film
letný festival

Fest Anča 2023

16.ročník medzinárodného festivalu animácie Fest Anča prinesie na Slovensko aj toto leto výber toho najkvalitnejšieho a najzaujímavejšieho zo slovenskej a svetovej animácie. 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Témou 16. ročníka Fest Anče sú utópie. 

“Myslíme si, že je dôležité, aby sme si v polarizovanej súčasnosti dovolili snívať o nových, veľakrát nemožných, svetoch. Potrebujeme viac imaginácie, lásky a pestrofarebnosti. A práve animovaný film má obrovský potenciál zhmotňovať tieto vízie. 

Fest Anča bude o diverzite - či už žánrovej, rodovej, ale aj tematickej. Veríme, že si na Fest Anči na štyri dni vytvoríme skutočné útočisko, miesto, ktoré bude bezpečné, inkluzívne a spravodlivé. Miesto, kde budeme doma.”

Okrem premietaní zažijete aj sprievodný program v podobe vychytených parties a koncertov. Tešiť sa môžete na viaceré odborné diskusie a na svoje si prídu tiež rodičia s deťmi v rámci detského sprievodného programu.

Program

Na festival bolo tento rok prihlásených takmer 1400 filmov zo 73 krajín sveta. Z nich predvýberová komisia vybrala štedrú porciu takmer 230 filmov. Oficiálna selekcia predstavuje to najlepšie a najoriginálnejšie zo súčasnej domácej i svetovej animovanej tvorby, pričom v nej nájdeš filmy renomovaných autorov, ako aj snímky mladých začínajúcich talentov.

V hlavnej súťaži sa ocitli filmy pozoruhodne spracované nielen po formálnej stránke, ale aj tematicky svieže, progresívne a neraz aj odvážne experimentujúce. 

„Tento rok nám učarovali veľmi osobné výpovede filmárov a filmárok, ktorí/é sa neboja smelo rozprávať o komplexných témach, akými sú identita, láska, priateľstvá, či nachádzanie zmyslu života v post-svete,“ približuje tohtoročný výber programový riaditeľ festivalu a člen jeho predvýberovej komisie Jakub Spevák.

Študenti, známe mená, ale aj Oscary

Do hlavnej súťaže tento rok komisia vybrala 33 filmov, z ktorých je až jedna tretina študentských. Tie budú súťažiť o cenu Anča Award za najlepší študentský krátky animovaný film. „Každý ročník sa nesie v znamení silných študentských výpovedí, pričom nás veľmi teší, že môžeme sledovať, ako sa z mladých talentov postupne stávajú profesionáli a etablované mená animácie,“ dopĺňa riaditeľka festivalu Ivana Sujová.

O tohtoročnom silnom zastúpení študentov svedčí aj kórejský film Persona, ktorý na medzinárodnom festivale animovaných filmov v Annecy získal hlavnú cenu za najlepší študentský krátky animovaný film a ocitol sa aj vo výbere prestížneho filmového festivalu v Cannes. Zaujať môže aj absurdný poľský film Headprickles Katarzyny Miechowicz, ktorá minulý rok získala na Fest Anči špeciálne uznanie za film Crumbs of Life. Film odpovie napríklad aj na otázku, koľko plastových tašiek je potrebných na zabalenie jedného banánu.

Na tohtoročnej Fest Anči uvidíš aj ďalšie filmy autorov či autoriek, ktorí/é sa na festivale objavili už v minulosti. Svoje snímky tu predstavia známe mená ako Peter Millard, Steven Woloshen, či Candy Guard, ktorá bola dokonca v porote festivalu v roku 2019. V hlavnej súťaži sa nachádza aj nový film Nikitu Diakura s názvom backflip. Nikita vyhral hlavnú cenu Fest Anče v roku 2019. 

Zabudnúť netreba ani na najnovší film talentovaného Filipa Diviaka, ktorý minulý rok na festivale získal špeciálne uznanie za snímku Sounds Between the Crowns. Vo výbere sa nachádza aj výnimočný krátky film nominovaný na Oscara Ice Merchants portugalského autora João Gonzaleza, ktorý citlivo pojednáva o vzťahu otca so synom.

Silné a originálne výpovede slovenských filmárov

Neodmysliteľnou súčasťou medzinárodného výberu Fest Anče je každoročne aj slovenská animovaná tvorba. Do hlavnej a zároveň aj do slovenskej súťaže sa prebojoval film My Name is Edgar and I Have a Cow od vyššie spomínaného Filipa Diviaka. Vo výbere sa nachádza aj snímka Milosť renomovanej režisérky Ivany Laučíkovej, ktorá zobrazuje tému extrémizmu, ale aj film Krížom krážom, ktorý je vyšívaný tupou ihlou.

O tohtoročnom slovenskom výbere sa členka predvýberovej komisie Ema Nemčovičová vyjadrila nasledovne: „Výber slovenských filmov ukazuje, že animovaná tvorba u nás je v dobrej kondícii, čo dokazuje nielen jej široké spektrum spracovaných tém, ale aj bohaté výrazové prostriedky, ktoré využíva.“

Videoklipy

Spojenie animácie a hudby patrí každoročne k programovým vrcholom festivalu a ani tento rok tomu nebude inak. Súťaž videoklipov ponúkne vysokú úroveň a divácku atraktívnosť. Návštevníci Fest Anče sa môžu tešiť na videoklipovú tvorbu zo vzdialených krajín ako Argentína, Hong Kong, či Kostarika. V súťaži však zaujme aj videoklip zo susednej Ukrajiny, ktorý zobrazuje neľahkú vojnovú situáciu v meste Mariupol. Mimoriadne kreatívny bol belgický režisér Simon Breeveld, od ktorého predvýberová komisia vybrala dokonca až dva videoklipy.

Filmy pre deti

Aj rodičov s deťmi určite poteší bohatý a rôznorodý výber animovaných filmov. Fest Anča prinesie snímky, ktoré by inak detský divák nemal možnosť vidieť v bežnej kinodistribúcii. Takým filmom je napríklad aj nemecký T-rex Julie Ocker o dinosaurovi, ktorý nevie hrať basketbal. Na film sa deti môžu tešiť aj z toho dôvodu, že Julia patrí k menám, ktoré sa na Fest Anči predstavili už aj v minulosti. 

Z detského programu si určite nenechajte ujsť ani výnimočný film The Turnip, ktorý zaujímavou formou zobrazuje rozprávku o ťahaní repy z opačnej perspektívy. Švajčiarsky film Pond zas predstaví nepoznaný svet obyvateľov jedného (ne)obyčajného rybníka.

Ďalší program

Pravidelní návštevníci vedia, že súčasťou Fest Anče je aj viacero špecializovaných sekcií, ako je Anča v Mordore a Anička v krajine zázrakov. Tento rok sa na festivale opäť objaví aj sekcia Krátky animovaný dokument, ale aj sekcia venovaná extrémne krátkym filmom, či súčasnej abstraktnej a nenaratívnej animácii.

Fest Anča je výnimočná aj tým, že každoročne prezentuje výber filmov, z ktorých prevažná väčšina nikdy predtým nemala premiéru na Slovensku. „Diváci a návštevníci Fest Anče sa aj tento rok môžu tešiť na exkluzívny animovaný obsah, ktorý nenájdu nikde inde,“ dopĺňa na záver programový riaditeľ Jakub Spevák.

Festival každoročne zahŕňa medzinárodnú súťaž animovaných krátkych filmov a hudobných videí, ale aj tematické a špeciálne fokusované filmové sekcie. Fest Anča ponúka počas štyroch dní prednášky, výstavy, workshopy, premietania pre deti a množstvo ďalších sprievodných podujatí.

Vstupné: predpredaj od 25€

Viac info na Fest Anča.

Odporúčame

letný festival

Festival Atmosféra 2024

Atmosféra rozvíri tuzemské festivalové vody už po dvanásty krát. Návštevníci sa môžu tešiť na Lenku Dusilovú, Janu Kirschner,...Viac
2.8.2024 - 4.8.2024 / Hontianske Nemce - Vinice
odporúčame!
divadlo

Roya London Ballet: Labutie jazero

Najslávnejší balet sveta Labutie jazero v podaní sólistov z Royal London Ballet prvýkrát na Slovensku.Viac
Po 25.11.2024 / NTC
odporúčame!
standup / talkshow

Divadelný podcast Országh Hviezdoslav - Prešporské porno a normalizácia

Po 27.5.2024 / DPOH
odporúčame!
festival

Noc múzeí a galérií 2024

Slovenské národné múzeum (SNM) a Zväz múzeí na Slovensku (ZMS) pozývajú milovníkov kultúry a umenia na celoeurópske podujatie Noc...Viac
So 18.5.2024 / Bratislava
odporúčame!