výstava

Kika Tomaňa - Pod šťastnou hviezdou

Vstúpte do podmanivého sveta Kiky Tomaňa, umelkyne, ktorej tvorivá cesta sa odvíja naprieč oblasťami maľby, tapisérie a mäkkého sochárstva.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
14.09.2023 18:00, Št

Umelecké vzdelanie Kika Tomaňa začalo na renomovanej Strednej umeleckopriemyselnej škole Josefa Vydru v Bratislave, kde sa pod vedením Anny Bohatovej zdokonaľovala v remesle ručného spracovania textilu. Toto formatívne obdobie položilo základ jej fascinácii textíliami a jej potenciálom ako média pre umelecké vyjadrenie.

Vo svojom umeleckom vývoji sa Tomaňa vydala na transformačnú cestu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V rokoch 2015 až 2022 sa ponorila do Katedry textilného dizajnu, pričom pôsobila v inšpiratívnom Ateliéri textilného dizajnu pod vedením doc. Blanky Cepkovej. Toto akademické prostredie poskytlo Kika Tomaňa úrodnú pôdu na objavovanie svojej kreativity a posúvanie hraníc textilného umenia.

Tomaninu výtvarnú všestrannosť ešte prehĺbila interná stáž na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Na Katedre grafiky a iných médií sa v rámci Ateliéru voľnej a farebnej grafiky pod vedením doc. Vojtecha Kolenčika, skúmala prienik rôznych umeleckých disciplín a pestovala svoj multidimenzionálny prístup k tvorivosti.

Tomaňa, žijúca v Seredi, čerpá inšpiráciu zo svojho okolia a prenáša ju do svojej umeleckej praxe. Jej diela rezonujú s jedinečnou zmesou maľby, tapisérie a mäkkého sochárstva. Každý kus je dôkazom jej majstrovskej remeselnej zručnosti a odrazom jej zložitého vzťahu k textilu.

S neochvejnou vášňou pre umenie Tomaňa neprestáva uchvacovať divákov svojimi sugestívnymi kreáciami. Prostredníctvom svojho inovatívneho použitia materiálov a horlivého umeleckého cítenia pozýva divákov, aby sa ponorili do sveta, kde sa farby, textúry a formy zbližujú, čo vyvoláva množstvo emócií a interpretácií.

Umelecká cesta Kiky Tomaňovej je cestou neustáleho skúmania a rastu, neustále sa vyvíjajúceho príbehu, ktorý ukazuje jej neobmedzenú predstavivosť a technické znalosti. Prostredníctvom svojich obrazov, tapisérií a mäkkých sôch nás pozýva zažiť silu a krásu textilného umenia v jeho nespočetných podobách.

Kurátor: Matúš Novosad

Odporúčame

vážna hudba

Daniš, Janoška, Karvay, Kuschnir & Orchester Viva Musica!

Na záverečnom koncerte si budú môcť návštevníci vychutnať virtuózne umenie a vzájomnú súhru huslistov Dalibora Karvaya, Karola...Viac
Št 15.8.2024 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
odporúčame!
festival

Symfónia umenia 2024

Štvrtý ročník medzinárodného multižánrového festivalu Symfónia umenia, ktorý spája rôzne žánre a prepája ich s inými formami...Viac
2.9.2024 - 7.9.2024 / Bratislava
odporúčame!
film

Piesne Zeme

Hornatá krajina Nórska tvorí monumentálne pozadie tohto filmového zážitku z prírody. Margreth Olin vytvorila ohromujúce filmové...Viac
Ut 25.6.2024 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!
koncert

Bratislava Hot Serenaders - Smile

Orchester Bratislava Hot Serenaders na koncerte slávnostne uvedie do života svoj v poradí 14. album Smile, ktorý už 33. sezónu...Viac
St 4.9.2024 / Areál hier Radosť Štrkovec / Amfiteáter
od vás odporúčame!