výstava

Hry mysle: Zuzana Mináčová, Dionýz Troskó

Výstava Hry mysle je tretím kurátorským počinom galérie FOG v tejto sérii. Táto už každoročne sa opakujúca idea demonštruje odhodlanie galérie spájať zdanlivo rozdielnych autorov, či už z hľadiska ich umeleckých médií, alebo preklenutia generačných rozdielov, čím sa podporuje dialóg medzi dielami, ktoré vznikali na domácej scéne počas viac ako pol storočia.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
07.12.2023 18:00, Št

Tento krát sú prezentovanými umelcami Zuzana Mináčová, fotografka, a Dionýz Troskó, sochár. Obaja sa prostredníctvom svojich umeleckých aktivít zapojili do diskusie o politickej slobode.

Na jednej strane máme Mináčovú, významnú osobnosť slovenskej fotografie od 60. rokov 20. storočia, ktorá vyniká ako inovátorka v oblasti výtvarnej fotografie s mnohými odkazmi na dobovú situáciu v krajine.

A na strane druhej Troskó, predstaviteľ súčasnej generácie slovenských sochárov, ktorý pokračuje v rozvíjaní umelecko-aktivistického naratívu.
 
Zastrešujúca téma výstavy reaguje na spletitosť súhry medzi osobnou a politickou slobodou, dômyselne zahalenou pod rúškom hry. Táto tematická percepcia sa prejavuje v rôznych podobách, či už prostredníctvom sôch zobrazujúcich bludné, zdanlivo nezmyselné preliezačky na ihrisku, alebo fotografií, ktoré poukazujú na strategické ťahy v šachových hrách diktátorov, či fotografií vajíčka, symbolizujúceho snahu o oslobodenie sa od obmedzení. Ústredná otázka, ktorú výstava kladie, navádza divákov, aby zvážili, či sa prezentované diela púšťajú do psychologickej hry s publikom, alebo ich priamo nabádajú, aby aktívne zapojili svoju myseľ a vyzvali ku hre samotný systém.

 

Odporúčame

film

Život ako každý iný

Francúzska režisérka Faustine Cros prostredníctvom rodinných archívov i scén zo súčasnosti rekonštruuje portrét svojej matky,...Viac
So 16.3.2024 / Kino Kultúrka Stupava
odporúčame!
film

Svet podľa môjho tatka

Brniansky samorast, materiálový fyzik a vášnivý domáci majster RNDr. Jiří Svoboda, CSc., DSc., má ideu, ako zachrániť planétu...Viac
Kino Kultúrka Stupava / Kino Lumière / Kino Záhoran
odporúčame!
koncert

Kontravoid (USA) + support: Sofia Nøt, Saint Mark, Fantomass

Kontravoid je v súčasnosti veľmi výrazné meno na darkwave/synthwave/EBM scéne. 1. marca vydáva nový album Detachment, s ktorým...Viac
Ut 30.4.2024 / Fuga
odporúčame!
koncert

Princess Diana Of Wales (UK) + Sunk Heaven (USA) + Lénok

Trojkoncert experimentálnych projektov z Londýna, New Yorku a Slovenska.Viac
St 15.5.2024 / T3 - kultúrny prostriedok
odporúčame!