vážna hudba

The Story - Pressburg Saxofón Quartet

Jean Baptiste Singelée bol jedným z prvých skladateľov, ktorí začali so saxofónom zaobchádzať ako s klasickým nástrojom, o čom svedčí viac ako 30 sól pre saxofón, ktoré skomponoval.
Táto akcia sa konala v minulosti

Ako dlhoročný priateľ Adolpha Saxa, vynálezcu saxofónu (stretli sa ako študenti na Kráľovskej hudobnej škole), povzbudzoval Saxa k rozvoju štyroch hlavných členov rodiny saxofónov a skomponoval veľmi pravdepodobne prvú skladbu, ktorá bola kedy napísaná pre saxofónové kvarteto, Premier Quatuor, op. 53. Okrem saxofónových diel Singelée vytvoril množstvo sólových diel pre husle a klavír (početné fantázie), koncertov ako aj baletnej hudby.

Účinkujú:
Pressburg Saxophone Quartet (SK)

Andrei Simančuk sopránsaxofón, Silvia Macejová altsaxofón, Ján Gašpárek tenorsaxofón, Ladislav Fančovič barytónsaxofón

Program:
Jean Baptiste Singelée (1812 – 1875) Premier quatuor op.53
Caryl Florio (1843 – 1920) Allegro de concert *
Gustav Bumcke (1876 – 1963) Kvarteto op. 23 *
Jevgenij Iršai (nar. 1951) Koan 23 **
——-
Deep River
Do Something
Bab yoh, where you can be
The Pawnshop

(Spirituály a štandardy v originálnych kvartetových aranžmánoch z 20. rokov 20.storočia a živá hudba v štýle ragtimu k filmu z roku 1916)

Vstupné: predpredaj 13€ / deti do 6 rokov 1€ / študent, senior 8€ / ZŤP 5€
*V online predpredaji je dostupný limitovaný počet vstupeniek, ďalšie sú v prípade priaznivého počasia k dispozícii v záhrade Domu Albrechtovcov 30 minút pred koncertom.

Koncert je súčasťou Festivalu komornej hudby Hortus artis 2024 v záhrade Domu Albrechtovcov. Pozrite si kompletný program.