výstava

Bratislavský disent - V sieti Štátnej bezpečnosti

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Kurátorka: Ľudmila Pastierová
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
07.11.2023 16:00, Ut

Históriu odporu proti komunistickému režimu v období normalizácie (1969 – 1989) písali stovky odvážnych osobností, ktoré sa nebáli vystúpiť otvorene a verejne proti zdanlivo všemocnému režimu. Príbehy mnohých je možné rekonštruovať aj vďaka materiálom z bývalých spravodajských a bezpečnostných zložiek. Tie nám zároveň ukazujú neraz obludnú perzekučnú mašinériu a represívne metódy režimu, ktorými si vynucoval od občanov poslušnosť a ktoré mu pomáhali ovládať a kontrolovať obyvateľstvo viac než štyridsať rokov. 

Odpor proti komunistickému režimu na Slovensku v období normalizácie prejavovalo viacero skupín a osobností. Historiografa už spracovala základné fakty o tomto zápase: vieme identifikovať hlavné prúdy slovenského disentu, akými boli skrytá cirkev, občiansky disent, ochranárske hnutie či ochrancovia práv maďarskej menšiny; poznáme hlavné protirežimové aktivity, akými boli vydávanie samizdatov, náboženské púte, Sviečková manifestácia, petičné akcie za náboženskú slobodu či prepustenie politických väzňov, zápas ochranárov za záchranu historických pamiatok či lepšie životné prostredie. 

Dostupné sú dokumenty Charty 77 bojujúcej za dodržiavanie ľudských práv, máme informácie o kultúrnych happeningoch a prezentáciách umelcov stojacich mimo štruktúr povolených režimom. V nemalej miere poznáme aj životné príbehy ľudí, ktorí sa dokázali postaviť režimu a viedli aktivity slovenského disentu. Pri podrobnejšom spracovaní témy však z hlbín archívov a spomienok aktérov vystupujú aj nové príbehy a ich doteraz málo známi hrdinovia, ktorí si za svoje postoje zaslúžia rešpekt a uznanie spoločnosti a ktorých mapovanie je jedným z dlhov slovenskej ponovembrovej historiografie.

Ústav pamäti národa na vystavených paneloch približuje niektorých aktérov bratislavského disentu z prostredia kultúry, výtvarného umenia, tvorcov performancií, alternatívnej hudby, divadla a kresťanského disentu. Výber fotografií je vytvorený z dokumentov Štátnej bezpečnosti uložených v Archíve Ústavu pamäti národa alebo priamo z osobných archívov disidentov. 

Vstup voľný

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

film

Fest Anča 2024

17.ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča prinesie na Slovensko aj toto leto výber toho najkvalitnejšieho a...Viac
25.6.2024 - 30.6.2024 / Stanica Žilina - Záriečie
odporúčame!
standup / talkshow

Divadelný podcast Országh Hviezdoslav - Prešporské porno a normalizácia

Po 27.5.2024 / DPOH
odporúčame!
vážna hudba

Waterford School Orchestra (USA)

Koncert mládežníckeho Waterford School Orchestra sa uskutoční v sobotu 22. júna v Malom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu...Viac
So 22.6.2024 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
od vás odporúčame!
koncert

Songs We Know - Lash & Grey feat. Dan Bárta & Robert Balzar

Ut 11.6.2024 / DPOH
odporúčame!