výstava

Kika Tomaňa - Pod šťastnou hviezdou

Vstúpte do podmanivého sveta Kiky Tomaňa, umelkyne, ktorej tvorivá cesta sa odvíja naprieč oblasťami maľby, tapisérie a mäkkého sochárstva.
odporúčame!
Dátum vernisáže:
14.09.2023 18:00, Št
14.09.2023, Št - 06.10.2023, Pi

Umelecké vzdelanie Kika Tomaňa začalo na renomovanej Strednej umeleckopriemyselnej škole Josefa Vydru v Bratislave, kde sa pod vedením Anny Bohatovej zdokonaľovala v remesle ručného spracovania textilu. Toto formatívne obdobie položilo základ jej fascinácii textíliami a jej potenciálom ako média pre umelecké vyjadrenie.

Vo svojom umeleckom vývoji sa Tomaňa vydala na transformačnú cestu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. V rokoch 2015 až 2022 sa ponorila do Katedry textilného dizajnu, pričom pôsobila v inšpiratívnom Ateliéri textilného dizajnu pod vedením doc. Blanky Cepkovej. Toto akademické prostredie poskytlo Kika Tomaňa úrodnú pôdu na objavovanie svojej kreativity a posúvanie hraníc textilného umenia.

Tomaninu výtvarnú všestrannosť ešte prehĺbila interná stáž na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Na Katedre grafiky a iných médií sa v rámci Ateliéru voľnej a farebnej grafiky pod vedením doc. Vojtecha Kolenčika, skúmala prienik rôznych umeleckých disciplín a pestovala svoj multidimenzionálny prístup k tvorivosti.

Tomaňa, žijúca v Seredi, čerpá inšpiráciu zo svojho okolia a prenáša ju do svojej umeleckej praxe. Jej diela rezonujú s jedinečnou zmesou maľby, tapisérie a mäkkého sochárstva. Každý kus je dôkazom jej majstrovskej remeselnej zručnosti a odrazom jej zložitého vzťahu k textilu.

S neochvejnou vášňou pre umenie Tomaňa neprestáva uchvacovať divákov svojimi sugestívnymi kreáciami. Prostredníctvom svojho inovatívneho použitia materiálov a horlivého umeleckého cítenia pozýva divákov, aby sa ponorili do sveta, kde sa farby, textúry a formy zbližujú, čo vyvoláva množstvo emócií a interpretácií.

Umelecká cesta Kiky Tomaňovej je cestou neustáleho skúmania a rastu, neustále sa vyvíjajúceho príbehu, ktorý ukazuje jej neobmedzenú predstavivosť a technické znalosti. Prostredníctvom svojich obrazov, tapisérií a mäkkých sôch nás pozýva zažiť silu a krásu textilného umenia v jeho nespočetných podobách.

Kurátor: Matúš Novosad

Odporúčame

výstava

Marika Raček: 15 rokov so sklom

7.9.2023 - 16.11.2023 / Galéria dizajnu Satelit
odporúčame!
divadlo

Kým prídu Stouni...

3.10.2023 - 4.10.2023 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
výstava

Peter Korček: Stanice

Peter Korček sa vo svojom dlhodobom fotografickom súbore Stanice zaoberá hmatateľným dedičstvom totalitného režimu, zobrazovaným...Viac
12.9.2023 - 12.10.2023 / Nová Cvernovka
odporúčame!
koncert

Occult Hand Order (FR), Casillas (SRB), Rita Mosss (GR)

Francúzska psychedelic doom kapela Occult Hand Order spolu s noisovými Casillas zo Srbska a gréckymi Rita Mosss na Werande.Viac
Pi 27.10.2023 / Weranda
odporúčame!