výstava

Ján Hlavatý: Hľadanie východiska

Výstava je dostupná cez osvetlené výklady z interiéru non-stop. Ján Hlavatý sa po 8 rokoch  vracia do Galérie Čin Čin so sériou malieb s názvom Hľadanie východiska.

09.03.2021, Ut - 15.04.2021, Št

Kurátorka: Dorota Vlachová

Väčšina vystavených prác  vznikla v r. 2020, ktorý navždy ostane spojený s pandémiou. Pre mnohých umelcov to bol čas, ktorý pre nich plynul ako zvyčajne -  pri práci v ateliéri a nebyť obmedzení s výstavami a vernisážami,  ich vlastný svet  ostal  vo svojom každodennom rytme akoby nedotknutý a nezmenený.

Takto to vníma aj  Ján Hlavatý, ktorý žije vo svojom vlastnom slobodnom výtvarnom svete bez obmedzení korony. Je známy ako maliar expresívneho gesta, výraznej farebnosti a  veľkých abstraktných formátov.  Na aktuálnej výstave prevažujú maľby komornejšej veľkosti. Ako napovedajú názvy jeho obrazov: /Ostrovy na rieke, Modré jazero, Studňa, Vánok / častou témou a východiskom je pre neho príroda a pocity, ktoré vyvoláva.

Zážitky, emócie a myšlienky  si ukladá v pamäti vo forme farebných spomienok. Pracuje bez prípravných skíc, ale s jasnou predstavou a emóciou, ktorá určuje proces a tému maľby. Jeho na pohľad jednoduché kompozície  so svietivými farbami podnecujú diváka k zamysleniu a rozväzujú  fantáziu k rôznej interpretácii a hľadaniu východisk. Rád používa vo svojej maľbe čísla a kaligrafické znaky, ktoré nevyhnutne nemajú vedľajší význam, ale objavia sa podvedome ako doplnok k celej kompozícii. 

Nápovedou k pochopeniu autorovej maľby je názov diela, ktoré väčšinou vznikne pred hotovým obrazom. Dominantným výrazovým prostriedkom Hlavatého diel je hra s farbou. Ako sám hovorí: „Moje obrazy sa dajú charakterizovať ako expresívne s lyrickým podtónom. Veľmi významnú úlohu tu zohráva farba ako jeden z najdôležitejších stavebných prvkov mojich obrazov. Farba, ktorá sa postupne stáva výsostne maliarským problémom, v spojení s dynamickým prednesom a vyváženou kompozíciou – to sú hlavné atribúty mojej maľby. Ide predovšetkým o abstraktné obrazy s občasnými ozvenami figúry, inšpirované prírodou, osobnými zážitkami či momentálnymi pocitmi“.Výber prác na výstave ponúka dialóg na tému hľadania východiska, ktoré autor dlhodobo nachádza v prírode. Hľadanie východiska je aj názov jediného veľkoformátoveho obrazu, na ktorom Hlavatý zobrazil svoju cestu tápania a hľadania. 

Odporúčame

výstava

Erik Binder: Avatsýv

Prečo SNG otvára výstavu v týchto časoch? Kto je vlastne Erik Binder? Prečo má samostatnú výstavu v SNG? A čo znamená Avatsýv?Viac
26.2.2021 - 18.7.2021 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
film

Crème de la Crème - online

Créme de la Créme sa v roku 2021 koná online na platforme Edisonline. Tešiť sa na franúczske filmové lahôdky môžete klasicky v...Viac
12.4.2021 - 18.4.2021 / edisonline.sk
odporúčame!
letný festival

Colours of Ostrava 2022

13.7.2022 - 16.7.2022 / Ostrava / Dolní Vítkovice
odporúčame!
film

Salvador Dalí: Hľadanie nesmrteľnosti

Dokumentárny film zachytáva púť životom a dielom legendárneho španielskeho surrealistického maliara Salvadora Dalího, ale tiež...Viac
Ne 25.4.2021 / Kino Lumière - Kino doma (online)
odporúčame!