História najväčšej speváckej súťaže detí v interpretácii slovenskej ľudovej piesne sa začala písať roku 1990. Vtedajší šéfredaktor obľúbeného detského časopisu Zornička Peter Štilicha a významný slovenský operný spevák Peter Dvorský vyhlásili prvý ročník speváckej súťaže Zorničkin slávik. Do súťaže sa na veľké prekvapenie vyhlasovateľov spontánne zapojili tisícky detí. Po 5. ročníku sa spevácka súťaž premenovala na Slávik Slovenska a pre pretrvávajúci záujem o spev ľudových piesní sa rozdelila na dve kategórie. Po 17. ročníku sú to už tri súťažné kategórie. Pravidelne sa jednotlivých ročníkov Slávika Slovenska zúčastňuje okolo 40 tisíc detí z celého Slovenska vo veku 7 až 15 rokov Možno povedať, že v dejinách Slovenska je to zatiaľ najväčšia a najúspešnejšia spevácka súťaž, ktorá nepretržite trvá 25 rokov!
Mnoho víťazov a laureátov Slávika Slovenska sa začalo spevu venovať aj profesionálne. Študovali na našich konzervatóriách i umeleckých vysokých školách, účinkujú už na operných scénach doma i v zahraničí, venujú sa muzikálovému spevu i spevu populárnych piesní. Väčšina víťazov a laureátov súťaže však ostala verná ľudovému spevu nielen ako interpretačná špička, ale aj ako významná pedagogická posila pre ľudový spev.
Slávik Slovenska má už aj svoje zahraničné verzie. Na základe spolupráce Občianskeho združenia Slávik Slovenska so slovenskými krajanskými organizáciami vo svete sa pravidelne uskutočňuje Kanadský slávik v Toronte a Americký slávik v New Yorku.
V spolupráci s Folklórnou úniou Českej republiky sa pravidelne usporadúva aj podujatie českých a slovenských spevákov pod názvom Zpěváček-Slávik. Od roku 2013 sa začína písať história Viedenského, resp. Viedensko-slovenského slávika.
Krištáľovo čistá slovenská ľudová pieseň je jedným z najväčších pokladov Slovenska. Skutočnosť, že ju k životu kriesia aj najkrajšie hlasy detí, je prísľubom, že nikdy nezanikne.
Vstup voľný