výstava

Art Factor: Popový odkaz v talianskom povojnovom umení

Mesto Bratislava a Zoya Gallery budú v dňoch od 21. januára do 25. marca 2022 ako prví hostiť expozíciu putovnej výstavy, predtým než sa presunie do Varšavy a následne do piatich ďalších európskych miest. Výber diel talianskych maliarov pochádza zo súkromnej zbierky Fondazione Farmafactoring, ktorú skupina BFF zbierala od 80. rokov 20. storočia.
Táto akcia sa konala v minulosti

Výstava vstupuje do druhej fázy projektu, ktorý bol odštartovaný v roku 2020 rovnomennou knihou vydanou vo vydavateľstve Skira editore Milan Genève Paris.

Dnes sa zbierka uvedená v tejto knihe podujme na obrovský skok do budúcnosti, keďže množstvo diel z nej bolo vybraných na to, aby putovali Európou v miestach pôsobenia skupiny BFF.

Od 21. januára do 25. marca sa budú umelecké diela, ktoré majú svoj stály domov v milánskej centrále spoločnosti BFF, nachádzať v priestoroch bratislavskej Zoya Gallery v barokovom Erdődyho paláci.

Výber diel oslavuje talianske umenie druhej polovice 20. storočia a opisuje jeho vývoj k pop artu, ktorý je viditeľný cez diela umelcov, ako sú Valerio Adami, Franco Angeli, Enrico Baj, Lucio Del Pezzo, Gianfranco Pardi, Mario Schifano a Emilio Tadini.

Od polovice 60. rokov 20. storočia sa títo umelci zaoberali dlhoročnou ikonografickou tradíciou, pretavovali a prekračovali avantgardy a štylistické techniky minulosti, pričom využívali bohatú škálu zdrojov, ktoré sa často využívali na účely spoločenského a kultúrneho aktivizmu.

Projekt, ktorého kurátorkou je Maria Alicata, skutočne zahŕňa túžbu stať sa aktívnymi účastníkmi – nie divákmi – tých iniciatív, ktoré vytvárajú hodnotu pre spoločnosť, a podporujú kultúrnu výmenu a nové perspektívy prostredníctvom umenia a lekcií, ktoré z toho plynú.

Vstup na výstavu je voľný na základe rezervácie a povolený výlučne v súlade s pravidlami boja proti šíreniu ochorenia Covid-19, v dňoch utorok až nedeľa od 12 do 18 hod.

www.art-factor.eu

Táto iniciatíva poukazuje na históriu, v ktorej sa spája podnikateľský duch so záväzkom k umeniu a kultúre, uvádza kurátorka Maria Alicata. Zbierka ťaží zo zachovania spojitosti s myšlienkou, ktorá usmerňovala jej zloženie a rast. S chvályhodnou ďalekozrakosťou, ešte dávno predtým, ako sa to stalo samozrejmosťou, skupina BFF počala trend, ktorý momentálne nasleduje veľké množstvo spoločností v Taliansku a vlastne aj po celom svete, a ktorý zahŕňa spojenie firemnej identity so súčasným umením a kultúrou. Skupina BFF túto svoju cestu podrobila smerodajnému zosúladeniu podania príbehu s firemnými hodnotami.

Massimiliano Belingheri, generálny riaditeľ BFF Banking Group: Táto výstava predstavuje dôležitý míľnik v ochote BFF urobiť z tejto umeleckej kolekcie zdroj spoločných, zdieľaných vedomostí a hodnôt. Umenie nás inšpiruje a kreativita a predstavivosť umelcov naznačujú nové smery rastu. Zostávame zvedaví a zaviazali sme sa k inováciám. Preto sme sa rozhodli  „Faktor umenia“ propagovať ako motor rozvoja podnikania a komunity a ako kolísku kultúrnej výmeny medzi rôznymi krajinami, najmä v takom historicky dôležitom momente.

Teší nás, že prvým mestom tejto putovnej výstavy je Bratislava a Slováci tak budú prvými Európanmi , ktorí budú mať možnosť vidieť túto výstavu na vlastné oči, hodnotí Marek Duban, riaditeľ  BFF Banking Group pre Slovenskú a Českú republiku. Táto iniciatíva nám umožnila zoznámiť sa a spolupracovať s miestnou kultúrnou scénou a podporiť tak, dúfame, vzájomný trvalý vzťah. Chceli by sme sa poďakovať najmä Zoya Gallery za propagáciu a hosťovanie zbierky, ktorá je pre nás veľmi významná a s ktorou dostávame šancu byť spojení s jednou z najprestížnejších budov mesta.

Som rada, že Zoya Gallery môže ako prvá hostiť putovnú výstavu z kolekcie Fondazione Farmafactoring, ktorá je unikátnym výberom talianskeho súčasného umenia z konca 20. storočia,“hovorí Iveta Ledecká, riaditeľka Zoya Gallery & Zoya Museum. Účelom Zoya Gallery je nielen propagovať slovenských umelcov a ich diela, ale tiež poskytnúť zahraničným umelcom a inštitúciám možnosť prezentovať diela z domácej výtvarnej scény. V tomto prípade je zameranie zbierok Zoya Gallery a BFF Group dosť podobné: Pop Art a umelci 20. storočia. Naše kolekcie stelesňujú vzťah a lásku k umeniu, ktoré nepozná hranice. Každá krajina má svojich významných umelcov, ktorí odrážajú historické udalosti alebo aktuálne dianie v krajine. A dnes tu máme výber diel pozoruhodných talianskych umelcov, ktorí nás ponoria do všestrannosti talianskeho umenia a do jeho integrácie s medzinárodným kontextom, v ktorom zohráva dôležitú úlohu.

 

 

Odporúčame

divadlo

Lazarus (Divadlo Aréna v DPOH)

Muzikál Lazarus nadväzuje na nezávislý sci-fi film Man who fell to Earth (Muž, ktorý spadol na Zem), režiséra Nicolasa Roega z...Viac
Po 20.6.2022 / DPOH Mestské divadlo
odporúčame!
výstava

7 hlavných hriechov/ 7 cností

27.4.2022 - 3.6.2022 / Galéria Slovenského rozhlasu
odporúčame!
letný festival

Brutal Assault 2022

9.8.2022 - 13.8.2022 / Pevnost Josefov, Jaroměř
odporúčame!
divadlo

Uhol_92: Ponížení a krvilační

Št 19.5.2022 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!