výstava

Erik Šille - Smutná generácia s peknými obrázkami

Nová výstava Erika Šilleho nás vtiahne do sveta zhmotnených autorových vízií. Tentoraz (celkom nezámerne v súlade s fašiangovým obdobím) sa Šille „odviazal“ a pripravil inštaláciu, ktorá osciluje na hrane gýčovej estetiky v duchu najlepšej tradície popartu.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
24.01.2024 18:00, St

Očarúva zmysly, ale aj otupuje vnímavosť. Okrem najnovších malieb autor na výstave predstaví aj kresby a objekty, takže diváci a diváčky obklopí plastický a groteskný „model sveta“. 

Ako je u umelca zvykom, pestrá farebnosť, uhladený rukopis aj adjustácia sú v kontraste s temným obsahom diel. Realita je v nich pokrútená, akoby vychýlená zo svojej osi. Postavy sa ocitajú v nepríjemných situáciách, z ktorých niet úniku, drvené ťažobou okolitého sveta a vlastnou neschopnosťou. Šille komentuje špecificky slovenské, ale aj univerzálnejšie sociálne reálie – či už ide o postavenie žien, drancovanie planéty, alebo nacionalizmus. Pozýva nás nazrieť do zhustenej vizuálnej správy o spoločnosti, ktorá síce oplýva peknými obrázkami, ale stráca pôdu pod nohami. 

Kurátorka: Alexandra Tamásová

Erik Šille (1978, Rožňava) je etablovaný umelec strednej generácie a pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Jeho začiatky na scéne sa spájajú so 4. ateliérom Ivana Csudaia, kde študoval v rokoch 2000 – 2006. „Csudaiovci“ priniesli výrazný revival maľby a svojský výtvarný jazyk, ktorý do tradičnej disciplíny vniesol estetiku a problematiku nových médií. Šille už ako študent zaujal vyhraneným až kontroverzným štýlom. Motívy prevzaté z popkultúry, výrazné farby a „pekný“ povrch obrazu kombinuje s kritickým, až existenciálne temným obsahom. Kontinuálne vystavuje doma aj v zahraničí, je zastúpený vo verejných aj súkromných zbierkach, za svoju tvorbu získal viacero ocenení. Žije v Bratislave.

Odporúčame

film

Vysvetlenie na všetko

Stredoškolák Ábel sa snaží učiť na maturitu, no zároveň si uvedomuje, že je beznádejne zamilovaný do svojej najlepšej kamarátky...Viac
So 13.4.2024 / Artkino Za zrkadlom
odporúčame!
divadlo

Nevesta

St 17.4.2024 / Divadlo Astorka Korzo ´90
odporúčame!
koncert

Songs We Know - Lash & Grey feat. Dan Bárta & Robert Balzar

Ut 11.6.2024 / DPOH
odporúčame!
film

Emília

Mysleli ste, že o nej viete všetko... Významná slovenská filmová, televízna a divadelná herečka Emília Vášáryová pohľadom...Viac
Ne 21.4.2024 / Kino Lumière
odporúčame!