výstava

Bratislava 1919 - Pripojenie k Československu

Múzeum mesta Bratislavy otvára významnú výstavu z hľadiska dejín Bratislavy. Vernisáž 12. 2. 2019 o 18.00 začne koncertom a oficiálnymi príhovormi vo Faustovej sieni Starej radnice. Najnovšie výskumy autorky výstavy PhDr. Eleny Kurincovej obohatia tému o pôsobenie a aktivity Janka Jesenského ako vojaka uhorskej armády, neskôr legionára.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
12.02.2019 18:00, Ut

Pripojenie Bratislavy k Československu po skončení prvej svetovej vojny a jeho cesta do pozície hlavného mesta Slovenska nebola jednoduchá. Zavážila pre ňu súhra geopolitických, politických ale aj veľa praktických dôvodov. Pričlenenie Bratislavy 1. januára 1919 do Československej republiky bolo súčasťou záverečnej etapy vojenských operácií pri obsadzovaní Slovenska armádnymi legionárskymi zbormi a malo dramatické zvraty.

Mesto malo výraznú maďarsko-nemeckú väčšinu obyvateľov, ale podľa otcov zakladateľov (Vavra Šrobára a Samuela Zocha) malo praktické ( sídlo pre nové ministerstvo a úrady ) a geopolitické ( rozhranie troch vznikajúcich štátov a poloha na rieke Dunaj) predpoklady pokračovať v bývalom metropolitnom postavení
a rozvíjať československé pozície v novom centre Slovenska Obsahová časť výstavy je členená na 13 tém.

Základnou témou je vojenské a politické pripojenie Bratislavy k republike, ďalšími napr. posledná rozlúčka s M.R. Štefánikom v meste a budovanie nového štátneho aparátu. Pri vzniku republiky mali podiel česko-slovenské légie. Samostatnou tému bude pôsobenie a aktivity Janka Jesenského ako vojaka uhorskej armády, legionára a úradníka v Bratislave.

Výtvarné dotvorenie výstavy uzatvára Galéria štátnosti, ktorá predstaví umelecké zobrazenia zakladateľov Československa: T. G. Masaryka, M. R. Štefánika, E. Beneša. Témypredstavíme prostredníctvom panelov, scénickej časti a autentických predmetov vo vitrínach.

Odporúčame

film

Il Boemo

Vojtěch Dyk ako Josef Mysliveček v historickom veľkofilme, ktorý približuje osudy najslávnejšieho českého hudobného skladateľa 18...Viac
30.8.2026 - 31.8.2026 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Toy Story 5: Príbeh hračiek (dabing)

Obľúbená partia hračiek sa vracia v novom dobrodružstve, ktoré im prináša výzvu relevantnú pre dnešný svet. Woody, Buzz Lightyear...Viac
Cinema City Eurovea / Cinema City Aupark / Cinemax Bory Mall
KIDSTOWN odporúčame!
výstava

Rodinné skutočnosti. Obraz života bratislavských rodín

24.10.2025 - 4.4.2027 / Apponyiho palác MMB
odporúčame!
divadlo

Túlavé divadlo: Podivuhodné hodiny literatúry Hany a Matúša

Koniec sveta je zábavný, ak sa vás netýka. Ľahko apokalyptická konverzačná komédia, v ktorej sa budete cítiť ako doma.Viac
So 19.9.2026 / Stredisko kultúry Vajnorská
odporúčame!