výstava

Martin Šafárik a Igor Kitzberger / Svetlo a tieň

Svetlo a tieň – viac ako symbolický názov výstavy, ktorá prináša na úvod roka tvorbu dvoch nezameniteľných autorov.

Táto akcia sa konala v minulosti

Slovenský maliar Martin Šafárik a český sochár Igor Kitzberger predstavujú výber zo svojej tvorby, ktorá i keď je na prvý pohľad diametrálne odlišná, naznačuje zároveň i mnohé vnútorné súvislosti.
Martina Šafárika poznáme ako predstaviteľa duchovnej a kresťansky inšpirovanej tvorby, ktorý prináša do súčasnej maľby novú podobu pôvodných biblických i filozofických tém, interpretovaných prostredníctvo symbolov a metafor, ktoré im prepožičiavajú platnosť nadčasového duchovného odkazu. Pripomínajú nám realitu života, ale aj subtílnu no pevnú podstatu nášho vzťahu k Bohu. Kríž ako kresťanský, ale aj univerzálny všeľudský symbol, známe výjavy z Biblie i Evanjelií, Kristova  tvár vo svojej magickej presvedčivosti, pútnici i prievozníci, cesty a brány, symboly späté s históriou našej vlasti, ale aj prosté motívy krajiny a súčasnej reality, ktorá ubieha okolo nás, to sú základné témy, rezonujúce v jeho súčasnej tvorbe i v jeho živote.
 
Maliarska reč týchto diel vychádza z abstrahovaných tvarov a znakov a striedmej až monochrómnej farebnosti, ktorú v najnovších obrazoch oživuje autor sýtejšími tónmi a žiarivými zábleskami svetla.  Znova sa vracia k farbe, ktorú vyznával vo svojich raných dielach a dramatickými akordmi umocňuje emotívny účinok svojich obrazov, plných poetickej imaginácie,  ale zároveň i expresie a drámy. Farba  spolu so svetlom nie sú len optickým médiom, ale i zdrojom emócie a duchovnej sily a presvedčivosti. Otvárajú priestor na zamyslenie a meditáciu. Je to najmä  Božie podobenstvo o svetle sveta, ktoré nachádza v Šafárikových dielach nové naplnenie. Je to svetlo, ktoré obohacuje, ukazuje cesty a otvára brány, ktoré je zdrojom zázračnej sily, ale je späté i s náznakom tajomstva.

Igor Kitzberger je výnimočný figuralista. Rodinné zázemie a kováčska tradícia zrejme predurčili jeho vzťah ku klasickému kovovému sochárskemu materiálu, bronzu a oceli, ktoré spracúva zväčša technikou zvárania. Špecifiká tejto techniky mu poskytujú temer neobmedzené možnosti v kreovaní nekonečnej palety tvarov a v striedaní robustných objemov s krehkými líniami, čo vnáša do jeho sôch neobyčajnú dynamiku a umocňuje pocit pohybu. Expresivita jeho diel nepramení len zo spontánneho narábania so sochárskou hmotou, z využitia  tvarovej skratky, či nadsádzky a hyperboly, ale i z jedinečnej schopnosti vystihnúť pózy a gestá, evokujúce často balet či pantomímu.

Jeho blízky vzťah k divadlo mu dovoľuje čerpať inšpiráciu nielen z bohatstva dramatických sujetov a emócií, ale i z nekonečnej škály divadelných postáv od antiky až po súčasnosť. Rovnako príznačnými pre jeho tvorbu sa stávajú i známe historické osobnosti, ale i postavy klaunov, zápasníkov, pretekárov, mýtických vtákov i fantazijných bytostí, ktoré sú personifikáciou osudov i vlastností – ľudských, mystických i démonických. Tvarové bohatstvo, odlesk svetiel a hĺbky tieňov, dynamika pohybu a zámerná teatrálnosť póz, alebo naopak akási osudová nehybnosť vnášajú do Kitzbergerových sôch symboliku a magickú tajuplnosť.
I keď ťažisko Kitzbergerovej tvorby spočíva najmä v komornej plastike, často siaha aj k dielam monumentálnych rozmerov. I v týchto solitéroch kladie dôraz na expresivitu výrazu a tvarovú excentricitu.

 

---------

Vstup je voľný

Martin Šafárik
Narodil sa 14. februára 1983 v Bratislave. V rokoch 1997-2002 študoval operný spev na Cirkevnom konzervatóriu  Sv. Cecílie v Bratislave, v rokoch 2003-2012 súkromne študoval maľbu u akad. mal. Pavla Potočka a v rokoch 2002-2009 absolvoval štúdium na Teologickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
Žije v Bratislave, je kaplánom v Šamoríne a venuje sa komornej maľbe. Je členom Spolku výtvarníkov Slovenska a má za sebou samostatné výstavy v Bratislave, Prešove, Šamoríne, Dechticiach, v Prahe, Bazileji, New Yorku, Detroite, Mississauge a v Ríme.

Igor Kitzberger
Narodil sa 24. mája 1963 v Novom Jičíně v rodine umeleckého kováča. V rokoch 1978 – 1982 študoval na Strednej umelecko-priemyslovej škole v Turnove a v rokoch 1984–1990 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na oddelení sochárstva u prof. Jána Kulicha. Neskôr absolvoval niekoľko študijných pobytov v Taliansku.
Žije v Rožnove pod Radhošťom a venuje sa sochárskej tvorbe a grafike. Má za sebou množstvo samostatných i kolektívnych výstav a jeho diela sa nachádzajú v nespočetných súkromných i verejných zbierkach.

Odporúčame

letný festival

Slovenské alternatívne leto 2024

19.7.2024 - 21.7.2024 / Námestie gen.M.R.Štefánika, Brezno
odporúčame!
výstava

Metro, ktorým sa nevozíme

Obrazová výstava vás prenesie do veľkej kapitoly v dejinách plánovania verejnej dopravy v našom meste prostredníctvom počítačovej...Viac
29.2.2024 - 28.2.2025 / Múzeum dopravy
odporúčame!
iná akcia

Trh starožitností na hrade Červený Kameň

Patríte k vášnivým zberateľom starožitností a starých vecí? Trh starožitností na hrade Červený Kameň je to miesto,...Viac
27.4.2024 - 21.9.2024 / Hrad Červený kameň SNM
odporúčame!
výstava

Marko Blažo - Celý človek

Monografická výstava Marka Blaža (1972 – 2021) je pokusom vložiť košaté, až holisticky komplexné dielo tohto výnimočného umelca...Viac
16.2.2024 - 19.5.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
od vás odporúčame!