Okrem komorných koncertov s renomovanými slovenskými a zahraničnými umelcami pripravili Konvergencie aj exkluzívnu slovenskú premiéru pandemónia Frankenstein!! od HK Grubera s Ivou Bittovou, Schubertovu Zimnú cestu s rešpektovanou českou mezzosopranistkou Bellou Adamovou a Škampovým kvartetom a projekt RE-imagined s hudbou Mariána Vargu.
Konvergencie vznikli ako túžba po vytvorení priestoru pre hudbu a priateľov, v ktorom sú prítomné sloboda, dôvera a radosť, hovorí umelecký riaditeľ a zakladateľ festivalu, violončelista Jozef Lupták. Hneď od začiatku sa festival stal miestom stretávania popredných domácich a zahraničných umelcov viacerých generácií.
Na Konvergenciách vystúpili osobnosti a súbory ako Brodsky Quartet, The Hilliard Ensemble, Jan Garbarek, Trio Mediæval, Benjamin Schmid, Daniel Rowland, Isabelle van Keulen, Vladimir Mendelssohn, Alexei Lubimov, Romina Basso, Dominic Miller, Jerusalem Quartet a ďalší.
Mnohí sa na festival pravidelne vracajú, napríklad svetoznámy britský violončelista Robert Cohen, profesor na Royal Academy of Music v Londýne, bývalý pedagóg Jozefa Luptáka, ktorý bude hosťom úvodnej Bratislavskej noci komornej hudby i galakoncertu k 25. rokom festivalu v Átriu Slovenskej národnej galérie s dielami Dohnányiho, Brahmsa a Schuberta.
Prečítajte si náš článok o festivale
Program festivalu
12. septembra / Klarisky / 18:00 – 22:30 / Bratislavská noc komornej hudby / Bratislava Chamber Music Night
13. septembra / Galéria mesta Bratislavy – nádvorie / 12:00 / Solamente naturali (lunch concert)
Vzhľadom na nepriaznivé počasie je Lunch concert prispôsobený okolnostiam. Obed sa začne o 12:00 hod. v interiéri kaviarne Emil v Mirbachovom paláci, a koncert Solamente Naturali prebehne o poschodie vyššie v koncertnej sále GMB s približným začiatkom o 12:30 hod.
13. septembra / Primaciálny palác / 19:00 / Bella Adamova & Škampa Quartet: Winterreise / Zimná cesta
14. septembra / Slovenský rozhlas – Veľké koncertné štúdio / 19:00 / Marián Varga: RE-Imagined
15. septembra / Slovenský rozhlas – Štúdio 5 / 11:00 / Solamente naturali & Teatro Posonii: Zbierka z Lubeníka (koncert pre deti)
15. septembra / Slovenský rozhlas – Veľké koncertné štúdio / 19:00 / HK Gruber: Frankenstein!! (premiéra) / Iva Bittová & Konvergencie Ensemble
17. septembra / Design Factory – Sýpka Jarovce / 19:30 / Freedom Dance / Divadlo Štúdio tanca & Jozef Lupták & Konvergencie Ensemble
18. septembra / Veľký evanjelický kostol / 19:00 / Visegrad Cello Quartet / Cello Colosseum
30. septembra / Slovenská národná galéria – Átrium / 19:00 / Galakoncert: Konvergencie 25
Sprievodné podujatia
14. septembra Dvorana VŠMU, Bratislava, B. Adamova (CZ), mezzosprán (piesňový workshop)
16. septembra Prügerka – komunitné centrum, Iva Bittová (CZ), hlasový workshop
19. septembra Konzervatórium, Bratislava , T. Jamník (CZ), violončelo (majstrovský kurz)
24. septembra Kino Lumière, Skúška orchestra (premietanie filmu)
26. septembra Artforum, Hudba a pravda (čítanie o hudbe s Robertom Rothom)
28. septembra Karolinenhof, Hainburg, Konvergencie na Karolinenhofe: Milonga per tre
1. októbra Konzervatórium, Bratislava, I. Karško, husle (majstrovský kurz)
1. októbra Dvorana VŠMU, Bratislava, R. Cohen (UK), seminár “Practising, Memorizing, Performing anxieties” (pre všetkých hudobníkov)
2. októbra Konzervatórium, Bratislava, R. Cohen (UK), violončelo (majstrovský kurz)
---
Pohľad vpred i retrospektíva
Úvodným podujatím Konvergencií bude Bratislavská noc komornej hudby v Klariskách, počas ktorej tradične zaznie niekoľko koncertov v priebehu jedného večera. Festival začne na mieste, s ktorým sú späté jeho začiatky, vysvetľuje Jozef Lupták voľbu priestoru.
Konvergencie počas viac než dvoch dekád existencie spoluvytvárali kultúrnu identitu hlavného mesta, o. i. aj uvádzaním hudby autorov spätých s Bratislavou.
V programe Bratislavskej noci komornej hudby tak nemôžu chýbať mená osobností ako Vladimír Godár, Peter Zagar, Marián Varga alebo Ernő Dohnányi. Pri interpretácii ich diel sa stretnú umelci, ktorí boli pri zrode festivalu (Jozef Lupták, Nora Skuta, Ronald Šebesta) s hudobníkmi, ktorí sa stali jeho súčasťou v nasledujúcich dekádach (Igor Karško, Martin Ruman, Daniel Rumler).
Klavírny part Sexteta, op. 37 od bratislavského rodáka, skladateľa, dirigenta a klavírneho virtuóza Ernő Dohnányiho uvedie popredný slovenský klavirista Miki Skuta. Operný spevák a výnimočný interpret piesňovej literatúry Peter Mikuláš sa spolu s Jozefom Luptákom predstaví v Godárovej skladbe Bikít Gilgameš. Jej zaradenie do programu nie je náhodné, v rovnakom obsadení mala v Klariskách v roku 2003 premiéru.
Skladbám pre violončelo budú patriť koncerty zoskupení Visegrad Cello Quartet a Cello Colosseum. Večer vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave spojí umelcov z krajín V4, ktorí uvedú diela Ľubice Čekovskej, Kryštofa Mařatku, Miklósa Kocsára, Krzysztofa Pendereckého i skladby Villu-Lobosa, Ščedrina, Pärta, Bacha a Beethovena.
Sedem slovenských premiér
Tak ako v minulosti Konvergencie zaujali Stravinského Príbehom vojaka s Robertom Rothom, uviedli slovenskú premiéru Harlekýna od Karlheinza Stockhausena či priniesli do Bratislavy komplety sláčikových kvartet Šostakoviča a Bartóka, výnimočné projekty nebudú chýbať ani tentokrát.
Patrí medzi ne vystúpenie vynikajúcej českej mezzosopranistky Belly Adamovej. Víťazka prestížnych speváckych súťaží, ktorú britský časopis BBC Music Magazine označil za „rising star“, sa v Bratislave predstaví so Škampovým kvartetom v Schubertovom piesňovom cykle Zimná cesta.
Pri tejto príležitosti Konvergencie iniciovali prvý kompletný preklad básnickej zbierky Wilhelma Müllera, ktorú Schubert zhudobnil. Pripravuje ho prekladateľ, germanista a básnik Ladislav Šimon.
Spojením hudby a poézie bude aj exkluzívna slovenská premiéra skladby súčasného rakúskeho skladateľa HK Grubera Frankenstein!! pod taktovkou Mariána Lejavu. Dielo na texty Hansa Carla Artmanna spája poéziu, šansón, kabaret a súčasnú hudbu do pôsobivého celku – hravého i provokujúceho, jedným slovom konvergenčného, vysvetľuje zaradenie Gruberovej skladby do programu 25. ročníka Konvergencií dramaturg festivalu Andrej Šuba.
V úlohe šansoniérky sa predstaví nezameniteľná Iva Bittová. Premiéry budú aj súčasťou projektu RE-imagined s hudbou Mariána Vargu.
Okrem nových úprav jeho piesní, ktoré uvedú Sisa Fehér (spev), Vladislav Šarišský (klávesy), Oskar Török (trúbka) a Jozef Lupták (violončelo), zaznie na Konvergenciách aj päť nových skladieb inšpirovaných Vargovou hudbou od Petra Zagara, Vladislava Šarišského i nastupujúcej skladateľskej generácie: Richarda Grimma, Pavla Béreša a Martina Štefánika. Marián Varga patril umelecky i ľudsky k najdôležitejším osobnostiam formujúcim identitu Konvergencií, hovorí Jozef Lupták o legendárnom hudobníkovi, ktorého tvorba inšpirovala názov festivalu.
Nielen o hudbe
Divadlo Štúdio tanca aj festival Konvergencie oslavujú 25 rokov tvorivej slobody. Freedom Dance je naším spoločným vyjadrením, odkazom spoločnosti momentálne trpiacej strachom a utiekajúcej sa k autokracii založenej na politickom divadle. Freedom Dance je hľadaním pravdy v dobe, keď sú pozitívne hodnoty spochybňované, hovorí Jozef Lupták o spojení improvizovanej hudby a tanca, ktoré doplní predstavenie Zlaté dno choreografa Martina Kilvádyho v Sýpke v Jarovciach.
Miesto „na periférii“ je pripomenutím Design Factory, industriálneho priestoru v areáli bývalej Cvernovky, ktorý bol dlhé roky neodmysliteľnou súčasťou genia loci Konvergencií. Spoločný projekt je tiež dôkazom toho, že Konvergencie aj po rokoch ostávajú festivalom s názorom. Jeho tvorcovia veria, že umenie má nezastupiteľnú úlohu pri formovaní ľudského spoločenstva.
V tomto duchu sa budú niesť aj myšlienky Romana Bergera a Ilju Zeljenku počas tradičného čítania o hudbe s Robertom Rothom. Texty silnej skladateľskej generácie 60. rokov, v živote i tvorbe poznačenej rokmi normalizácie, pripravil dramaturg festivalu Andrej Šuba.
Po dvadsiatich piatich rokoch som rád, že hodnoty, ktoré priniesli Konvergencie, inšpirovali nové projekty, stále priťahujú hudobníkov i nadšených poslucháčov. Umelci zo zahraničia každoročne žasnú, že máme aj početné publikum mladých ľudí. Mám z toho veľkú radosť, uzatvára predstavovanie aktuálneho ročníka festivalu Jozef Lupták.
Konvergencie na Pohode
Konvergenčnú atmosféru môžete zažiť už v lete. V piatok 12. júla zaznie na festivale Pohoda koncertná premiéra albumu Spev slovensko-nórskeho projektu Building Bridges, v ktorom sa stretli slovenskí hudobníci Jozef Lupták (violončelo), Boris Lenko (akordeón), Branislav Dugovič (klarinet), Róbert Ragan (kontrabas), Gabriela Kováčiková (spev) s hráčom na hardangerských husliach Nilsom Øklandom a uznávanou nórskou speváčkou Åsne Valland Nordli.
Nahrávka je inšpirujúcim stretom rôznych žánrov, temperamentov a vplyvov severskej i domácej ľudovej tvorby. Vznikala pod producentským vedením Daniela Salontaya (Longital, Slnko Records) v spolupráci s popredným nórskym zvukovým majstrom Audun Strypeom.
Pokiaľ sa nechystáte na festival Pohoda, môžete prísť na verejnú generálku koncertu 11. júla do Empíroveho divadla v Hlohovci, kde nahrávka albumu Spev vznikla. Vstup na koncert je voľný.
Predpredaj vstupeniek štartuje 1. júla
Predpredaj permanentiek štartuje 1. júla
Konvergencie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Hlavní partneri: Západoslovenská energetika, a.s., Nadácia Slovenskej sporiteľne, Hlavné mesto SR Bratislava
Za podporu ďakujeme aj partnerom: SOZA, BKIS, Slovenská národná galéria, Galéria mesta Bratislavy, Nová Synagóga Žilina, Divadlo Štúdio tanca, Design Factory – Sýpka Jarovce, České centrum, VŠMU, Konzervatórium Bratislava a ďalší.
---
Vypočujte si podcast o programe festivalu s J. Luptákom a A. Šubom
Informácie o novom albume projektu Building Bridges
singel Most / Bro projektu Building Bridges: