letný festival

Vlnoplocha 2019

Štvordenný divadelný festival v Banskej Štiavnici štartuje vo štvrtok 13.6. 2019. Témou pre rok 2019 je "nežná".

Táto akcia sa konala v minulosti


Československý festival Vlnoplocha si chce uctiť výročie 30 rokov od Nežnej revolúcie a necháva sa preto inšpirovať týmto zlomovým bodom našej histórie ako aj jeho jedinečným pomenovaním. Kladie otázky či je možné nežným spôsobom robiť veľké zmeny v spoločnosti?

V nedivadelných priestoroch sa predstaví výber českých a slovenských divadiel a dva špeciálne projekty vzniknú behom workshopu priamo v Banskej Štiavnici. Tohtoročná Vlnoplocha sa ponesie v nežnom duchu.

Téma ,,Nežná,, v sebe obsahuje podtitul Nežná revolúcia, Nežné pohlavie, Nežné vlny. Ide o zápas nežnosti s dravosťou v celospoločenskom aj osobnom merítku. vramci dramaturgie si klad Dá sa v našom svete kontrastov dosiahnuť ideál, kde pravda a láska zvíťazí? Diváci sa môžu tešiť na Divadlo Feste (Moc bezmocných), Slávu Daubnerovú (Cely), Divadlo Kampa (Edith Piaf) a štiavnický site-specific projekt ,,Nežná 89”.

Program
štvrtok 13.6.2019
21:21 Zahájenie festivalu v Starej Huti
21:30 Nežná 89 / Sará Huta / CZ-SK / Verejná generálka / 5 eur
23:00 Archanjel Cafe bar - diskusia

piatok 14.6.2019
18:00 Metamorfózy ženy / Divadlo Concordia / SK / 5 eur

​večerný program:
19:30 Edith Piaf / Divadlo Kampa / CZ / Hotel Metropol / 7 eur
21:30 Nežná 89 / site specific / Stará Huta / CZ-SK / premiéra / 5 eur

sobota 15.6.2019
11:30 Ako chrániť prírodu / Divadlo Žuzu - herci z relácie Fidlibum / SK / Archanjel bar / 2€ / pre deti
13:30 Lietajúca Alžbetka / Divadlo Šibe / SK / Ruin bar / 2€ / pre deti
15:00 RAW / Študenti KALD DAMU / CZ / Ruin Bar / 2€ 
16:00 Ak bude pekne, pôjdeme von / študenti VŠMU / SK / Ruin bar / 2€
17:15 Nežná diskusia / Hosť Ján Uličiansky
18:00 Establishment / Post Beat Generation / SK / Spojár / 2€ 

večerný program
19:30 Sláva Daubnerová / Cely / SK / slovenská derniéra / hotel Metropol / 7€
21:30 Moc bezmocných / Site specific / CZ / premiéra / 5 eur / rezervácia nutná - obmedzený počet miest

nedeľa 16.6.2019
11:30 Kapitán Kotvička / Divadlo Agape / Eleuzína / SK / 2€

Dva divadelné site - specific projekty vzniknú priamo v Banskej Štiavnici.  

Prvý projekt s názvom ,,Nežná osemdesiatdevina,, sa pripravuje v rámci festivalového workshopu a bude mať verejnú generálku vo štvrtok 13. 6. a premiéru v piatok 14. 6. od 21:30.

,,Nežná 89,, je autorskou komédiou Henricha Žuchu, ktorá ponúka pohľad do útrob psychiatrickej liečebne počas revolučného roku '89. Sleduje myšlienkové pochody personálu i pacientov liečebne a ich reakcie na udalosti týchto revolučných čias. Nežná osemdesiatdevina je veselou spomienkou na smutné časy československej totality, ktorá u nás pretrváva kvôli prílišnej nežnosti revolucionárov v istej forme dodnes.

Druhý projekt "Moc bezmocných" v réžii Jiřího Honzírka a dramaturgii Kristýny Břečkové z brnenského divadla Feste odštartuje v sobotu 15.6. v 21:30 a prevedie divákov textami  Václava Havla a Petra Pittharta. Netradičné putovanie mestom zmení kulisu uličiek Banskej Štiavnice na intelektuálnu krajinu Havlových myšlienok, ktorých aktuálnosť zamrazí a inšpiruje aj dnes.

Post Beat Generation odohrajú 15.6. od 18:00 multižánrový projekt Establishment. Cez tanec, video, poéziu a divadlo projekt priblíži pulz boja proti neviditeľnej ruke moci, ktorá síce mení svoj názov a tvár, ale nikdy svoj charakter.

Druhá téma je venovaná ženám, teda nežnému pohlaviu. Kam sa stráca neha?

Nežnú a citlivú dušu dokáže ochromiť fyzická, mentálna, alebo emočná bolesť natoľko, že sa obráti k sebadeštrukcii. Tak je to aj v osude svetom milovanej šansoniérky Edith Piaf. S Edith - v podmanivom podaní Vandy Hauserové a s hudobným doprovodom Petry Bílkové z divadla Kampa - sa môžu diváci stretnúť v piatok 14.6. o 19:30 v priestoroch opusteného štiavnického hotelu Metropol.

V sobotu 15.6. tam performerka Sláva Daubnerová odkryje v predstavení Cely vnútorný svet výtvarníčky Louise Bourgeois (nar. 1911 v Paríži), jednej z najpozoruhodnejších osobností výtvarného umenia 20. storočia. Inscenácia bude na festivale Vlnoplocha uvedená ako slovenská derniéra. Diváci festivalu tak majú poslednú možnosť túto niekoľkonásobne ocenenú inscenáciu vidieť.

Predstava nežnosti, ktorá je pripisovaná ženskému pohlaviu sa rúca pod realitou všedných dní. Tieto premeny s ľahkosťou a humorom zachytáva inscenácia Metamorfózy ženy, ktorú uvedieme v piatok 14.6. o 18:00 v banskoštiavnickom divadielku Concordia.
Nežnú vlnu do sveta pošlú študenti divadelných škôl KALD DAMU (Praha) a VŠMU (Bratislava). V sobotnom programe dostanú priestor Sleď pod kožichem z Prahy s hrou RAW. Ide o poetické bábkové predstavenie pojednávajúce o smrti a umieraní v súčasnej spoločnosti. Študenti z bratislavskej VŠMU odohrajú inscenáciu Ak bude pekne, pôjdeme von, ktorá vznikla k 30. výročiu Nežnej revolúcie na základe rozhlasovej hry Zuzany Uličianskej, ktorá v roku 1993 získala hlavnú cenu na festivale rozhlasových hier PRIX FUTURA Berlín.

Sprievodný program:
Deti sa v sobotu môžu tešiť na hercov z televíznej relácie FIDLIBUM Miroslavu Pavlíkovú a Alexa Maďara s hrou Ako chrániť prírodu. Študenti VŠMU potom potešia tých najmenších s Lietajúcou Alžbetkou a v nedeľu dopoludnia pripláva Kapitán Kotvička v podaní Martina Žáka.

Oficiálna stránka

Odporúčame

festival

Biela noc Bratislava 2019

Biela noc rozžiari Bratislavu súčasným umením a potrvá celý víkend. Najdlhšia noc v roku potrvá od piatku až do nedele!Viac
27.9.2019 - 29.9.2019 / Bratislava
odporúčame!
koncert

Mr. Symarip & Chancers AKA

Pi 20.9.2019 / Re:fresh Club
odporúčame!
film

Vegas

Po 30.9.2019 / Kino Film Europe
odporúčame!
divadlo

O čarovnej flaute a iných kúzlach

Wolfgang Amadeus Mozart: O čarovnej flaute a iných kúzlach. Detské operné predstavenie uvádza Martin VanekViac
Pi 4.10.2019 / Slovenské národné divadlo - Opera
KIDSTOWN odporúčame!