ako má haiga – spája haiku s obrazovým doprovodom. Vytvorili sme priestor, ktorý umožňuje, aby sa poézia udiala," hovorí Miloš Karásek o spoločnom projekte, ktorý označil za posun v tvorbe.

Texty v súlade s citlivými fotografiami a videami Michala Zajačka vytvárajú unikátny celok. Napriek previazanosti pôsobia jednotlivé prvky autonómne a zanechávajú hlbokú emóciu vyvolanú jemnosťou diela s odkazom na krásu a pominuteľnosť života. 

Poézia je všade, aj tam, kde ju nečakáte

Zmyslom celého projektu je pokus o návrat poézie do bežného života – tam, kde sa dnes s poéziou nestretávame a nečakáme ju. Dielo bude inštalované na móle Korza Zálesie, ktoré sa nachádza v pravotočivom meandri Malého Dunaja v obci Zálesie neďaleko Bratislavy.

Spoločný multimediálny projekt Samovrava bol prvýkrát inštalovaný v apríli v Galérii Martina Martinčeka v Stredoeurópskom dome fotografie v Bratislave. Jeho súčasťou boli od polovice mája aj citylighty v uliciach hlavného mesta. Poézia sa tak dostala skutočne medzi ľudí – tých, ktorí čakali na MHD alebo prechádzali rušným mestom. Bola k nim bližšie ako kedykoľvek predtým. Výstava na Korze Zálesie potrvá do konca septembra.

"Na Korze Zálesie aktuálne vzniká Kultúrno-ekologické centrum, je nám preto cťou, že jedným z prvých umeleckých projektov, ktorý máme možnosť hostiť je práve Samovrava. Zároveň máme česť hostiť umelca Miloša Karáska," hovorí Nikola Žišková z Občianskeho združenia Naše Zálesíčko, ktoré výstavu na Korze Zálesie zastrešuje. Prvou lastovičkou vznikajúceho centra bola inštalácia Kŕdeľ na Korze, ktorá vznikla ako komunitný projekt v spolupráci s Materskou školou v Zálesí.

Mólo na Korze Zálesie získalo v roku 2020 prestížne architektonické ocenenie CE ZA AR 2020 v kategórii Exteriér.

Korzo Zálesie sa nachádza v chránenej oblasti Natura 2000. Odporúča sa pešia doprava, doprava bicyklom, prímestská autobusová doprava (zastávka Korzo Zálesie v Zálesí), alebo kombinovaná doprava vlakom a autobusom (na vlakovú stanicu do Ivanky pri Dunaji a z Ivanky pri Dunaji autobusom do Zálesia).

Odporúčame

divadlo

Od zeme

Hudobno-tanečná inscenácia, v ktorej je valasko-pastierska kultúra dešifrovaná a reflektovaná optikou a autorsko-interpretačným...Viac
Galéria Slovenskej výtvarnej únie / Umelka / Nová Cvernovka
odporúčame!
festival

[fjúžn] 16: Zaostrite na svet, ktorý máme doma

Počas festivalu sa môžete tešiť na pestrú zmes viac než 20 podujatí na rôznych miestach a v rôznych formátoch. Koncerty, diskusie...Viac
16.9.2021 - 25.9.2021 / Bratislava
odporúčame!
koncert

Erik Truffaz Quartet - zmena termínu

Ne 10.10.2021 / Ateliér Babylon
odporúčame!
festival

Biela noc Bratislava 2021

Večerné ulice opäť ožijú umením: Výnimočná edícia Bielej noci prežiari Bratislavu na viac ako 2 týždne.Viac
17.9.2021 - 3.10.2021 / Bratislava
odporúčame!