vážna hudba

Mozart - Mustonen​​​​​​​: Otvárací koncert

Úvodom do fascinujúceho univerza hudby salzburského génia na Konvergenciách bude komorná verzia Klavírneho koncertu Es dur KV 449. V skladbe, ktorú sám Mozart charakterizoval ako „neobyčajné dielo“, sa na festivale po prvýkrát predstaví hlavný hosť Konvergencií: vynikajúci fínsky klavirista, skladateľ a dirigent Olli Mustonen.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Znalci radia Mozartove sláčikové kvintetá medzi jeho najvýznamnejšie komorné kompozície. Dramaturgiu úvodného koncertu Konvergencií uzavrie Sláčikové kvinteto KV 515 v tónine C dur, ktorá bola v 18. storočí vnímaná ako radostná, ušľachtilá a majestátna. Hravosť, radosť, ušľachtilosť a majestátnosť, dvojportrét Mozart – Mustonen doplní Toccata fínskeho umelca, dielo z roku 1989.

"Bez toho, aby vynašiel alebo používal nebývalé v technike hudby, vedel tými istými prostriedkami ako ostatní skladatelia doby sprostredkovať také hĺbky ako nikto popri ňom. Zdá sa nám to záhadné, nevieme to vysvetliť ani pochopiť,“ napísal veľký rakúsky dirigent Nikolaus Harnoncourt o Wolfgangovi Amadeovi Mozartovi.

Program:

Olli Mustonen: Toccata

Účinkujú: Olli Mustonen (FI) - klavír, Igor Karško, Daniel Rumler - husle, Martin Ruman - viola, Jozef Lupták - violončelo

W. A. Mozart: Klavírny koncert č. 14 Es dur, KV 449 (komorná verzia)

Účinkujú: Olli Mustonen (FI) - klavír, Tom Norris (UK), Daniel Rumler - husle, Matej Michalec -viola, Andrej Gál, violončelo, Romana Uhlíková - kontrabas

prestávka

W. A. Mozart: Sláčikové kvinteto č. 3 C dur, KV 515

Účinkujú: Igor Karško, Daniel Rumler - husle, Martin Ruman, Ellie Norris (UK) - viola, Jozef Lupták - violončelo

Trvanie koncertu: 95 minút, s jednou prestávkou

Vstupné: predpredaj 20€ / 15€ (ŤZP, senior, študent, ISIC, ITIC)

Podujatie je súčasťou festivalu komornej hudby Konvergencie 2024. Pozrite si kompletný program festivalu.