výstava

Anastázia Miertušová a Marián Čunderlík: Rodinná záležitosť

Na stenách galérie TOTO! je galéria uvidíte od 15. apríla výstavu ilustrátorov, ktorí patria medzi slovenskú špičku v tvorbe slovenskej ilustrácie. Anastázia Miertušová a Marián Čunderlík a ich spoločná výstava "Rodinná záležitosť". 

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
15.04.2021, Št

Vystaviť diela manželského páru, je diskrétna téma - „rodinná záležitosť“. Akoby sme nazerali spoza pootvorených dverí a len tušili, čo sa to tam – medzi tými dvomi – odohráva. Trochu voayerské, však?

Stáli sme nad rozloženými dielami a pýtali sme sa sami seba, koľko odhaliť z ich súkromia, koľko priestoru venovať porovnávaniu tomu ako tvorili a tomu, čo vytiahnuť dopredu? Dať do popredia ilustrácie, z ktorých je cítiť, ako veľmi sa ovplyvňovali, alebo vystaviť tie, v ktorých si idú každý „svoje“?

Koniec koncov – aj kunsthistorička Miroslava Urbanová povedala: „Ostávajú prepojení nielen rodinnými, kolegiálnymi putami, ale aj istými estetikami a ich novými možnosťami, ktoré sa naplno dostali do popredia predovšetkým v "zlatých šesťdesiatych''.

Virtuálna prehliadka výstavy

Anastázia Miertušová a Marián Čunderlík patrili medzi headlinerov v slovenskej ilustrácii, aj keď tvorili prevažne literatúru pre dospelých čitateľov – teda na menších plochách. Prebal, frontispis a pár celostrán, čo rozdeľovali text. Experimentovali s plochou, ale aj so spôsobom zobrazenia. Ustupovali od popisných štylizácii smerom k zjednodušeniu, až sa dotýkali minimalizmu. Preklápali do diel, vydávaných vo vysokých nákladoch, trendy súčasného umenia – vlastne tak čitateľov navádzali na to, ako sa  naň pozetať. 

Kunsthistorik Ján Královič hovorí: „V knižnej tvorbe Anastáze Miertušovej a Mariána Čunderlíka nachádzam viaceré spoločné znaky vychádzajúce z prepojení technického obrazu so štruktúrou niekedy pôsobiacou „op-artovo“ inokedy s motívom perforácie či „omietkovej“ štruktúry. Abstraktnú plochu dopĺňa figúra a frekventovane aj fotografická montáž alebo kolážovaný detail, ktorý je navyše doplnený  farebným akcentom.“ 

Tak sme ich teda nechali rozprávať sa, na stenách galérie. Nič iné. Tak, ako keď sa doma zatvoria dvere na rodičovskej izbe a vy viete, že tí dvaja spolu hovoria o niečom dôležitom. Občas ticho, inokedy vášnivo nahlas. Občas cynicky, inokedy ubližujúco, niekedy pohŕdavo v odkazoch, inokedy v súznení. 
Veľa sa skrýva v tých detailoch. 

Stojí za to, keď otvoríme, prísť a pozerať sa.
Výstavu sprístupnime aj formou virtuálnej prehliadky na našej web stránke totojegaleria.sk


 

Odporúčame

festival

Divadelná Nitra 2021

Divadelná Nitra už tri desaťročia reflektuje svet okolo nás. Jubilejný, 30. ročník sa uskutoční začiatkom októbra.Viac
1.10.2021 - 6.10.2021 / Nitra
odporúčame!
koncert

Judas Priest

Št 21.7.2022 / Axa Aréna NTC
odporúčame!
divadlo

Noc na Broadway: The Only Helga Show

The Only Helga a jej hostia vás prevedú nocou na Broadway! Louis Band a náš showensemble budú hrať svetoznáme muzikálové melódie...Viac
So 16.10.2021 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
výstava

7x7: Sedem slobodných úvah o umení

6.5.2021 - 31.12.2021 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!