výstava

Bratríci na Slovensku - archeologické nálezy

Výstava k 100. výročiu narodenia B. Pollu.

Táto akcia sa konala v minulosti

Na výstave sú predstavené nálezy z bratríckych táborov (Posádka pri Gajaroch, Zelená Hura – Hrabušice, Chmeľov), ako aj ďalších lokalít (Čebovce – Zelený hrad, Tekovská Breznica). Bratríci sa na slovenskom území pohybovali medzi rokmi 1428 – 1467. V oblastiach, ktorými prešli, dochádzalo k rabovaniu, podpaľačstvu a vraždeniu. Ich archeologický odkaz spočíva predovšetkým v militáriách, ale aj v dokladoch jazdectva, poľnohospodárskom a remeselnom náradí. Poklady mincí svedčia o snahe obyvateľstva chrániť svoj majetok.

Výstava bola realizovaná pri príležitosti 100 rokov od narodenia historika a archeológa B. Pollu (12. 4. 1917 Humenné – 16. 8. 2000 Bratislava), ktorý ako prvý bádateľ preskúmal aj niektoré zaniknuté bratrícke tábory.

Odporúčame

divadlo

Petra Fornayová a kol.: Zelená je tráva

Alebo načo umývať pohárik od jogurtu, keď niekto lieta štyrikrát za rok do Thajska. Docu-fiction predstavenie predstavuje...Viac
Ne 6.9.2026 / DPOH
odporúčame!
výstava

Umenie interakcie

Dokáže umenie rozpohybovať celé naše telo a myseľ? Výstava "Umenie interakcie" sa zameriava na možnosti aktívneho zapojenia...Viac
14.5.2026 - 18.10.2026 / GMB - Pálffyho palác
odporúčame!
iná akcia

Barre na Dunaji

19.8.2026 - 26.8.2026 / Eurovea
odporúčame!
film

Bolero

St 19.8.2026 / Dom hudby - Georgievitsov palác, Panenská 11
odporúčame!