výstava

Kolorovaná fotografia (CZ)

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Kurátori: Pavel Scheufler, Lucia Horucková
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
04.11.2023 16:30, So

Výstava zostavená zväčša z originálov predstavuje fenomén kolorovania fotografických vyobrazení od najstaršej v praxi používanej techniky po súčasné tendencie. Je výstavným pendantom ku knihe vydávanej Národným technickým múzeom v Prahe v roku 2023 dvojicou autorov, v ktorej chemicko-technologický výskum zaisťovala Mgr. art. Zuzana Machatová, PhD.

Vniesť fotografiám farbu sa vynálezcovia snažili od samého začiatku fotografie. Veľmi často tak urobili pri slaných papieroch, niektoré z techník dokonca boli na efekte kolorovania priamo postavené. Aj keď všeobecne sa kolorovanie fotografií vykonávalo menej často, bolo bežné, že významné fotografické firmy v 19.storočí disponovali popri retušéroch prevádzkou na maľovanie podľa fotografií a ich kolorovanie. Veľmi rozšírené bolo kolorovanie diapozitívov, ktoré sa na prelome 19. a 20.storočia stalo veľkou módou. Obľubu ich projekcií vystriedal biograf, kolorovanie pozitívov nahrádzali prvé techniky farebnej fotografie, takže v dvadsiatych rokoch 20.storočia kolorovaná fotografia pomaly ustupovala zo svojej slávy.

Znovu sa potom objavila ako výraz tvorivého názoru od konca šesťdesiatych rokov 20. storočia a ako reakcia na masovú obľubu farebných fotografií z minilabov. V 21.storočí sa kolorovalo v stále sofistikovanejších počítačových programoch a ručné kolorovanie sa objavilo opäť ako výraz tvorivej originality a ako reakcia na všadeprítomné digitálne fotografovanie, pričom medzičlánkom môže byť ako digitálne vytvorený záznam, tak digitálna tlač z negatívu.

Text: Pavol Scheufler & Lucia Horucková

Vstupné: 5€

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

výstava

Erik Binder - Vizuálny punk

Výstava malieb jednej z najvýraznejších osobností slovenskej výtvarnej scény porevolučného obdobia - Erika Bindera.Viac
29.5.2024 - 29.9.2024 / Galéria Nedbalka
odporúčame!
koncert

SJU + Bulp & afterparty

So 29.6.2024 / Kultúrne centrum Modra
od vás odporúčame!
film

Bastard

Šiesty celovečerný film Nikolaja Arcela je vynikajúcou historickou drámou s fenomenálnym Madsom Mikkelsenom v hlavnej úlohe...Viac
Ut 9.7.2024 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!
film

Mad Max a Dóm hromu

Spustnutý a na pokraji šialenstva sa Max sám potuluje pustatinou vo vraku Prenasledovacieho špeciálu, ťahanom ťavím záprahom...Viac
St 26.6.2024 / Kino Lumière
odporúčame!