výstava

Dušan Sekela

Mestská časť Bratislava-Ružinov a Cultus Ružinov vás pozývajú na výstavu obrazov Dušana Sekelu do Ružinovskej galérie, ktorá bude sídliť v priestoroch foyer Domu kultúry Ružinov, Ružinovská 28.
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
04.06.2019 18:00, Ut

Kurátorka: Mária Horváthová

Dušan Sekela
Narodil sa 3. marca 1955 v Medzilaborciach. V rokoch 1970 – 1974 študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Košiciach a v rokoch 1974 – 1980 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, oddelenie monumentálnej tvorby (prof. Elvíra Antalová, prof. Robert Dúbravec, prof. Ján Želibský, doc. Ivan Vychlopen).

Žije v Bratislave a venuje sa komornej maľbe, objektu, inštaláciám i pedagogickej činnosti. Má bohatý výstavný program na domácej i zahraničnej scéne a spolupodieľa sa i na organizovaní výstavných aktivít Spoločnosti voľných výtvarných umelcov Slovenskej výtvarnej únie.

Maliarsky program Dušana Sekelu je úzko prepojený s jeho priestorovými prezentáciami a vychádza z princípov geometrickej abstrakcie a  op artu. Orientuje sa predovšetkým  na koloristické a dekoratívne kvality maľby so snahou o harmóniu, ilúziu priestorovej slobody a neobmedzenosti. Už pri prvom vizuálnom dotyku diváka s jeho dielami prekvapí pocit pohybu, ktorý vnímame ako nekonečnú žiarivú linku, kruh, špirálu či hyperbolu, ako erupciu svetelných i farebných lúčov, ako prienik tvarov či  magický pohyb vesmírnych telies. 

Dušan Sekela stavia účinok svojich kompozícií na dynamickom maliarskom geste, žiarivej farebnosti, uplatňovaní fenoménu svetla a pohybu v štruktúre obrazovej plochy. Mnohé z jeho diel nadobúdajú priestorové trojdimenziálne podoby pomaľovaných plytkých ihlanov, kužeľov, sférických trojuholníkov, zachovávajúc si však vždy status závesného obrazu.

-----

Vstup je voľný

Odporúčame

výstava

Poklad Inkov

Spoznajte príbehy Inskej ríše, ktorá zrodila tých najodvážnejších bojovníkov, kde starodávne kultúry vládli oceánu a kde králi...Viac
24.6.2020 - 14.8.2020 / Bratislavský hrad
odporúčame!
letný festival

Colours of Ostrava 2021

14.7.2021 - 17.7.2021 / Ostrava / Dolní Vítkovice
odporúčame!
film

Lov

Poľovačka na ľudí? Príšerný nápad, ktorý sa skupina „inak rozmýšľajúcich“ jedincov rozhodne vyskúšať naživo. Lov je znepokojujúci...Viac
Cinemax Bory Mall / Kino Mier Modra
odporúčame!
divadlo

Taxi Bratislava (tekutá realita) (divadlo GUnaGU)

Dramatik Viliam Klimáček vo svojej novej hre Taxi Bratislava (tekutá realita) rozohráva na sedadlách bratislavských taxíkov...Viac
St 29.7.2020 / Staromestské centrum KaV - Zichyho palác
odporúčame!