výstava

Martin Stranka - Beautiful accidents

Martin Stranka vytvára fotografické scény, v ktorých potiera hranicu medzi skutočnosťou a snívaním. Fotografiu vníma ako priestor, kde nachádza rovnováhu a pokoj. Svoju prácu častokrát pripodobňuje k osobnému denníku.
04.11.2023, So - 03.03.2024, Ne

Originálne pracuje s výtvarnou fotografiou a častokrát aj technikou koláže, ktorú posúva ďaleko za hranice tradičného vnímania fotografie. Minimalistické poňatie scény zdôrazňuje človeka ako jedinca a jeho vnútorný dialóg vedený sám so sebou. Martin prostredníctvom symboliky reaguje na konzumnú tvár života v kontraste s návratom k prírode. Obracia tak pozornosť na vzájomné pôsobenie týchto dvoch zdanlivo odcudzených svetov.

Svoju prvú a doposiaľ neuzavretú sériu autorských diel pomenoval I Found The Silence. V úplných začiatkoch tejto zbierky figuroval fotograf sám pred objektívom a inscenoval prvé autoportréty, vznikajúce prevažne v štúdiu. Následne sa objektom tvorby stávali jeho priatelia a blízki. Martin Stranka čerpal z týchto intímnych väzieb v prospech zachytenej snímky.

Zlom v jeho práci prišiel v okamihu, keď opustil priestor štúdia a svoju fotografickú scénu doplnil symbolikou zvierat. Od roku 2018 rozširuje svoju prácu o projekt Portraits, v ktorom zachytáva umelecké portréty inšpiratívnych osobností nielen českej scény. V New Yorku ocenená séria Beautiful Accidents potom mapuje úzku hranu medzi estetickou krásou a osudovou udalosťou. Tieto zámerne vizuálne nedokončené príbehy hľadajú pomedzie medzi vizuálnou ľúbivosťou a dramatickou scénou, ktorá dokáže zmeniť beh života v okamihu. Snahou je, zistiť, do akej miery je možné estetizovať nehodu, ktorej je divák svedkom a stáva sa tak jej súčasťou.

Biografia
Martin Stranka sa narodil v piatok 13. apríla 1984 v Moste v Českej republike, kde žil s rodičmi a staršou sestrou do svojich troch rokov. Potom sa s celou rodinou presťahoval do Litoměříc, kde absolvoval základnú školu a gymnázium Jozefa Jungmanna. Vysokú školu ekonomického smeru už doštudoval v Prahe, kam sa potom aj nastálo presťahoval a kde pôsobí dodnes. Výtvarné umenie nikdy neštudoval. K fotografii sa dostal cestou terapie po strate blízkeho človeka roku 2007, kedy s cieľom znovunadobudnutia životnej rovnováhy, siahol po fotoaparáte a začal sa venovať fotografii vo voľnom čase. Po štúdiu vysokej školy pôsobil na pozícii manažéra ľudských zdrojov v Prahe a naďalej sa venoval fotografii, ktorá sa stala jeho vášňou; v decembri 2010 aj jeho profesií, kedy prijal zákazku od knižných vydavateľstiev Sterling Publishing a HarperCollins Publisher v New Yorku.

Za svoju sedemnásťročnú kariéru pozbieral cez 80 medzinárodných ocenení v oblasti fotografie. Medzi tie najcennejšie patrí titul Special Photographer of the Year 2022 z medzinárodnej súťaže International Photography Awards získaného v New Yorku, ďalej 1. miesto z medzinárodnej súťaže Sony World Photography Awards, ktoré dostal v roku 2018 a obhájil v roku 2019 v Londýne. Martinove diela boli vystavené a dražené aukčným domom Christie's v Londýne prvýkrát na začiatku roku 2023.

Jeho práce sú vystavované predovšetkým v zahraničí napríklad v New Yorku, Miami, Orlande, Londýne, Paríži, Prahe, Šanghaji, v galériách ako sú Christie's London, Saatchi Gallery, SNAP! Orlando, Somerset House a mnoho ďalších. Diela Martina Stranky sú už dnes predmetom záujmu zberateľov umenia a sú tiež k videniu na obaloch kníh svetových vydavateľských domov, napr. HarperCollins Publishers, Sterling Publishing a Penguin Random House. Publikoval štyri monografické knihy I AM, 10 Years, Dychom a Beautiful Accidents. Posledná spomínaná kniha vychádza ako katalóg a kniha k výstave v slovenskom múzeu moderného umenia Danubiana Meulensteen Art Museum. Vytvoril niekoľko fotografických vizuálov pre Národné divadlo, Balet Národného divadla a Operu Národného divadla.

Odporúčame

divadlo

Môj dobrý kamarát

Skvelá francúzska komédia Erica Assousa spojí dva manželské páry v kolotoči nedorozumení, poloprávd a situácii, ktoré ak sa vás...Viac
Po 4.3.2024 / Štúdio L+S
odporúčame!
koncert

Zabiť Františka

Zabiť Františka je slovenský alt-folkový pesničkár, ktorý vo svojej tvorbe úspešne kĺbi folk, klasickú gitaru a indie-pop.Viac
Št 29.2.2024 / Staromestské centrum KaV - Pistoriho palác
odporúčame!
film

Roztápanie

Eva sa vracia do svojej rodnej dediny s veľkým blokom ľadu, ukrytým v kufri auta. Keď sa dozvedela o pietnej akcii v rodnej...Viac
Artkino Za zrkadlom / Kino Lúky / Kino Film Europe
odporúčame!
koncert

DakhaBrakha (UA) - 20th Anniversary Tour

Ukrajinské kvarteto DakhaBrakha tento rok oslavuje 20. výročie svojho vzniku veľkým turné, v rámci ktorého sa zastaví aj v...Viac
Št 12.12.2024 / Majestic music club
odporúčame!