výstava

Camera obscura

Inštalácia v priestoroch Múzea mesta Bratislavy vo veži Starej radnice umožňuje divákovi vojsť priamo dovnútra camery obscury. Na steny miestnosti sa premietne obraz toho, čo sa deje na Hlavnom námestí, v neďalekých uličkách a nad strechami okolitých domov.  

Táto akcia sa konala v minulosti

Fungovanie camery obscury je založené na princípe priemetu obrazu z exteriéru cez malý otvor do zatemnenej miestnosti. Na stenách miestnosti tak vzniká obraz toho, čo sa deje vonku. Tento jav je základom fungovania ľudského oka aj každého fotografického prístroja.
 

Camera obscura v minulosti slúžila na pozorovanie astronomických javov (zatmenie slnka), ako pomôcka pri maľovaní (pomohla pochopiť perspektívu) alebo ako kratochvíľa a prostriedok zábavy majetnejších vrstiev – ako populárna atrakcia situovaná prevažne vo vežiach zámkov, kaštieľov a pod. Známa z nákresov, avšak dodnes nezachovaná, bola camera obscura vytvorená vo veži zámku v Krompachoch.

Najbližšie dodnes funkčné zariadenie sa nachádza v astronomickej veži Eszterházyho lýcea v maďarskom Egeri.

 

Odporúčame

festival

Dolce vitaj! 2023

Vivaldiho Štyri ročné obdobia v podaní Dalibora Karvaya a Sinfonietty Bratislava až po taliansku módu. 16. ročník festivalu Dolce...Viac
20.4.2023 - 2.7.2023 / Bratislava
odporúčame!
letný festival

Punkáči deťom 2023

23.8.2023 - 26.8.2023 / Camping Opatovce
odporúčame!
koncert

13 Year Cicada (DE)

Noise, avant-pop, farebný punk, groovy schmoovy & čudné rytmy, krásne zvukové krajiny, nevyspytateľnosť - to je berlínska...Viac
Ut 6.6.2023 / T3 - kultúrny prostriedok
odporúčame!
standup / talkshow

Pančlajn

15.6.2023 - 15.6.2023 / V-klub (Véčko)
odporúčame!