literárna akcia

Opus Život. Čítanie – hudba – rozhovor

Autorské čítanie klaviristky, pedagogičky, umeleckej riaditeľky Eleny Letňanovej z autobiografickej knihy Zamrežovaný denník pri príležitosti Dňa európskych autoriek a autorov 20024.
Táto akcia sa konala v minulosti

Autorské čítanie doplnia nahrávky z fondu hudobného kabinetu a ukážky z profilového videa o umelkyni. 

Deň európskych autoriek a autorov, ktorý tento rok pripadá na 25. marca, tvorí novú iniciatívu Európskej komisie zameranú na motiváciu mladých ľudí viac čítať. Jej cieľom je súčasne prepojiť knižný a vzdelávací sektor a pomôcť ľuďom v Európe objaviť jazykovú a kultúrnu rozmanitosť európskej literatúry. Pri tejto príležitosti organizuje hudobný kabinet UKB autorské čítanie spojené s hudobnými ukážkami a rozhovorom s autorkou.

Elena Letňanová je úspešná slovenská klaviristka, publicistka a univerzitná pedagogička. Jej sľubne sa vyvíjajúcu kariéru koncertnej klaviristky prerušil zákaz verejného účinkovania, keď sa ako líderka historického pochodu na počesť Jana Palacha dostala spolu s Milanom Šimečkom, Václavom Havlom a inými disidentmi na čiernu listinu.

Elena Letňanová reprezentuje generáciu, ktorá so zapálenosťou vlastnou mladým ľuďom bojovala za pozdvihnutie svojej spoločnosti, upriamovala pozornosť na morálku a slobodu človeka. Profilácia Eleny Letňanovej ako výkonnej hudobníčky, hudobnej teoretičky, pedagogičky, ktorá svoj intelekt tlmočí aj prostredníctvom literárnej a výtvarnej tvorby poukazuje na jej talent, vytrvalosť a komplexnosť osobnosti. Rovná chrbtica nielen za klavírom ale aj v profesijnom a spoločenskom živote jej nedovolila pasívne sa prizerať udalostiam rokov 1968-69.

Po osobnej angažovanosti na protestnom pochode za Jana Palacha nastali problémy ako boli rozličné perzekúcie v podobe tzv. sebakritiky a zákazu koncertnej činnosti z politických dôvodov od roku 1972. Následkom boli dramatické rodinné udalosti ako odlúčenie od šesťročnej dcérky po emigrácii manžela aj s dieťaťom, policajné vypočúvania, odobratie cestovného pasu. Po získaní dcéry späť a pretrvávajúcich starostiach padlo rozhodnutie emigrovať cez more z Chorvátska do Talianska. Nasledovala náročná ale úspešná adaptácia v cudzine.

Osobné stretnutie s takouto osobnosťou poskytuje priestor otvorenému rozhovoru o živote mladých ľudí pred pol storočím, ktorí čelili morálnym dilemám. 

Miesto: Seminárna sála UKB (Klariská 5) 

Usporiadatelia: 
Univerzitná knižnica v Bratislave – hudobný kabinet
Európska komisia

Vstup voľný