výstava

Kelti z Bratislavy

Výstava Kelti z Bratislavy ponúka návštevníkom pôsobivý pohľad do minulosti, do čias, keď žili na území mesta. Ide o prvé po mene známe etnikum u nás. Okrem početných nálezov a zaujímavého poňatia výstavy uvidíte v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred Kr.

Táto akcia sa konala v minulosti

Pred viac ako 2000 rokmi sa na území Bratislavy rozkladalo keltské mesto – oppidum, rozľahlejšie než neskoršie stredoveké mesto. V centre mesta archeológovia našli množstvo predmetov, ale aj objektov z tohto obdobia. Najmä nálezy z Bratislavského hradu sú dôkazom o bohatstve oppida. Na hradnom vrchu sa našli základy budov, ktoré nesú známky luxusu nad pomery regiónu. Obyvatelia týchto domov si zavolali rímskych remeselníkov, aby im vybudovali sídla podobné tým v Itálii.

Výskumy v posledných rokoch ponúkli nový pohľad na interpretáciu nielen dejín Bratislavy, ale aj širšieho priestoru v oblasti stredného Dunaja. Kelti na územie Slovenska priniesli dovtedy neznáme vynálezy; svoju keramiku nevyrábali v rukách, ale na hrnčiarskom kruhu, priniesli nožnice či rotačný žarnov. Boli šikovní kovotepci a umelci. Keltské mincovníctvo začalo éru razby mincí na území Slovenska a práve preto je Biatec z Bratislavy aj symbolom Národnej banky Slovenska.

Výstava Kelti z Bratislavy ponúka návštevníkom pôsobivý pohľad do minulosti, do čias, keď žili na území mesta. Ide o prvé po mene známe etnikum u nás. Okrem početných nálezov (napr. pokladov mincí) a zaujímavého poňatia výstavy majú návštevníci možnosť vidieť v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred Kr. Súčasťou výstavy je línia pre deti s interaktívnymi úlohami. 

--------------

Miesto: V suteréne hradu



Zaujímavosti 

Prví Kelti prenikli do stredodunajského priestoru v druhej polovici 5. storočia pred Kr. Podľa Caesara boli oppidá opevnené sídliská s mestským charakterom. Predstavovali správne a kultové centrá keltskej spoločnosti. Geografická poloha na križovatke obchodných ciest predurčovala vznik oppida aj na území Bratislavy. V Bratislave mali Kelti svoju mincovňu. Na minciach sa najčastejšie vyskytuje nápis BIATEC. Vo vedeckých kruhoch sa čoraz častejšie pripúšťa, že lokalita Carnuntum, prvýkrát spomenutá v roku 6 po Kr. v správe Velleia Patercula, označovala v tom čase Bratislavu. Hranica Rímskej ríše sa na prelome letopočtov (27 pred Kr. – 14 po Kr.) za cisára Augusta ustálila na Dunaji.

Keltská cesta
Prehliadka výstavy so sprievodcom na objednávku.
Lektorovaná prehliadka archeologických nálezísk pod nádvorím Bratislavského hradu a jedinečného náleziska Rím II pri Barokovej záhrade. Počas výkladu sa dozviete nielen o keltsko-rímskych stavbách v areáli hradu a rímskej mozaikovej dlažbe, ale uvidíte aj základy Bratislavského hradu a perfektnú prácu archeológov, ktorí na výskumoch pracovali.
Otváracie hodiny: každý pondelok, stredu, štvrtok a piatok o 16.30 h
Vstupné: základné vstupné 3 €, zľavnené vstupné 2 € 
Objednať sa môžete na adrese bratislavskyhrad@snm.sk min. 5 dní vopred

Odporúčame

výstava

Albín Brunovský - Lob der verwickelten Träume (Chvála zauzlených snov)

1.6.2025 - 1.8.2025 / Roman Fecik Gallery
odporúčame!
film

Bolero

Kino Kultúrka Stupava / Kino Film Europe
odporúčame!
vážna hudba

60 rokov s Večerníčkom

So 6.9.2025 / Námestie pred Pradiarňou 1900, Páričkova ulica
KIDSTOWN odporúčame!
film

Agent šťastia

Ako šťastná ste boli včera? Vlastníte chladničku? Koľko máte kôz? Formulár na výpočet šťastia zahŕňa celkom 148 podobných otázok.Viac
27.7.2025 - 28.7.2025 / Kino Lumière
odporúčame!