koncert
festival

Open-air Jarné BJD: Stanley Clarke & 4EVER

Štvornásobný držiteľ ceny Grammy je dodnes nepochybne jedným z najlepších hráčov na elektrickú a akustickú basu na svete. Stanley Clarke je však aj skvelý aranžér, producent, a filmový skladateľ. Bol prvým predstaviteľom fusion jazzu, ktorý dosiahol status svetovej hviezdy, vrátane množstva zlatých platní, a divákov na koncertných šnúrach.
odporúčame!
09.05.2023, Ut
Stars Auditórium, Junácka 10 (Pasienky)
19:00

Bratislavský koncert Stanleyho Clarkea na jazzákoch v roku 1985 je dodnes jedným z najlegendárnejších vystúpení na jazzákoch, na ktorom pozval k sebe na pódium vtedy ešte mladého basgitaristu Juraja Grigláka. Na BJD zahral aj v roku 2008, ako člen basového supertria S.M.V. (Stanley Clarke, Marcus Miller, Victor Wooten). Do tretice najlepší bratislavský jazzový festival pozval Stanleyho Clarkea v roku 2019, bol headlinerom vypredaných Jarných Bratislavských Jazzových Dní.

Na tohtoročný koncert Stanley Clarke prichádza do Bratislavy s novou skupinou 4EVER, s ktorou zahrá Romantic Warrior, najúspešnejší album svojej fusion skupiny Return To Forever, doplnený o ďalšie hity. Kapela predvedie aktuálny, čerstvý prístup k fusion - jazzové harmónie a improvizácie obohatené nielen rockom a funkom, ale aj hip-hopom, R&B, a elektronikou.

Ide teda o aktuálnu inkarnáciu skupiny Return To Forever, v ktorej hrali Chick Corea, Al Di Meola, Stanley Clarke, Lenny White, Steve Gadd, a (na prvom albume) spievala Flora Purim. Return To Forever patrí medzi trojicu kapiel, ktoré sú považované za pôvodcov a inventorov jazzrocku.

Clarke odštartoval svoju kariéru začiatkom sedemdesiatch rokov - hrával s hviezdami ako Pharoah Sanders, Joe Henderson, Stan Getz, Art Blakey, a Chick Corea. V tej dobe sa preslávil ako inovatívny a geniálny basgitarista zoskupenia Return To Forever, no popri kapele naďalej hrával aj sólo, aj ako hosťujúci - napríklad zo stálicami ako Miles Davis, Bill Evans, či Michel Petrucciani.

Sólové albumy Stanley Clarke vydáva už od roku 1973 - na prvom mu hral na klávesy Chick Corea, na druhom Jan Hammer. Častým hosťom na jeho nahrávkach bol aj Jeff Beck. V roku 1985 založil kapelu The Stanley Clarke Band, s ktorou začerstva koncertoval aj na jazzákoch. Skupina vydala štyry albumy, zatiaľ posledný The Message vyšiel v roku 2018, o rok neskôr Clarke zložil a nahral hudbu k filmu Halston.

Na záver ešte niekoľko mien, s ktorými Clarke nahrával a koncertoval: Stewart Copeland (The Police), Béla Fleck, Jean-Luc Ponty, Hiromi, George Duke, Keith Richards, Paul McCartney, Al Di Meola, Victor Wooten, Marcus Miller.

Lineup:

Colin Cook - gitara
Jeremiah Collier - bicie
Emilio Modeste - saxofón
Beka Gochiashvili - klávesy, piano
Natasha Agrama - spev
Stanley Clarke - akustická a elektrická basa, kontrabas

Vstupné 39€ a 45€


Odporúčame

divadlo

Divadlo SkRAT: Skupinová terapia

Renomovaný divadelný súbor sa poháda pri kreovaní novej inscenácie. Tu niekde sa začína predstavenie Skupinová terapia, ktoré...Viac
30.3.2023 - 28.4.2023 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
festival

Comics salón & Anime show 2023

24.3.2023 - 26.3.2023 / Dom kultúry Ružinov
odporúčame!
divadlo

Slzy Janka Borodáča: Moral Insanity

Ut 28.3.2023 / Nová Cvernovka
odporúčame!
koncert

Pražský výběr

Pi 21.4.2023 / Majestic music club
odporúčame!