koncert

T3xEThno: Decolonize Your Mind Society (HU) + Shakali (FIN)

Koncert budapeštianskeho experimentálneho projektu Decolonize Your Mind Society a fínskeho hudobníka Shakali.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Decolonize Your Mind Society je budapeštiansky projekt založený Bálintom Szabóom (Gosheven), členom vydavateľstiev Other People Nicolasa Jaara či Opal Tapes. Projekt je inšpirovaný mimoeurópskou tradičnou hudbou, netemperovanými ladiacimi systémami, psychadelickými rituálnymi performanciami ako aj legendárnou "Fourth World" music Jona Hassella.

DYMS však nie je len projektom Bálinta Szabóa, ale budapeštianskou all stars zostavou - členmi sú ďalej Ernő Hock (fretless bass, vocals), Gergő Kováts (saxophone, vocals), Áron Porteleki (drums, vocals), Máté Pozsár (synth, vocals, Linnstrument), Dániel Váczi (glissotar, vocals).

Kapela má absolútne unikátny zvuk vďaka špeciálnym nástrojom, ktoré používa, ako je dychový nástroj glissotar alebo "refretted just intonation guitar", nehovoriac o preladiteľnom analógovom syntetizátore. Vznášajú sa v hmlistej krajine nikoho medzi mikrotonálnym psychedelickým rockom, avantgardou, jazzom a experimentálnou hudbou.

Shakali je sólový projekt fínskeho hudobníka Simo Hakalista, ktorý pôsobí v Brne. Vo svojich live-setoch Shakali pracuje na pomedzí ľudského prejavu a strojovej nepredvídateľnosti, pričom kombinuje prvky hypnogogického minimalizmu, experimentálneho ambientu a syntetického folklóru.

Jeho živé sety vytvárajú symbioticky syntetické a organické krajiny, ktoré interpretuje pomocou modulárneho syntetizátora v kombinácii s akustickými nástrojmi - najmä na mieru ladenými kantele, miestnym psaltrickým nástrojom z karelskej oblasti vo Fínsku. Shakaliho debutový album Petojen tavat (2021) vyšiel vo fínskom vydavateľstve Ikuisuus a jeho druhý album Aurinkopari (2022) vyšiel na kazetovej a vinylovej edícii vo francúzsko-austrálskom vydavateľstve Good Morning Tapes.

Vstupné: dobrovoľné, odporúčané 11€

Odporúčame

film

Citlivý človek

Táto nezvyčajná a originálna road movie vznikla na motívy knihy Citlivý človek od básnika a prozaika Jáchyma Topola. Jeho...Viac
St 17.4.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Oscar Shorts 2024: hrané kraťasy

Pásmo hraných krátkych filmov nominovaných na filmovú cenu Oscar 2024.Viac
Ut 16.4.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
koncert

Klady Kľudu feat. Silvia Josifoska & Kristína Prablesková

Št 18.4.2024 / Klub za zrkadlom
odporúčame!
koncert

Spiritual Front (ITA)

Spiritual Front je talianska neofolková hudobná skupina, ktorá vznikla v Ríme v roku 1999. Ich hudba v mnohom pripomína tvorbu...Viac
Št 13.6.2024 / Koncertné štúdio Slovenského rozhlasu
od vás odporúčame!