vážna hudba
kurz / workshop

Majstrovský kurz: Olli Mustonen (FIN) - klavír

Majstrovské kurzy klavírnej hry s vynikajúcim fínskym klaviristom Olli Mustonenom, hlavným hosťom zimných Konvergencií, ktorý sa na festivale Mozart - Mustonen predstaví ako klavirista i skladateľ.
Táto akcia sa konala v minulosti

Majstrovský kurz je určený pre študentov umeleckých škôl – konzervatórií a hudobných vysokých škôl akadémií, ale aj verejnosti (pasívna účasť).

Počet aktívnych účastníkov: max. 4
Počet pasívnych účastníkov: neobmedzený

Prihlásenie cez online formulár, prihlásiť sa môžte do 31. 1. 2024.

Vstupné: aktívni účastníci hradia administratívny poplatok vo výške 20€ / pasívna účasť je bezplatná

Trvanie: 10:00 – 13:00

Lektor: Olli Mustonen (FIN) - klavír

Podujatie je súčasťou festivalu komornej hudby Konvergencie 2024. Pozrite si kompletný program festivalu.

Olli Mustonen

Všestrannosť fínskeho umelca pripomína veľkých majstrov ako Sergej Rachmaninov, Feruccio Busoni alebo George Enescu, ktorí boli interpretmi, dirigentmi i skladateľmi zároveň. Rodák z Helsínk sa od detstva venoval hre na čembale, neskôr študoval klavír a kompozíciu. Medzi jeho pedagógov patrili Ralf Gothoni, Eero Heinonen a Einojuhani Rautavaara. Olli Mustonen koncertuje po celom svete, ako sólista spolupracoval s najvýznamnejšími symfonickými orchestrami v Berlíne, Paríži, Londýne, New Yorku, Chicagu, Clevelande, Amsterdame, Viedni, Prahe či Jeruzaleme. Od roku 2021 pôsobí ako šéfdirigent Filharmónie v Turku, je tiež hlavným hosťujúcim dirigentom Laponského komorného orchestra. Na obidvoch postoch diriguje orchestrálne koncerty a uvádza komornú hudbu i sólové recitály. Je zakladateľom Helsinki Festival Orchestra, s ktorým absolvoval turné v Európe, Japonsku a Číne, bol rezidenčným umelcom orchestra Camerata Zürich. Olli Mustonen sa popri kariére klaviristu a dirigenta intenzívne venuje tvorbe komornej hudby a komponovaniu pre orchester. Fínsky národný epos Kalevala ho inšpiroval k vytvoreniu Symfónie č. 3 Taivaanvalot’ pre tenor, violončelo a klavír, ktorú uviedol v Londýne, Amsterdame a Hongkongu spolu s Ianom Bostridgeom a dlhoročným komorným partnerom Stevenom Isserlisom. V roku 2020 dostal od Beethovenho domu v Bonne (Beethoven-Haus Bonn) objednávku na vytvorenie Sláčikového sexteta pri príležitosti 250. výročia skladateľovho narodenia. Medzi jeho posledné diela patrí Apoteóza in memoriam Pablo Casalas vytvorená pre Kronborg Academy. V roku 2019 bola Ollimu Mustonenovi udelená prestížna Hindemithova cena, je tiež držiteľom viacerých národných cien za zásluhy v umení. V jeho rozsiahlej diskografii patrí významné miesto CD s dielami Dmitrija Šostakoviča a Charlesa-Valentina Alkana, ktoré získali ceny Edison a Gramophone. Medzi ostatné nahrávky patria klavírne koncerty Beethovena a Prokofieva s Fínskym rozhlasovým symfonickým orchestrom pod taktovkou Hannu Lintu.