výstava

Matej Gavula / Abrazívna spoločnosť

Abrazívna spoločnosť je prehlásenie Mateja Gavulu o úlohe a zmysle sochárstva v dnešnej spoločnosti.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
12.09.2019 18:00, Št

Kurátorka: Judit Angel

Východiskovým momentom výstavy Mateja Gavulu sú opadané fragmenty sklomozaikových obkladov fasád Prírodovedeckej fakulty v Bratislave, majstrovského diela slovenskej modernistickej architektúry. V podobe odliatkov sa sklomozaiky nesúce v sebe rozkladajúcu sa krásu svojho pôvodného miesta, stávajú súčasťou objektov a inštalácií vo výstavnom priestore. Autor tu pracuje s konceptom abrázie, ktorý prepája pomalú a pasívnu transformáciu architektúry vplyvom rozkladu a rýchly akt tesania a obrusovania, súvisiace s tvorivou činnosťou sochára či sochárky, redukujúcou objekt na jeho zmysluplnú esenciu. Výstavu ďalej dopĺňa performancia vychádzajúca z architektonických prvkov, ktorá odkazuje na zdieľanie zodpovednosti pri tvorbe komunít, zatiaľ čo prezentované video kladie do vzájomných súvislostí úsilie vynaložené na prekonanie odporu materiálu pri sochárskej práci a snahu jednotlivca pohybujúceho sa proti prúdu spoločnosti.Abrazívna spoločnosť je prehlásenie Mateja Gavulu o úlohe a zmysle sochárstva v dnešnej spoločnosti. Vníma ich v súvislostiach so všeobecnými zákonmi prírody, plynutím času a formovaním spoločnosti. Výstavu tiež dopĺňa publikácia novinového formátu, ktorá okrem kurátorského textu obsahuje aj dialóg Dany Tomečkovej a Mateja Gavulu Kameň na dennom svetle vo vnútri.

---------

Matej Gavula (1972)
je vizuálny umelec pôsobiaci v Bratislave. Absolvoval odbor Kameňosochárstvo na Strednej škole umeleckého priemyslu a následne na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v Ateliéri Skla. Pracuje v médiách sochy a objektu, fotografie, videa, akcie a performance. V nedávnej minulosti prezentoval svoju tvorbu na kolektívnych výstavách napríklad Otras, HotDock project space, Bratislava (2019); Stratená forma / Blind mould, SODA gallery, Bratislava (2018); Neustále rastúce horizontálne podzemné stonky – Geopoetika v časoch antropocénu, Galéria Plusmínusnula, Žilina (2017); ďalej Mám rada pozornosť, Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici (kurátorka Zuzana L. Majlingová, 2018);Pretty soon if this keeps up I’m going to have to envelop the entire universe, Gdańsk City Gallery (kurátori Piotr Stasiowski a Jaro Varga, 2018);Panfília, Zahorian & Van Espen, Bratislava (kurátor Daniel Grúň, 2016); či Shell Game,MeetFactory, Praha, (kurátori Lucia Gavulová a Jaro Varga, 2017); Panfília, Zahorian & Van Espen, Bratislava (kurátor Daniel Grúň, 2016).

Titulná foto: Matej Gavula: Abrazívna spoločnosť / Abrasive Society, 2019

Odporúčame

prednáška / diskusia

1000 rokov histórie

9.6.2020 - 10.11.2020 / Múzeum dejín mesta - Stará radnica
odporúčame!
letný festival

Festival Pohoda 2021

Dvadsiaty štvrtý ročník Pohody sa presúva o rok. Pohoda 2020 sa tak v tradičnej podobe neuskutoční, nahradí ju Pohoda In the Air...Viac
8.7.2021 - 10.7.2021 / Letisko Trenčín
odporúčame!
festival

Comics Salón 2020

18.9.2020 - 20.9.2020 / Dom kultúry Ružinov
odporúčame!
výstava

Matej a Juraj Krén / Knihy - Obrazy

26.9.2019 - 31.5.2020 / GMB - Pálffyho palác
odporúčame!