výstava

Dušan Sekela

Mestská časť Bratislava-Ružinov a Cultus Ružinov vás pozývajú na výstavu obrazov Dušana Sekelu do Ružinovskej galérie, ktorá bude sídliť v priestoroch foyer Domu kultúry Ružinov, Ružinovská 28.
Dátum vernisáže:
04.06.2019 18:00, Ut
05.06.2019, St - 09.09.2019, Po

Kurátorka: Mária Horváthová

Dušan Sekela
Narodil sa 3. marca 1955 v Medzilaborciach. V rokoch 1970 – 1974 študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Košiciach a v rokoch 1974 – 1980 na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, oddelenie monumentálnej tvorby (prof. Elvíra Antalová, prof. Robert Dúbravec, prof. Ján Želibský, doc. Ivan Vychlopen).

Žije v Bratislave a venuje sa komornej maľbe, objektu, inštaláciám i pedagogickej činnosti. Má bohatý výstavný program na domácej i zahraničnej scéne a spolupodieľa sa i na organizovaní výstavných aktivít Spoločnosti voľných výtvarných umelcov Slovenskej výtvarnej únie.

Maliarsky program Dušana Sekelu je úzko prepojený s jeho priestorovými prezentáciami a vychádza z princípov geometrickej abstrakcie a  op artu. Orientuje sa predovšetkým  na koloristické a dekoratívne kvality maľby so snahou o harmóniu, ilúziu priestorovej slobody a neobmedzenosti. Už pri prvom vizuálnom dotyku diváka s jeho dielami prekvapí pocit pohybu, ktorý vnímame ako nekonečnú žiarivú linku, kruh, špirálu či hyperbolu, ako erupciu svetelných i farebných lúčov, ako prienik tvarov či  magický pohyb vesmírnych telies. 

Dušan Sekela stavia účinok svojich kompozícií na dynamickom maliarskom geste, žiarivej farebnosti, uplatňovaní fenoménu svetla a pohybu v štruktúre obrazovej plochy. Mnohé z jeho diel nadobúdajú priestorové trojdimenziálne podoby pomaľovaných plytkých ihlanov, kužeľov, sférických trojuholníkov, zachovávajúc si však vždy status závesného obrazu.

-----

Vstup je voľný

Odporúčame

koncert

FolkLab

FolkLab (folklórne laboratórium) – verejná prezentácia časti projektu, ktorý vznikol v rámci novej umelecko-vzdelávacej platformy...Viac
Št 20.6.2019 / Nová Cvernovka
odporúčame!
divadlo

Štvorec

Štvorec. Štyri krát štyri metre. Geometrický útvar, ktorý čaká na svoj obsah. Inštalácia štvorca a jeho umiestnenie do galérie z...Viac
So 22.6.2019 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
koncert

Dog Eat Dog

Legenda, ktorá je na scéne už takmer 30 rokov dorazí v lete do bratislavského klubu Kulturák! Dog Eat Dog v Bratislave!Viac
St 17.7.2019 / Kulturák
odporúčame!
letný festival

Fest Anča 2019

27.6.2019 - 30.6.2019 / Žilina
odporúčame!