výstava

Matej Gavula / Abrazívna spoločnosť

Abrazívna spoločnosť je prehlásenie Mateja Gavulu o úlohe a zmysle sochárstva v dnešnej spoločnosti.
odporúčame!
Dátum vernisáže:
12.09.2019 18:00, Št
13.09.2019, Pi - 19.10.2019, So

Kurátorka: Judit Angel

Východiskovým momentom výstavy Mateja Gavulu sú opadané fragmenty sklomozaikových obkladov fasád Prírodovedeckej fakulty v Bratislave, majstrovského diela slovenskej modernistickej architektúry. V podobe odliatkov sa sklomozaiky nesúce v sebe rozkladajúcu sa krásu svojho pôvodného miesta, stávajú súčasťou objektov a inštalácií vo výstavnom priestore. Autor tu pracuje s konceptom abrázie, ktorý prepája pomalú a pasívnu transformáciu architektúry vplyvom rozkladu a rýchly akt tesania a obrusovania, súvisiace s tvorivou činnosťou sochára či sochárky, redukujúcou objekt na jeho zmysluplnú esenciu. Výstavu ďalej dopĺňa performancia vychádzajúca z architektonických prvkov, ktorá odkazuje na zdieľanie zodpovednosti pri tvorbe komunít, zatiaľ čo prezentované video kladie do vzájomných súvislostí úsilie vynaložené na prekonanie odporu materiálu pri sochárskej práci a snahu jednotlivca pohybujúceho sa proti prúdu spoločnosti.Abrazívna spoločnosť je prehlásenie Mateja Gavulu o úlohe a zmysle sochárstva v dnešnej spoločnosti. Vníma ich v súvislostiach so všeobecnými zákonmi prírody, plynutím času a formovaním spoločnosti. Výstavu tiež dopĺňa publikácia novinového formátu, ktorá okrem kurátorského textu obsahuje aj dialóg Dany Tomečkovej a Mateja Gavulu Kameň na dennom svetle vo vnútri.

---------

Matej Gavula (1972)
je vizuálny umelec pôsobiaci v Bratislave. Absolvoval odbor Kameňosochárstvo na Strednej škole umeleckého priemyslu a následne na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v Ateliéri Skla. Pracuje v médiách sochy a objektu, fotografie, videa, akcie a performance. V nedávnej minulosti prezentoval svoju tvorbu na kolektívnych výstavách napríklad Otras, HotDock project space, Bratislava (2019); Stratená forma / Blind mould, SODA gallery, Bratislava (2018); Neustále rastúce horizontálne podzemné stonky – Geopoetika v časoch antropocénu, Galéria Plusmínusnula, Žilina (2017); ďalej Mám rada pozornosť, Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici (kurátorka Zuzana L. Majlingová, 2018);Pretty soon if this keeps up I’m going to have to envelop the entire universe, Gdańsk City Gallery (kurátori Piotr Stasiowski a Jaro Varga, 2018);Panfília, Zahorian & Van Espen, Bratislava (kurátor Daniel Grúň, 2016); či Shell Game,MeetFactory, Praha, (kurátori Lucia Gavulová a Jaro Varga, 2017); Panfília, Zahorian & Van Espen, Bratislava (kurátor Daniel Grúň, 2016).

Titulná foto: Matej Gavula: Abrazívna spoločnosť / Abrasive Society, 2019

Odporúčame

iná akcia

Bratislava Game Jam

8.11.2019 - 11.11.2019 / Nová Cvernovka
odporúčame!
festival

Mesiac fotografie 2019

29.10.2019 - 2.11.2019 / Bratislava
odporúčame!
film

Špina

Intímna dráma z prostredia dospievajúcich detí sa odohráva v súčasnej Bratislave.Lena je sedemnásťročné dievča, ktoré vzdoruje...Viac
Po 25.11.2019 / Kino Film Europe
odporúčame!
prednáška / diskusia

Prechádzky starým Prešporkom: Ondrejský cintorín

Ut 26.11.2019 / Múzeum mesta Bratislavy MMB
odporúčame!