výstava

Erik Binder - Everafterlifeparty

Samostatná výstava Erika Bindera je zostavená z kombinácií najnovších malieb a objektov umelca so staršími dielami. Jej názov vznikol tiež ako hybridné spojenie slov ever after (rozprávkový koniec, vo význame “a boli šťastní až kým nepomreli”), after life (posmrtný život) a after party (večierku nasledujúcom po nejakej spoločenskej alebo kultúrnej udalosti, alebo po inom večierku). Výslednej zmesi dominuje postapokalyptická téma s prvkami osobného vzťahu k motívu smrti. Autor zomrel 9. júna 2023.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
02.06.2023 19:00, Pi

Podľa Wikipédie je smrť z medicínskeho pohľadu “konečným vývinovým štádiom jedinca”. Po ňom nenasleduje nič a posmrtný život je perspektíva, ktorú si daný jedinec musí vybudovať počas svojho vývoja sám.

Zánik sveta, teda jeho konečné vývinové štádium, finálne riešenie, má tiež posmrtné alternatívy, s ktorými oddávna pracuje ľudská kultúra a fantázia. Apokalypsa slúži často ako skratka pre všetky typy prírodných, sociopolitických, ekonomických katastrof. Ale jej pôvodný význam pochádza z gréckeho pojmu pre odhalenie alebo pre zdvihnutie závoja. Ako sa uvádza v Knihe Zjavenia sv. Jána v Novom Zákone, Apokalypsa je odpoveďou na problém zla a dáva zmysel zjavnému chaosu dejín, pretože ju podáva ako perspektívu nevyhnutného vývoja plánu sveta, ktorého koniec je prednastavený už v jeho počiatku.

Binderova vízia je post-apokalyptická, teda vychádza z predstavivosti o svete uprostred svojho konca, vo víre sprievodných kataklyzmatických udalostí. Zároveň je osobná, precítená, plná poézie každodennosti a špecifického nenapodobiteľného autorovho vizuálneho humoru. Binderova párty na konci vekov je úchvatnou zážitkovou jazdou ako z rozprávky.

Autorka textu a kurátorka výstavy: Lucia G. Stach

Erik Binder študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, vystavoval kolektívne aj samostatne na mnohých prestížnych adresách po celom svete. Dvakrát vystavoval v pavilóne Českej a Slovenskej republiky na Bienále v Benátkach v rokoch 1999 a 2003. V roku 2021 mu Slovenská národná galéria usporiadala samostatnú výstavu. Svoj umelecký program nechal vyrásť na zrkadlovom prevrátení postupu tvorivej práce. Rád hovorí, že je nekonceptuálny umelec, lebo diela vlastne neotvorí ale nachádza. V intermediálnych objektoch a inštaláciách mu nejde o jediný tvorivý akt ale aj o zachytenie procesu tvorby a interakciu s publikom. Dokáže vytrhávať nápady a významy z bežných situácií a obohacovať ich o nové súvislosti. Pracuje s materiálmi a technikami všetkých farieb, tvarov, skupenstiev, rád spolupracuje s inými autormi/kami a jeho diela vždy prekvapujú.

Počas výstavy môžeš počuť hudobný set, ktorý je vytvorený zo skladieb hudobnej skupiny Quatro Emocione.

Quatro Emocione je autorský projekt basgitaristu Miloša Bulíka, známeho z formácií Space Cats, La3no Cubano, Erik Šulc & Tribal Colours, Isobutane a ďalších. V máji roku 2021 vydal svoje debutové EP Cheetahs In Danger, pojednávajúce o medziľudských vzťahoch, žúroch a v neposlednom rade o gepardoch ako ohrozenom živočíšnom druhu. Zachráňte gepardy! Kapela hrá vapor/synth resp. post-virtual second wave lo-fi hyperpop a zostavu tvorí šesť vynikajúcich muzikantov - Miloš Bulík, Peter Bulík, Martin „Isobutane” Krajčír, Peter Kunzo a Vlado Paška na čele s Vocaloid vkb-100, na ktorý „spieva” Kristína Smetanová.

K výstave sa 29.6. o 19:00 uskutoční komentovaná prehliadka spolu s koncertom Quatro Emocione.

Odporúčame

divadlo

Ladies & Gentlemen show

Uhrančivá show, v ktorej sa na javisku plynule strieda humor s vášňou, hudba s tancom, história so súčasnosťou. Ožíva...Viac
26.4.2024 - 10.5.2024 / Red Cat Cabaret Club
od vás odporúčame!
koncert

Jarné BJD: The Wooten Brothers

Victor, basa, Joseph, klávesy, Roy, bicie, Regi, gitara. Už viac ako štyri desaťročia sú Wootenovci známi ako najtalentovanejšia...Viac
Št 16.5.2024 / Majestic music club
odporúčame!
divadlo

Nová dráma 2024

Jubilejný 20. ročník divadelného festivalu Nová dráma sa bude niesť v znamení filantropie v umení. Ide o súťažnú prehliadku...Viac
13.5.2024 - 18.5.2024 / Bratislava
odporúčame!
koncert

Kælan Mikla (IS) & support

Do Bratislavy po rokoch opäť zavíta islandské dark wave/post-punk trio Kælan Mikla.Viac
Po 24.6.2024 / Fuga
odporúčame!