výstava

Božena Plocháňová — Úplné poľudštenie opice

Opice z našej police. Guľko Bombuľko. Osmijanko a Osmidunčo. Stovky stripov Bill a Mary a Meduška. To všetko kedysi nakreslila a vyfarbila Božena Plocháňová. Veď hej! Poznateľnou ju robila výrazná čierna linka. Jasné farby. A obyčajná radosť z obyčajných vecí.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
28.04.2022 18:00, Št

Božena Plocháňová za roky tvorby v našich predstavách zrástla s predstavou humoru – čakali sme ho od nej – a ona tú predstavu prijala za svoju. Pevne sa zachytila v žánri a ostala v ňom vlastne celý profesionálny život. Kreslila pre deti aj pre dospelých. Tak nejako každodenne. Bola prítomná v novinách, časopisoch s výtvarnými glosami vtedajšej súčasnosti – občas s komunálnou satirou, väčšinou s každodenným láskavým humorom.

Jej vtipné ilustrácie boli také intenzívne, že sa v nich čitateľky a čitatelia mohli vidieť. Spoznali sa, boli si blízki vo všetkých tých dobových baretkách, pruhovaných tričkách, podpätkoch aj károvaných košeliach. Jednoducho ste ich mohli stretnúť kedykoľvek na ulici, v obchode, v škole. Alebo aj doma. 

Tvorila veľa. To, samozrejme, prispelo k rozpoznateľnosti jej tvorby – jednoducho sa vykreslila. Jej diela niesli vlastnú značku: „Aha, Plocháňová!“ 

Aj keď na Slovensko prišla z Prahy, patrila k prvým, ktoré nabúrali stereotyp, že ženy nie sú rovnako vtipné ako muži. Jej ilustrácie sú „rýchle“, dravé, ľudia na nich sú stále v pohybe. 

Originály tých ilustrácii stojí za to vidieť.   

 

Odporúčame

koncert

KRAA! #8: Festival skutočne súčasnej hudby

So 25.2.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
divadlo

Las Vegas Varieté

Zábavný, zvrhlý, zvodný revuálny zážitok! Dekadencia, humor, očarujúce cirkusové, tanečné a spevácke čísla, burlesque a Vy -...Viac
Pi 10.2.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
divadlo

Divadlo Pôtoň: Terra Apathy

St 1.3.2023 / Nová Cvernovka
odporúčame!
divadlo

Red Catvision Song Contest

18.2.2023 - 17.3.2023 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!