vážna hudba

Nezabudnúť: Voices of the Holocaust & Chassidic Songs - Devět bran

Nórsko-slovenský projekt o tolerancii, hudbe, vine a odpustení. Cyklus piesní o osudoch preživších holokaustu v orchestrálnych úpravách Daniela Rumlera a projekt Chasidské piesne s čítaním z knihy Devět bran Jiřího Langera.
Táto akcia sa konala v minulosti

„Never shall I forget that night, the first night in camp, that turned my life into one long night seven times sealed.“ / „Nikdy nezabudnem na tú noc, prvú noc v tábore, ktorá zmenila môj život na jednu dlhú noc, na noc siedmich pečatí...“
Elie Wiesel, úryvok z básne Never Shall I Forget (Noc)

Nesmieme zabudnúť – a predsa niektorí popierajú holokaust. Pamätníkov, ktorí si pamätajú hrôzy 2. svetovej vojny, je čoraz menej. Ostávajú však ich príbehy pripomínajúce zlo, aké sa v dejinách nesmie zopakovať. Nórsky klavirista Haakon Smith a jeho manželka, operná speváčka Martha Smith, bývali vo štvrti Washington Heights v New Yorku. Pozorne počúvali a zapisovali spomienky svojich susedov, ktorí prežili holokaust a pretavili ich do hudobno-slovného cyklu „Voices of the Holocaust“. Cyklus piesní počuli ľudia v USA i mnohých krajinách Európy. Deň po slovenskej premiére v žilinskej Novej Synagóge ich festival Konvergencie uvedie v Moyzesovej sieni v Bratislave, opäť v orchestrálnej úprave Daniela Rumlera a v podaní Hilaris Chamber Orchestra, sopranistky Evy Šuškovej, tenoristu Matúša Šimka a klaviristu Haakona Smitha. Sprievodné slovo prednesú Eva Matejková a Marián Slovák.

Úspešný projekt Chassidic Songs (Chasidské piesne) vznikol pred desiatimi rokmi z iniciatívy bratislavského rabína Barucha Myersa a renomovaných slovenských hudobníkov: violončelistu Jozefa Luptáka, akordeonistu Borisa Lenka a huslistu Miloša Valenta. Chasidské piesne sú clivé, plné nekonečného smútku i bezstarostne veselé. Svojou krásou dokážu poslucháčov dohnať k slzám, aby ich vzápätí strhli a roztancovali. Súčasťou kultúrnej pamäti Chasidov je i kniha Jiřího Langera Devět bran, ktorú nacisti takmer zničili. Niekoľko kópií sa podarilo zachrániť, vďaka čomu prežil pozoruhodný odkaz chasidskej komunity z obdobia pred holokaustom. V máloktorom literárnom diele sa nachádza toľko múdrosti, jemnosti a krásy pretkanej citlivým humorom. Úryvky z knihy Devět bran prečítajú Božidara Turzonovová a František Kovár.  

Marilee Eckert, Martha Smith: Voices of the Holocaust
Hilaris Chamber Orchestra
Haakon Smith (USA/NO) – klavír
Eva Šušková – soprán
Matúš Šimko – tenor
Marián Slovák, Eva Matejková – sprievodné slovo
Daniel Rumler – aranžmány

Devět bran
Chassidic Songs

Baruch Myers – klavír, spev
Miloš Valent – husle, viola
Boris Lenko – akordeón
Jozef Lupták – violončelo
Božidara Turzonovová, František Kovár – slovo

Trvanie koncertu: 140 minút s prestávkou

Vstupné: predpredaj 17 € - súčasťou vstupenky je CD „More Chassidic Songs“

Podujatie je súčasťou festivalu komornej hudby Konvergencie 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.