výstava

Božena Plocháňová — Úplné poľudštenie opice

Opice z našej police. Guľko Bombuľko. Osmijanko a Osmidunčo. Stovky stripov Bill a Mary a Meduška. To všetko kedysi nakreslila a vyfarbila Božena Plocháňová. Veď hej! Poznateľnou ju robila výrazná čierna linka. Jasné farby. A obyčajná radosť z obyčajných vecí.
odporúčame!
Dátum vernisáže:
28.04.2022 18:00, Št
29.04.2022, Pi - 14.07.2022, Št

Božena Plocháňová za roky tvorby v našich predstavách zrástla s predstavou humoru – čakali sme ho od nej – a ona tú predstavu prijala za svoju. Pevne sa zachytila v žánri a ostala v ňom vlastne celý profesionálny život. Kreslila pre deti aj pre dospelých. Tak nejako každodenne. Bola prítomná v novinách, časopisoch s výtvarnými glosami vtedajšej súčasnosti – občas s komunálnou satirou, väčšinou s každodenným láskavým humorom.

Jej vtipné ilustrácie boli také intenzívne, že sa v nich čitateľky a čitatelia mohli vidieť. Spoznali sa, boli si blízki vo všetkých tých dobových baretkách, pruhovaných tričkách, podpätkoch aj károvaných košeliach. Jednoducho ste ich mohli stretnúť kedykoľvek na ulici, v obchode, v škole. Alebo aj doma. 

Tvorila veľa. To, samozrejme, prispelo k rozpoznateľnosti jej tvorby – jednoducho sa vykreslila. Jej diela niesli vlastnú značku: „Aha, Plocháňová!“ 

Aj keď na Slovensko prišla z Prahy, patrila k prvým, ktoré nabúrali stereotyp, že ženy nie sú rovnako vtipné ako muži. Jej ilustrácie sú „rýchle“, dravé, ľudia na nich sú stále v pohybe. 

Originály tých ilustrácii stojí za to vidieť.   

 

Odporúčame

divadlo

Letné shakespearovské slávnosti 2022

Tento rok sa opäť stretneme na festivale venovanom hrám Williama Shakespeara a program bude viac než pestrý.Viac
5.7.2022 - 6.8.2022 / Bratislavský hrad
odporúčame!
letný festival

Mikulášsky jazzový festival

29.7.2022 - 31.7.2022 / Dom kultúry, Liptovský Mikuláš
odporúčame!
festival

Divadelná Nitra 2022

Divadelná Nitra už viac ako tri desaťročia reflektuje svet okolo nás. 31. ročník sa uskutoční koncom septembra.Viac
23.9.2022 - 28.9.2022 / Nitra
odporúčame!
film

Utekajme, už ide!

Milan Lasica v komédii o ľudskom šťastí, indickej mágii, manželskej nevere a bytových problémoch. Manželia Syslovci bývajú s...Viac
Po 15.8.2022 / T3 - kultúrny prostriedok
odporúčame!